Vegetarianstvo

vege

?? ty cistas co pisu ini?
Vrcholovy sportovec neznamena "smalec" okolo brucha. Kulturista nie je zdravy zivotny styl? co je na tom zdrave?

vege

well a kulturista je akoze zdravy zivotny styl? Myslis, ze to je prirodzeny ludsky vyvoj tela, nabrat nadprirodzene mnozstvo svalstva, nepotrebne pre zivot? Normalnemu cloveku s dnesnym zivot. stylom staci maso 2krat do tyzdna. Moj priatel je vrcholovy sportovec a je zdravy ako buk/klop klop/ a na maso moc nie je.

elmira1

som vegetarianka 6rokov a maso mi nahradza šošovica, ktoru jem denne na rozny sposob. Ked som ju vynechala tyzden, citila som miernu slabost, ale inak maso mi voec nechyba a ked ho cidim, je mi mierne spatne, ale respektujem stravovacie navyky iných.
Babka tiez vravela, že predtym ludia malo jedli maso, len ked tak v nedelu, ale inak nemasitu stravu a to pritom robili na poli a vobec mali viac pohybu ako my a rastlinna strava im stačila na energiu. Maso je príčinou mnohých chorob, ale ludia to nechcu počuť a zmeniť svoje chute a zvyky.Ale vsak kazdy si tvorí svoj osud...

Vladimir :)

Ja som VEGETARIÁN 7 ROKOV!!! a toto obdobie je pre mňa najvitálnejšie a najbezchorobnejšie. Nielenže som schudol a zlepšil si dovtedy mierne ťažkú formu akné, ale posilnil som si imunitu, zbavil sa alergie a vyššieho krvného tlaku a tepu a cukru a tuku. Život bez mäsa je pre mňa oveľa lepší. Najzaujímavejšie je, že sa mi po vylúčení akéhokoľvek mäsa a výrobkov ZDVIHLA HLADINA ŽELEZA ZO SMRTEĽNÝCH 4,5 na 18!!! jednotiek/l.
Do stravy treba zahrnúť nielen veľa ovocia (banány, citróny, grapefruity, pomaranče, hrozno, čučoriedky, hrušky, jablká, jahody, maliny, žltý melón a zeleniny (brokolica, karfiol, baklažán, CESNAK a cibuľa, cvikla, čakanka, FENIKEL, stonkový zeler, hrášok, kaleráb, paprika, mrkva, kapusta červená a čínska, paradajky a výrobky z nich), ale aj strukoviny (cícer, šošovica, fazuľa, kukurica), tofu, špaldu, celozrnné výrobky, klíčky, tekvicové a slnečnicové semienka, mletý ľan a sezam, naturálnu ryžu, ovsené vločky a otruby, mandle, kešu orechy, vlašské orechy, olivy, prírodné koreniny (majú antioxidačné, imunostimulačné, keratoregulačné a protizápalové vlastnosti - koriander, mäta, oregano, tymian, rozmarín, PETRŽLENOVÁ VŇAŤ, kôpor, bobkový list, kurkuma a aníz) a mliečne výrobky (ak vám samozrejme nezhoršujú stav pleti)... to je len zlomok...
Vitamínovou bombou je aj ARAŠIDOVÉ MASLO a mne chutí výborne, či už na celozrnnom chlebe, alebo v jedlách, napr. zo špargle...
Čo sa týka všetkých tých aspektov, u mňa platí iba ten, že MÄSO MI NECHUTÍ A NEPROSPIEVA MOJMU ZDRAVIU. Nad ostatnými som sa nikdy nezamýšľal. Platí: NECH SI KAŽDÝ VYBERIE TO, ČO CHCE JESŤ A ČO MU CHUTÍ. Či už si vyberá zdravo, alebo nie, závisí len od neho – odrazí sa to na ňom.

Gerbil

Laco,
o morálnom a duchovnom aspekte sa síce dá diskutovať, ale nie je spôsob si podložiť oprávnenie vegetariánstva. :)

Ako vevericka povedala, Aziati ani zďaleka nekonzumujú LEN rastlinnú stravu. Mýty o ich gigantickej konzumácii sóje sú len mýty. A nepochybujem, že sú skupiny, ktoré, nie len v Ázii, žijú generačne viac menej na rastlinnej strave, no nemôžeš porovnávať ich a nás. My nežijeme ťažkou manuálnou prácou na čerstvom vzduchu, my nežijeme na neznečistenej pôde a nepijeme priezračnú vodu. Oni nepodliehajú civilizačným problémom a nespočetným zlozvykom typu fajčenie a alkohol. Takéto skupiny ľudí sú pre mňa nezaujímavé. Mňa zaujíma človek, ktorý ma obklopuje: Západný človek so všetkým, čo k tomu patrí, aj zlým, aj dobrým.

vevericka

ale lacika..ludska DNA je strasne variabilna(vlasnte DNA ako taka je strasne variabilna) ..ako je mozne, ze niekto znesie viac alkoholu a niekto uz po prvom stamprlati pada??lebo ma geneticky dane (alkoholdehydrogenaza je ten carovny enzym), preco je niekto nachylnejsi zacat fajcit a mat problemy s odnaucenim??zistilo sa, ze aj to je dane,dokonca aj sklon k priberaniu je dany(vraj niektori tucni necitia chut mastneho) btw. ked som u toho alkoholu..aziati zvlast s nim maju problem, neznesu ho tolko, kolko priemerny europan...takze genetika(vyostrena evoluciou, prostredim, selekcou a dalsimi markermi) ma na tom vyznamny podiel..
ked uz som pri tych aziatoch..maju velmi pekny zvyk a to je pitie kvanta caju, to je dost vyznammy pomocnik proti ochoreniam..