Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Opus Magnum

Príspevok v téme: Opus Magnum
žid Baribal

Alchýmia-

toľko krát zatracovaná, napádaná, stále však zostáva kráľovnou medzi umením.
Spojila okultizmus, mágiu, matematiku a astrológiu v niečo božské. Stala sa matkou, všetkých vedných disciplín. Nespočetne krát zneužitá na ovládnutie ducha ľudí- spomeniem len slávny traktát cirkvi z roku 1486- Malleus Maleficarum, breviár všetkých inkvizítorov, kniha temná a pritom tak ospevovaná ako sama alchýmia. Hitlerova démonická posadnutosť kultom Thulé, tiež nezaostávala za svätou inkvizíciou. Stalinovo poňatie alchýmie, ako neprehľadný zmätok, nepriamo ovplyvnilo život miliardám ľudí. Napoleon bez nej nezačal žiadne svoje ťaženie. Dokonca aj taký štátnik ako George Washington, zarytý slobodomurár, nezmazateľne zapísal korene alchýmie do života Ameriky- od symbolov na dolári, cez ústavu až po hlavné mesto.
No, ale vďačíme jej aj za pohodlnosť nášho života, veď bez nej by sme nemali
lieky, informačnú techniku a vyspelosť nášho storočia- teda neboli by sme " pokrokový ". Síce sa teraz od nej omnoho mladšie- dcérske deti, teda moderná veda, dištancuje, ale tým viac zisťuje, že jej nové poznatky už ona dávno učila. Dokonca zašla až tak ďaleko, že spojila materializmus s idealizmom... Teda duchovno a vznik života, vieru a beznádej. Taký géniovia ako Gregor Mendel, Goethe... predbehli proste chápenie svojej doby a preto boli nepochopení. Aj Einstein vyhlásil na sklonku svojho života, že kvantová fyzika bola jeho najväčším omylom a doteraz ju len zliepajú, ale nikdy nezlepia. Pythagoras zabil svojho žiaka, ktorý objavil silu imaginácie, lebo by padlo celé jeho učenie. Vlastne len omráčil- neusmrtil. Slávny Slovan Nikola Tesla zostal opradený tajomstvom aj po svojej smrti. A mohol by som pokračovať...
Ale začnem netradične: nebudem si klásť otázku prečo je perpetuum mobile z hľadiska Carnotovho cyklu nemožné, prečo hodnota entropie ľudského mozgu je v stave najväčšej neusporiadanosti, ale položím si otázku! Je to možné? Tak ako záhada samovznietenia odporuje lekárskym dogmám o čítaní myšlienok a telekinéze nehovoriac, tak aj ja budem odporovať neprajníkom alchýmie. Vlastne sen alchymistov- premena neušľachtilého kovu na ušľachtilý už nie je snom. V urýchľovačoch častíc je to úplne reálne. Len takto vyrobené zlato je mnohonásobne drahšie..., nie však nemožné! Alchymisti boli vlastne otroci svojho Ja!
Spomeniem ešte ciele alchýmie-
1., Lapis philosophorum
2., Panacea
3., Materia prima
4., Tria principia
5., Kvintesence
6., Spiritus mundi
7., Homunkulus
8., Monáda

Myslíte si, že Alchýmia je veda alebo nezmysel?