Trhanie vlasov - Trichotillomania

Nebojte sa

Ahojte, mala som skusenost pravdepodobne s touto chorobou, resp. zlozvykom. Trpela som tym 12 rokov, od prveho rocnika na zakladnej skole. Myslim, ze to bolo sposobene stresom z nastupu do skoly a mozno aj zlou situaciou v rodine. Niekedy to bolo lepsie, inokedy horsie, striedalo sa to a zhorsovalo sa to vzdy, ked som bola v strese, alebo som sa na nieco velmi sustredila. Sama som sa toho nedokazala zbavit, aj ked som to velakrat skusala. Raz som sa na seba uz nahnevala a rozhodla som sa pozriet si na internete, o co vlastne ide. Dostala som sa k opisu tejto choroby a strasne som sa nalakala, pretoze vsetky priznaky na mna sedeli. Povedala som si, ze to nie je mozne aby som bola psychicky chora, ze to proste nejde. Pevne som sa rozhodla s tym skoncit ale nechcela som uzivat ziadne lieky ani sa venovat yogovym liecebnym metodam, pretoze viem, ze to nemusi vzdy dobre dopadnut. Rozhodla som sa spolahnut na Boha a modlit sa za to. Prve dva dni to bolo lahke, potom zas tazsie a kriza prisla po takom tyzdni, ale Pán mi pomohol ovladat sa a nezacat znovu. Vsetko je to o Nom. Kazdy jeden den som sa za to rano velmi modlila a prosila o silu, pretoze sama by som to urcite nedokazala. Ako motivaciu som si dala, ze kazdy den, pocas ktoreho si nevytrhnem ani jeden vlas, si zapisem do kalendara a ked si vytrhem, tiez si to zapisem, aby som mala motivaciu nezacinat s tym znovu. Funguje to, a uz mesiac a pol dakujem Pánovi za to, co mi dal. Je to uzasny pocit, som rada z vlasov, ktore mi dorastaju (predtym pre mna boli pripomienkou toho, ze s tym neviem prestat). Verim, ze Pan mi da milost vydrzat a nikdy s tym znovu nezacinat. Preto by som chcela povzbudit aj Vas ostatnych, ktori s tym mate tiez problem a podelit sa s vami o svoju radost. Verte Pánovi a On vam fakt da o co prosite. Nebojte sa. Je to pravda aj ked to znie neuveritelne. :) Drzim palce :)

labutka76

Ja mam s tym skusenosti, mam poruchu istych hormonov,...:-(((?!A je to z dlhodobych depresii, nedostatku lasky ako zdravy milujuci clovel, zena muz potrebuje, nepokoj..., tak to je a pliaga hrozna, horsie ako jasne, obhryzanie nechtov, zlozvyk fajcenia a ine pod.Ozvi sa mi na hutor@azet.sk, a ak poznas niekoho uz s podobnymi ci rovnakymi problemami daj vediet, nebudem tu ti o tom rozpisovat, clovek vydrzi vela, ale skor pretrpi vsetko, a to nie je dobre, v poriadku, nuz nelaska nespravodlivost, dusevne ci fyzicke nasilie vladne svetom, okrem ineho,...aj vela dobrych veci..., vsak sme len ludia, no mame sa podla toho aj spravat, lebo kazdy clovek dokaze milovat, a je milovany cize lasku naplno nadovsetko prejavit,...no a potom keby,...nielen v nebi nebolo by trichotillomanie, trhania vlasov a ine...rodicia budte dobri, manzelia na seba a k detom....+:-)))!!! G z PE

LMarika

Zena, s ktorou som byvala v podnajme spolu s jej frajerom, bola naozaj tazko narusena, to sa dalo vidiet a citit. A aj sa mi priznala, za casti mysli na samovrazdu, to mi povedala este predtym, ako som s nou isla byvat, ale ja som tie jej reci vtedy este nebrala vazne. Na ZS sme boli spoluziacky a odvtedy sme sa kamaratili, no az ked som s nou byvala, spoznala som, co je zac, az som bola zhrozena. Dufam, ze ju uz v zivote nestretnem, ona bola naozaj pripad pre cvokara a veselo si beha po slobode, no mam dost. Ale to neznamena, baby, ze vas odsudzujem a ze si o vas myslim to iste. Kazdy clovek je jedinecny a kazdeho treba posudzovat osobitne a ja pecne verim, ze vacsina z vas to zvladne aj bez liekov. A ak nie, tak pre zaciatok navstivte psychologa a skuste riesit problem formou rozhovorov. Psycholog asi lieky nepredpisuje, to robi len psychiater. Drzim vam vsetkym palce, nech sa vam to podari zvladnut bez liekov!

LMarika

Ja osobne som problem s trhanim vlasov nikdy nemala a v skutocnosti patrim medzi odporcov brania psychiatrickych liekov pre akukolvek malickost a som za to, aby kazdy clovek, ktory takyto problem ma, sa pokusil nejako to zvladnut silou vlastnej vole. A komu sa to nepodari vyriesit to vlastnou volou, nech siahne po psychiatrickej liecbe, ktorej zaciatok by podla mna mal prebehnut formou nejakeho rozhovoru s tym, ze psychiater/psycholog by mal pacientke minimalne poradit, nech si najde nejake aktivity, ktore odputaju jej pozornost od trhania vlasov. Napriklad telka, internet, chodenie niekam do spolocnosti medzi kamaratov, zapis na jazykovy kurz, citanie knih, ucenie sa hrat na nejakom hudobnom nastroji, spanielcina pre samoukov, vyroba naramkov priatelstva, strikovanie, hackovanie, sitie, vyroba kraslic pred Velkou nocou, vyroba nejakych vianocnych ozdob pred Vianocami, proste cokolvek, ved fantazii sa medze nekladu... proste aby si pacientka nejako zaplnila mysel a volny cas inymi aktivitami, vdaka comu myslienky na trhanie vlasov ustupia do uzadia, az uplne vymiznu aj bez liekov. A ak by ani toto nezabralo, nech psychiater teda uz nasadi lieky. Kazdopadne som ale proti nasadeniu liekov bez vyskusania takych metod, vdaka ktorym by to aj bez liekov mohlo zafungovat ak uz nie u vsetkych pacientov, tak aspon u niektorych.

LMarika

Ona bola psychicky labilna a aj sa mi priznala, ze sa hocikrdy v robote rozplace, zatial, co ja som pracu vykonavala s radostou. Patrilo by sa, aby brala psychiatricke lieky, nieco na upokojenie alebo na spanie, nech na tie svoje tekzvane akoze problemy, ktore ale v skutocnosti ziadnymi problemami nie su, nemysli.

LMarika

Ja som isty cas byvala v podnajme s jednou rysavou, ktora si nad zachodovou misou trhala vlasy najmenej 2-3x denne. Kolkokrat som vosla do kupelne, vzdy bola plna zachodova misa rysavych vlasov a ked som sa jej opytala, co to ma znamenat, tak ma oklamala, ze jej padaju vlasy. V ramci zachovania pokoja a mieru v domacnosti som sa hlupucko zatvarila, ze jej to vsetko zeriem aj s navijakom. Ona bola tazko narusena, nevedela sa tesit zo zivota, z malickosti, z nicoho a neustale len rozpravala, ako sa kazdemu dari, len jej sa nedari a zavidela kazdemu vsetko. Vraj ako sa vsetky jej spoluziacky vydali za bohatych muzov, len ona ma chudobneho a preco vraj jej kamoska postihnuta na nohy berie invalidny a kto to kedy videl, aby invalidi zili z nasich dani. Ptitom ale ona sama robila v zahranici a nasetrenu mala kopu prachov. Pracovala v restike, kde jej dali pracu na polovicny uvazok a ja som v inej restike mala pracu na plny uvazok, tak uz zavidela, ze preco mne sa dari financneva jej nie. Pritom ona mala kopu prachov na ucte a ja len same dlhy. Vestkyna mi povedala, aby som tuto osobu vymazala zo svojho zivota, tak som jej napisala sms jonciacu sa slovami: "prestan sa uz zaujimat o to, kde som a co robim, upriam sa radsej na ine kamaratky." A zmenila som telefonne cislo. Nic v zlom, ale ja nepotrebujem, aby este ona v mojej pritomnosti spachala samovrazdu, alebo co. Clavek ako ona patri do psychiatrickej liecebne. Keby si tie vlasy trhala raz, dvakrat za rok, nic nepoviem, ale 3x denne? Frajera mala leniveho jak vos, co sa len na gaucibs notebookom na bruchu vyvaloval, nastupil do jednej roboty, odrobil 3 dni, potom polrocna marodka, aj ked mu nic nebolo, potom nastupi do inej roboty a zasevto iste a po takto "odpracovanom roku" uz mu vyslo, ze bude dostavat podporu z Rakuska, tak sa odpratali obaja z bytu a pred majitelkou bytu nezavudli este mna ako jedinu, ktora tam upratovala, klamstvami a intrigami poosierat. Odvtedy som sa zaprisahala, ze nech sa deje cokolvek, ja uz budem byvat len a len sama a toho sa aj drzim. A pevne dufam, ze toho jej frajera raz Rakusko vyhosti z krajiny, lebo taky nanichodnik si nic ine ani nezasluzi.

liekovka

ahoj Lukyna. ja tymto trpim asi od 11tich, cize uz 20 rokov, raz je to lepsie, raz horsie. nervozitou, nezamestnanymi rukami a ked sa mi neda sustredit sa to zhorsuje. uzivam ad, aj ine lieky..nevnimam to zrovna ako sebaposkodzovanie, je tu este niekto podobny? vedel by niekto nieco poradit ako sa s tymto popasovat?