poplatok za cirkevny sobas?

Príspevok v téme: poplatok za cirkevny sobas?
[zruseny17]

Kamaratka sa tento rok vydava a sobas chce mat v kostole,takze sa bola prihlasit na farskom urade a tam jej na rovinu povedali ze za cirkevny sobas sa uctuje poplatok 30 eur...Nejde mi to do hlavy,je to normalne aby si farari spoplatnovali taketo "sluzby" ktore maju v podstate v naplni prace?Stretol sa niekto s niecim podobnym?

euka

My mame o 3 tyzdne svadbu a dych mi vyrazilo, ked kaplan povedal, ze posledny tyzden aby sme uhradili 30eur. Dost totiz poznam knazov, s niektorymi sme priatelia, ale toto...no, bol to pre nas sok, lebo snubencova sestra sa pred rokom vydavala v greckokat. kostole a ich farar nepytal nic, na baze dobrovolnosti mohli dat peniaze na kostol. A tak sme chceli dat aj my na kostol tu u nas, ale po tomto sa mi velmi nechce. Ani nas nesobasi tunajsi knaz, ale mame vlastneho. Vsade za sobas pytaju nehorazne peniaze. Svadobna kytica, pod 40eur ani nie je. Nie kazdy ma na vyhadzovanie penazi kvoli svadbe.

B.

Treba povedať, že ste sociálny prípad, obidvaja a zmeniť farbu pleti:D Nech dajú oni vám:D
Moja mama si všimla, že teraz postáva dosť ľudí a robia tzv. zbierky na to alebo ono. Pritom sa ani nepreukážu, či na to majú oprávnenie. Ja skutočne neviem, prečo pýtajú peniaze za sobáše a pod., keby nepýtali, tak by dostali viac - ha, ha, ha. Tvária sa poniektorí ako nedotknuteľní a skúste ich nasrať, až vtedy uvidíte, či vám nastavia aj druhé líce:D Možno mám len zlý dojem alebo zlé informácie.

B.

Jeden človek chcel dať pochovať svojho psa, lebo ho bral ako človeka. Išiel za farárom a povedal mu, že chce, aby mu pochoval psa. On na to, že to sa nedá, lebo pes nie je človek a nemá dušu. Ten pán mu položil na stôl desať litrov a farár na to: jáj, ja som nevedel, že váš pes je veriaci:DDD
A k tým peniazom. Ja nad tým dosť premýšľam, ale logické vysvetlenie som ešte nenašiel. Ani mne nikto nedáva k platu ešte jeden plat. Mne povedal otec, ktorý už pozná zopár ľudí, aj ich minulosť, že ak by tí ľudia verili, tak by sa v ich životoch muselo niečo zmeniť k lepšiemu, najmä po zdravotnej stránke, nechcem teraz používať vulgarizmy, ale akí kripli boli pred 20 rokmi, takí sú aj teraz. Prepáčte za výraz. A pritom: keby ste mali vieru ako horčičné zrnko. Ani toto nemajú. Je to na smiech aj do plaču. Úbohosť, nič iné. Česť výnimkám.

kresťan

U nás v krajskom meste si vypýtal dekan za pohreb, ktorý trvá 30 min. 40 eur, z fleku. Že z toho musí vyplatiť 3 osoby, teda seba, kantora a miništranta. Denne sú 3-4 pohreby len v tejto farnosti. Je to málo, alebo veľa? Vyjadrite sa. Ďakujem

katouka

no mna nikto nepresvedči ze pladby za cirkev sa musia platit. všetko je dobrovolne.aspon tak to preferuje cirkev. kym mi cirkev nepreukaže bloček tak žiadne peniaze odomna neuvidia. ved cirkev dane neodvadza ale z našich dani sa im dobre žije pretože su dotovany štatom

jancecka

zaujimave môj švagor je kňaz, faru zadarmo nemá, normálne platí plyn elektrinu vodu aj anténu na TV, všetko ako rodinný dom, ani na auto nedostal ani korunu, nemá kuchárku ani upratovačku. Možno to tak niekde je, ale nehádž všetko do jedného vreca

ivana45

Pises, ze farar ma "zadarmo faru, kde mu uoratuju, varia, niektorimaju zadarmo aj auto"..
Vies, ze u fararov ma to nemrzi? Chodi za nimi mnoho ludi a oni im pomahaju pretlkat sa zivotom aj s jeho trapeniami...napadlo mi porovnanie: Poznas niekoho, kto by sa zhanal po "rajonnom kapitanovi" ? Kedy si naposledy ty osobne potreboval(a) vojaka z povolania, aby si sa porozpraval(a), aby ti s niecim pomohol, vybavil nejaky obrad ? A tiez maju z nasich dani platy, prispevky na byvanie, vysluhove dochodky (tj.35 rocny zdravy muz moze brat dochodok..), ... A o koho sa stara armada? Sama o seba. Sama sebe vyraba napln prace. To len na okraj, k tomu, ze knaz ma "zadarmo" faru...atd.

ivana45

Som proste zvyknuta, ze za taketo ukony sa plati. Nikdy som neanalyzovala, ci sa farar obohacuje ... verim, ze tie peniaze pouzije pre farnost...
Platim dane a platili sme poplatok za obciansky sobas. Platim x-roznych poplatkov za pracu ludi, ktori maju plat z mojich dani ... spomen si, kolko roznych poplatkov si platil(a) na uradoch, kolko kolkov (mila slovna hracka :-) ) si lepil(a) na rozne lajstra...
Ked uz sa pytas: som zamestnanec, moji klienti platia za moju pracu mojmu zamestnavatelovi.

zaujimave.

ivana, divne je to ze dostavaju plat, ma zadarmo faru, kde mu uoratuju, varia, niektorimaju zadarmo aj auto. Aj teba v praci platia okrem platu zvlast aj za kazdy ukon co spravis?