Tehotenstvo a lieky

Príspevok v téme: Tehotenstvo a lieky
anonym_11146

ahojte vsetci ktori prispievate do tohto fora. Mam problem ktory sa tyka tehotenstva a liekov. V 9 tyzdni tehotenstva som zistila, ze som tehotna a cca asi 2 tyzdne pred tym som mala chripku a brala som antibiotika. Chcela by som Vas poprosit o radu ci ste sa niekto s tym stretli a ako to vsetko dopadlo. Niekto tvrdi, ze lieky v tehotenstve su velmi skodlive, iny su zas nazoru, ze to nic nie je. Tak vopred dakujem za prispevky a dufam, ze budem po nich kludnejsia :-)

jalcica

ahojte vsetky. viete mi poradit. som asi v 3tt, neviem isto ale meska mi to uz skoro tyzden. Som ale nachladena a mam niekedy teplotu. Je paralen a ibuprofen v pohode ked ich beriem sem tam. Ibac aj na brucho lebo mam uz nejake bolesti ako pred kramamy. dakujem ak niekto odpovie pa pekny den

zunazuna

ja som v podobnej situacii.meskalo mi to 5 dni a strasne mabolela hlava, tak som si chcela zibrat tabletku. nedalo mi to, tak som si spravila test(ktory som asi prave v ten den kupila)- vysiel pozitivny. hned na druhy den som preto isla k lekarovi lebo ten tyzden som dobrala antibiotika a ine lieku kvoli zapalenym mandliam. doktor ma ubezpecil, ze jedine lieky ktore by mohli byt skodlive, by boli tetracyklin a antihistaminika. teraz cakam na vysledky krvneho testu, ktory by potvrdil al. vyvratil tehotenstvo.zatial som tiez citila take napatie ako pred menzesom, ale jedine co som mala, bol slabo ruzovo zafarbeny vytok.(???)

ppppp

a wilma:

život nie je o tom aby sme stále mysleli na to, kedy môžme a kedy nie,
milovať sa treba hlavne z lásky

ppppp

viete čo ženy, ja som tiež v prvých týždňoch teh. zjedla pár ibalginov a nejedla som žiadne vitamíny, ani listovú..

ale musíme byť pokojné. pozrite, naše mamy nezjedli ani žiadne vitamíny, ani žiadnu k.listovú a všetci sme tu a sme zdraví..

inak to je pravda, že keby sa plod nejako silno poškodil, tak nastane do 3 mesiacov spontánny potrat.. ale keď potrat nenastal, tak babo je na 99% v poriadku (nič nikdy nie je 100%).

a nezabúdajme, čo sa má stať, sa aj stane, lebo človek mieni, Pán Boh mení.

ivana m

wilma: tak to bolo naozaj netaktne, hoci na jednej strane mas pravdu a na druhej nemas...neotehotnela som nahodou, planovali sme to. No KTO vedel, ze sa to podari HNED na prvy, prvy krat? Uzivala som antikoncepciu 9 rokov a potom sme sa AZ 2x milovali bez ochrany...

slusny_muz

Myslim, ze horsie je ak nie je infekcia liecena...zavisi od davky ATB. Ved niekedy su ucinne aj subinhibicne koncentracie ATB bez vedlajsich ucinkov...

poradit sa s lekarom

sluzny muz -prepac len ta vyvediem z omylu-lieky su skodlive v tehotenstve, jedni viac,jedni menej. a vela zavisi od trimestru-prvy je najrizikovejsi-zakladaju sa organy a posledny tiez.ale to neznamena, ze v druhom sa nic nemoze stat, len riziko je nizsie, teda miera poskodenia.teratogenny ucinok-je ucinok pri ktorm vznikaju malformacie-napr.nedovyvijanie koncatin a podobne.znamy teratogenny ucinok ma napr. vitamin A v davkach od 10 tisic jednotiek denne/niektora lliteratura uvadza uz 8 tisic/ alebo liek Roacutan z podobnych dovodov.okrem toho moze byt aj mutagenny ucinok na DNA.to je zasa o insom

poradit sa s lekarom

zavisi to ake lieky, vo vseobecnosti sa lieky v prvom trimestry nemaju uzivat, kedze sa zakladaju organy.bohuzial niekdey sa nevyhneme tomu a musia sa ordinovat.co sa tyka antibiotik, niekore su bezpecnejsie/peniciliny alebo cefalosporiny/v kazdom pripade sa treba poradit s vasim gynekologom lekarom, treba mu o tom povedat, on to odsleduje.ak mozem poradit-neuzivat vitamin A-/davky na d 10 000IU/den su silne teratogenne/treba jest vela ovocia a zeleniny aby ste si ho nahradili prirodnym betacarotenom.zato kyselina listova je odporucana.poradte s s lekarom.a vapnik v prirodzenej forme-mlieko, jogurty, tiez, aby nedslo k odvapneniu zubov, kosti mamicky

igris

wilma, to bolo dost netaktne, nikdy nehovor nikdy , lebo aj ty sa mozes dostat do takej situacie , ktoru si predtym odsudzovala.

wilma

ivanam: to by sa potom nerodilo tolko retardovanych deti...Zeny, viete vy, co je to zodpovednost, z akeho dovodu sa nechranite a otehotniete nahodou?