Strach z tlakomeru?!

Príspevok v téme: Strach z tlakomeru?!
bubinko83

Viete mi niekto poradit doma mam tlak normalny 120/80 max 130/85 ale ked pridem do ordinacie mam aj 160/110 (som velmi vystresovana vždy) a pulz aj 110 pričom doma ho mam okolo 60.Problem je v tom že by som mala uživat lieky na tlak ,ale sama som si ich vysadila ,lebo mi bolo znich zle a tlak a hlavne pulz mi velmi klesal.Mam ist na kontrolu a neviem či mam o tom vysadeni liekov lekarovi povedat?

jajkafr

ahojte čítam tie vaše príspevky a záver je v niektorých prípadoch jednoznačný "syndróm bieleho plášťa"... aj v dnešnej dobe ním trpí strašne veľa ľudí, väčšinou sa hovorí o deťoch, ale nie sú výnimkou ani dospelý a prejavuje sa to najmä na hodnotách tlaku krvi.
čo sa týka tých hodnôt za normálnu sa považuje ešte hodnota 139/89, hodnota 140/90 je podľa klasifikácie svetovej zdravotníckej organizácie hraničnou hodnotou arteriálnej hypertenzie čiže vysokého krvného tlaku. Pri meraní tlaku je však potrebné dodržať určité pravidlá. Zmerať tlak to nie je len tak hocikedy vziať tlakomer do ruky a odmerať si tlak. Minimálne 10 minút pred meraním tlaku je potrebné byť v pokoji, nerozprávať, nepiť, nebehať proste kľudne sedieť, asi hodinu pred nefajčiť a nepiť čiernu kávu alebo silný čaj. Je tiež dôležité použiť správny tlakomer ak použijeme u chudého človeka veľkú manžetu (to čo sa obtáča okolo ruky) tlak je nízky a naopak ak použijeme manžetu malú napr. u obéznych ľudí tlak nameriame vysoký hoci v skutočnosti tlak má normálne hodnoty.
Tlak sa tiež mení nieje to stála hodnota počas dňa stúpa a klesá vplyvom viacerých faktorov. V spánku u zdravých ľudí klesne až na hodnoty 80/60 najnižší tlak je ráno medzi 4:00-6:00 najvyšší popoludní medzi 16:00-17:00... Ak sa človek lieči na vysoký tlak vykonáva doma tzv. self-monitoring čiže si meria tlak pravidelne každý deň (nie ako niektorý cca aj každú hodinu!!!) tlak sa meria ráno tesne po prebudení a potom večer a tiež pri ťažkostiach nie je dobre sledovať si tlak každú chvíľku pretože aj týmto ho ovplyvňujeme.
No a čo sa týka toho syndrómu bieleho plášťa... je dobre ak idete k lekárke a viete, že týmto trpíte upozornite ju na to... povedzte, že doma máte iné hodnoty tlaku, môžte si zaviesť tzv. denník hypertonika kde si budete zaznamenávať tlak v intervaloch ako som to popísala vyššie napíšete deň, čas prípadne ak ste pociťovali nejaké ťažkosti. Lekár vďaka vášmu záznamu bude môcť určiť či ide o vysoký tlak, ktorý treba liečiť alebo ide len o syndróm bieleho plášťa.
Navyše tlak sa dá znížiť aj bez užívania liekov úpravou životosprávy, diétou... ak toto zlyhá potom by sa mali nasadiť lieky, ktoré tlak znižujú....

tlakomer

bubinko ja viem prečo to mám.Asi.Začala som chodiť na strednu školu,mali sme tam takého protivného doktora.Hovorili vraj voľakedy bol lekárom u vojakov.Zavolali nás na vstupnu kontrolu.Tak asi hodinu sme čakali celá trieda v čakárni.Samozrejme neboli sme ticho.On vyšiel von začal strašne kričať na nás,potom nás volal donutra a odmeral nám tlak.Prvýkrát v živote som mala tlakomer na ruke,a veta znela,ty más aký tlak.Je vysoky.Ani šajnu nemám koľko to mohlo byť.Takže odvtedy je to vo mne.Hnusí sa mi celá procedura.Stále sa bojim mám zle vysledky.Dve tehotenstvá?Pred každou poradnou ma oblial pot.Tam som sa s tými čislami zmestila ešte tak ako do normy.Potom raz v robote sa to stalo,že zo zdravotnickej školy nám poslali žiačky,aby odmerali pracovnikom tlak.Robila som v obchode,práve vtedy som preberala rohliky.V tej dobe to bolo tak,každu bednu sme mali na kusy spočítať či je tam 200 rožkov.Akurát som hádzala už 4 bednu von kde sa predáva,myslim rohliky po 5 kusov,toľkokrát sa zohínať,vtedy nás zavolali do kancelárie.Hned mi to odmerali,no tlak sa má merať v klude a nie ked makaáš..Mala som 155,spodné už ani neviem.Odvtedy je mi do plaču ked uvidim tlakomer.Ked sa mi podarý nemyslieť na takéto veci,tak mám v klude 118,125a spodné tak medzi78aj 82.Pritom lekári niektoré tvrdia,že to nemôže vyskočiť hore.Kde som bola teraz u lekára,tam sestrička silou mocou mi vystrela ruku,však v návode je písané pri tých tlakomeroch že v pohode,voľne.Ešte že ked to dáš nižšie ako srdce,tak to ukazuje viac,ked vyššie tak menej ako je pravda.A ja som mala vystretu ruku až ma bolela,a dole od srdca.Pritom tá nervôzita,je nehovorím nemôžem mať v mojom veku problém ale doma ked aj ako som nervôzna,hocijak mi môže hlava bolieť,môžem makať,aj tak do 145 najviac a u lekára ked presedim polovičku života,ráno od 8-mej do 12-ej a pôjdem donutra a 176/96,to sa mi nezdá.

bubinko83

tlakomer,aj ja som presne ako pišeš ty.Niekedy mam problem zmerat si tlak doma,pretože sa tak na to pripravujem že normalne citim ako mi stupa.Neviem čim to a z čoho mam taky neprekonatelny tlak.Ja vydržim vela u lekarov ako pišeš ty,krv mi možu brat nonstop a tiež injekcie sa nebojim.Som po cisarskom reze ani to nebolo take hrozne,ale akonahle zbadam tlakomer,tak koniec.

sweetdream

to bubinko: No presne ako pises, ja som taka ista, doma si uz cez rok nemeriam tlak, lebo som sa zlakla vtedy pred rokom toho vyssieho cisla oproti tomu, co som mavala. A ked som sa aj par krat pokusala ze idem na vec, tak som sa strasne pripravovala na to meranie tlaku, uz som citila ze sa mi zvysuje, srdce rychlejsie bije..a ako nahle som ho zapla (tiez mame Omron) vrcalo to, no hruuuza, srdce o stosest a tlak sup hore..Tak sa kaslem na cele meranie tlaku ale na druhej strane, ma to stve, lebo nikdy pred tym som nemala problem si doma zmerat tlak. Strach doma a u lekara ani nehovorim..tak co s tym..Mali by vymsliet nejaku inu metodu merania tlaku, lebo nas vlastne desi to cislo co naskoci. Ja kvoli tomu by som mala strach aj otehotniet, lebo sak u gyndosa sa potom meria tlak a ako mu to vysvetlim..

tlakomer

sweetdream-ja si tiež myslim je nás toho tu veľa,myslim takých ľudí.Ja som tiež z taká.Krv mi môžu brať,dokonca ani to mi nerobí problém sama sa pichnuť.Napr.svokor má glukomer aj som s tým už kontrolovala cukor nie raz.U gynekologa žiadny problém pri vyšetrení,pre mna za mna môže tu kačicu ..no ale tlak odmerať!Dokonca v pondelok som bola na istom vyšetrení.Ked som si len sadla k tlakomeru už sa mi dvíhal všetko.Srdce začalo nepravidelne byť,som si myslela odpadnem zo stoličky.No ráno som odmerala tlak s Omron tlakomerom doma,mala som 130/80,pritom som sa chystala k lekárovi,vedela som čo ma čaká.Ked mi to tam odmerali vyšplhal sa na neuveriteľných 176/96 aj pulz na 109!!!Prvýkrát som bola u tej lekárky tak som jej povedala moje pocity s tlakomerom,odkedy to mávam.Ona povedala nech to zmeriam aj doma nadalej.Lenže aj doma sa mi to stane,nie tak rapídne ale vystupi.Nie stále.Tiež máme podobný Omron tlakomer.Ked si to zapnem neuveriteľné ale položím krížom papierik aby som na to nevidela.Potom sa pozrem ked su hotové výsledky.Vtedy to pôjde.Je to veľmi smiešne,lebo ked krv mi beru dívam sa tam a nič mi to nerobí.Ked mi zas vypíšu lieky budem ako mrtvola,lebo ked to nemám čo mi má stiahnuť.Zatiaľ raz mi skušali liek ale bola som stále na nič,unavená,ledva som sa hýbala.Pritom som žena v strednom veku,pôrody za sebou,ale toto?Takže žiadna katastrofa,treba o tom povedať lekárovi.Ci pochopí,to je už iná vec.Ja dokonca zabudnem normálne dýchať pokiaľ čakám ako sa to skončí.To isté sa zopakuje ked ma vyštruju a mám pravidelne z hlboka sa nadýchnuť.Stres poriadny.Dokonca máme veľmi dobru známu,tiež lekárku,ani ona mi nevie bez štresu odmerať tlak.Ako by vedela ked ani mne to niekedy neide.

sweetdream

bubinko, no dnes som to spomenula na sedeni u psychologicky, a povedala, ze pri takych pacientoch (ako ja alebo ty) by bolo dobre, keby sa najskor ten lekar s tebou porozprava, aby opadol ten stres z nas a az potom na zaver ten tlak merat..ze by sme to mali povedat lekarovi, upozornit ho na to.. No moja doktorka vie ze som stresant viacej a nepripisuje tomu nejaku vahu ale co ked pridem tak prva je sestra, cez ktoru sa vstupuje a ta meria tlak a ona nevie, cim ja trpim, musela by mi doktorka napisat do karty poznamu ze syndrom bieleho plasta, tlak merat inym sposobom ..ci co :D.. Toto by doktori mali chapat, neviem, preco sa tak cuduju a divaju na teba krivym okom, co to nechapu, ze sme aj taki jedinci? Ini zase omdlievaju z odberu krvi a ihiel..mne by mohli aj vrtat do kolena tomi problem nerobi.. Neboj, ja sa tiez citim jak debo, ked mi vzdy tak srdce trepe ..ze som jak male decko ale ono to nie je o veku..Ty mas ten tlak pri strese taky vysoky, lebo kludovy mavas ten optimalny ale ja v klude dost nizky tak mi az tak extremne nevystupi..

katka000

mojej mamine dala doktorka taký papierik kde si mala denne doma merať tlak ráno a večer a zapisovať si to tam a podľa toho jej potom dala lieky, pretože u lekára mala vždy vyšší tlak ako doma (čo je normálne)

bubinko83

swetdream,to maš aj tak dobry tlak oproti tomu mojmu.Ja to asi budem musiet riešit tiež z psychologom,inak to nevidim.Ked to niekomu poviem myslim z lekarov tak kukaju na mna jak na debila.

sweetdream

Máš jednoducho syndrom bieleho plasta ako ja...Ja doma mavam nizky ale ked idem doktorke, nemozem za to, vzdy mi srdce bije jak zo strachu a tlak mi vzdy sestra odmera zvyseny napr. teraz naposledy 15O/80..len treba lekarovi povedat, ze doma su hodnoty uplne ine, ze mas tento syndrom..moja doktorka to chape. Vo vacsine u lekara nemerany tlak je ovela vyssi nez v klude v domacom prostredi. Lenze ja mam teraz obdobie, ze ani doma nemeriam, lebo vlani som zazila nocne busenie srdca zo stresov a tlak ked som odmerala bola 135/85 co ma vylakalo lebo ja vzdy mavala 90/60 a tak nejak..odvtedy som dostala blok a strach z tlakomeru aj doma..musim to konzultovat asi s psychologom...