Starostlivosť o suchú pleť v zimných mesiacoch

Keď vonkajšie teploty začnú klesať, zabalíme sa do teplejších búnd, topánok a postupne povyťahujeme všetky šály. No pritom všetkom zabúdame na jednu vec, ktorú nechávame odhalenú – na našu tvár. Bohužiaľ, tá ako jediná musí znášať všetky následky živlov, ktoré na ňu vplývajú vo vonkajšom prostredí. Preto je dôležité, aby sme svojej pleti dopriali extra starostlivosť. V tomto prípade môžeme hovoriť o akejsi zimnej rutine v starostlivosti o pleť.
starostlivosť o pleť v zime

Zdroj: Pexels.com

Môže sa to zdať tak trochu ako klišé, no šatník nie je jediná vec, ktorú by ste mali počas zimného obdobia obmeniť. V závislosti od typu pleti by ste sa mali zamerať aj na starostlivosť šitú na mieru. V každom ročnom období každá pleť potrebuje niečo iné, no ako by mala vyzerať správna starostlivosť o suchú pleť?

Ako zimné počasie vplýva na pleť?

Naša pokožka je každý jeden deň v interakcii s prostredím. To zahŕňa klimatické podmienky, znečistenie, environmentálne toxíny a dokonca aj človekom vytvorené prostredie, ako je klimatizácia a ústredné kúrenie, čo má rovnako nemalý vplyv na stav našej pleti. Čo sa v takom prípade deje s pleťou?

Počas zimného obdobia je bariéra proti vlhkosti, známa ako Stratum Corneum (kožná bariéra), extrémne krehká a častokrát dochádza k jej narušeniu. Je to spôsobené najmä nedostatkom vlhkosti vo vzduchu – keď je vlhkosť nízka, pokožke hrozí dehydratácia, pretože v atmosfére sa nenachádza žiadna voda, ktorú by pokožka mohla zachytiť.

Laický povedané, pokožka v zimnom období trpí na nedostatok vlahy. Okrem dehydratácie sa môžu na pokožke objaviť aj suché miesta až šupinky, ba dokonca môže pokožka začať praskať. Preto pre suchú pleť je zimné obdobie veľkou nástrahou a dalo by sa povedať, že aj veľkým problémom.

Zimné kožné problémy

Počas letných mesiacov sa pokožka zväčša premasťuje a naopak, počas zimných mesiacov sa z nej stráca všetka vlaha. V dôsledku toho môžeme počas zimných mesiacov pozorovať na pleti rôzne kožné problémy, ako je:

  • dehydratácia,
  • zápal,
  • sčervenanie a praskanie,
  • citlivosť a pnutie.

Samozrejme, s mnohými problémami sa môžeme stretnúť počas celého roka, no obzvlášť v zimných mesiacoch sú nepríjemné a častokrát aj znepokojujúce. V zimnom období sa tiež zvyšuje šanca na poškodenie pokožky voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú predčasné starnutie. Nemusíte sa však ničoho báť, správna zimná rutina vám pomôže pokožku ochrániť pred všetkými zimnými nástrahami.

Zimná rutina v starostlivosti o suchú pleť

Pravdepodobne už máte svoju zaužívanú celoročnú rutinu, no na to, aby ste odolali všetkým zimným nástrahám, niečo by ste v nej mali zmeniť. Oplatí sa vymeniť niektoré produkty, ktoré používate a rovnako aj nejaké ďalšie do rutiny zaradiť.

1. Spoľahnite sa na hydratačný čistiaci prípravok

Zima je najlepším obdobím na experimentovanie s olejovými a krémovými čistiacimi hydratačnými prípravkami. Tie pomáhajú obnoviť prirodzené oleje v pokožke a zároveň ju zbavujú všetkých nečistôt, ktoré sa na nej usadili. Mnohí odborníci odporúčajú napríklad kozmetické produkty CeraVe (CeraVe hydratačná čistiaca emulzia), ktoré pomáhajú optimalizovať kožnú bariéru už pri jej čistení.

2. Exfoliujte peelingami, kefkou či inými exfoliátormi

Žiadna rutina sa nezaobíde bez pravidelnej exfoliácie. Keďže funkcia kožnej bariéry sa v zime spomaľuje, je pravdepodobnejšie, že sa na pokožke budú hromadiť odumreté kožné bunky. Tie dodávajú pleti suchý, mdlý a šupinatý vzhľad, ktorý je v zimnom období notorický známy. Pre suchú a citlivú pleť sú najlepšie šetrené peelingy s jemnými peelingovými zrniečkami.

3. Pridajte ľahkú vrstvu hydratácie pomocou séra alebo oleja

Nanesenie výživného séra pred jeho „uzavretím v pokožke“ hydratačným krémom, sa stalo v zimnom období krokom, ktorý nemôžete alebo aspoň by ste nemali preskočiť. Pleťové séra alebo oleje v podstate nabaľujú extra vlhkosť, ktorú dodávajú pokožke a zároveň ju obohacujú o kľúčové zložky, ktoré sú pre našu pleť nesmierne dôležité.

Hovoríme o zložkách, ako sú vitamíny, antioxidanty, rastlinné aktívne zložky a mnohé ďalšie, ktoré pleť vyživujú a hydratujú. Zároveň pomáhajú riešiť mnohé problémy s pleťou – napríklad kyselina salicylová je záchranou pre aknóznu pleť , kyselina hyalurónová pre dehydrovanú pleť, retinol je zmizíkom na vrásky a pod. Nahliadnite do ponuky značky La-Roche Posay alebo Bioderma, ktoré ponúkajú pleťové séra práve pre suchú a dehydrovanú pleť.

4. Uzamknite vlhkosť v pokožke krémom

Síce pleťové sérum dodá pokožke vlahu, no tú je potrebné v nej uzamknúť. To dosiahnete jedine prostredníctvom pleťového krému, ktorý okrem dodatočnej výživy jej tiež poskytuje ochranu. Netreba tiež zabúdať na to, že počas zimy naša pleť trpí, zimné počasie spôsobuje jej nepohodlie (od sucha až po začervenanie), preto pokožka potrebuje úľavu. A tú prichádza na scénu dobrý zvhlčovač, ktorým je pleťový krém.

A mnohí v tom majú úplne jasno – najlepšie je siahnuť po hutnom a extra výživnom kréme. Čiastočne to môže byť pravda, no skôr než konzistencia, mali by vás zaujímať obsiahnuté zložky. Voľte skôr krémy, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, ceramidy, bambucké maslo a rôzne oleje. CeraVe kozmetika má vo svojej ponuke množstvo hydratačných krémov, ktoré vám dozaista sadnú a budú vyhovovať.

5. Chráňte pleť pred poškodením

V poslednom rade nezabúdajte na to, že aj v zimnom období na našu zem dopadajú slnečné lúče. Aj keď slnko nie je v plnej sile a zdá sa, že je ho príliš málo na to, aby sme riešili vplyv UV žiarenia na našu pleť, opak je pravdou. Či už sa chystáte niekam do hôr, na zimnú turistiku alebo len na prechádzku mestom, nezabúdajte pleť chrániť krémom s SPF ochranným faktorom. Tento krok predstavuje cestu k prevencii predčasného starnutia.

Zimné problémy s pokožkou, ktoré vznikajú, keď sa vonku ochladzuje, sú v podstate spôsobom, akým sa vám pokožka snaží povedať, že niečo nie je v poriadku. Skúste tieto príznaky neignorovať, ale zvládnuť intenzívnou zimnou rutinou v starostlivosti o suchú alebo akýkoľvek iný typ pleti.