Bolest hlavy

Príspevok v téme: Bolest hlavy
xxxyz

Casto mavam bolesti hlavy a neviem ako sa ich mam zbavit. Objavuju sa raz, niekedy aj dvakrat do tyzdna a su dost silne. Niekedy sa mi od bolesti az zahmlieva pred ocami a je mi zle na vracanie. Vacsinou mi pomoze ked si dam tabletku, ale aj tak si myslim, ze bolesti tak casto a take silne, nie su celkom normalne...Tiez mavam stuhnuty krk a siju a nepomahaju mi ani masaze... Prosim poradte mi, co by som mala robit, aby som sa konecne zbavila tych bolesti. Trapia ma uz od detstva, ale teraz sa to zhorsilo...

Slniečko22

Bolesť hlavy nemusí byť hneď migréna, stačí nadmerná psychická alebo fyzická námaha, stres a je na svete. Mne osobne nezaberali ani tablety od bolesti ale zato mi pomáha Magnézium Forte- šumivá tableta horčíka s vitamínom B6...treba vyskúšať

[zruseny12]

...moze to mat vela pricin...skus zajst napr.aj na gastro,ak ti je na zvracanie atd.zacni tym a postupne vylucuj vysetrenia,podla vysledkov...zelam vela stastia

jaja_jaja

Príčiny vzniku:
Za kľúčovú príčinu migrény sa považuje porucha rovnováhy serotonínu - /tkaninový hormón ovplyvňujúci zrážanie krvi/ a jeho účinkom na krvné cievy. Zvyšuje priepustnosť steny ciev pre určité látky. Dochádza k úniku látok z krvnej cievy do okolitého tkaniva, kde tieto látky spôsobujú dráždenie receptorov bolesti.
Okrem toho serotonín vyvoláva uvoľnenie prenášačových látok, ako napr. prostaglandínov-/skupina látok podobným hormónom, ktoré sú schopné stimulovať hladkú svalovinu maternice a ciev/, ktoré v mozgu vedú k vazokonstrikcii, t.j. k zúženiu ciev, a mimo mozgu k vazodilatácii, t.j. k rozšíreniu ciev. Vazodilatácia v žalúdočno-črevnom trakte by mohla byť u mnohých pacientov s migrénou zodpovedná za nevoľnosť a zvracanie.
Ďalšími vyvolávajúcimi faktormi môžu byť:
• vrodená predispozícia
• stres (práca, choroba, nedostatok spánku)
• citové problémy v rodine, v práci, zmena zamestnania úzkosť
• hormonálne zmeny, znížená glukóza v krvi
• podmienky prostredia (silné osvetlenie, tabak, parfémy, počasie, zmena tlaku)
• niektoré jedlá a nápoje (syr, čokoláda, orechy, alkohol, káva, ...)
Príznaky:
• bolesť hlavy na jednej strane
• bodavá, pulzujúca bolesť
• pocit na vracanie, vracanie
• dvojité videnie, rozmazané videnie, rozmanité zrakové vnemy (žiarivé body, útvary..)
• závraty
• hnačka, zápcha
• precitlivelosť na svetlo a zvuk
Diagnostika:
Medzi základné vyšetrenia patrí odobratie anamnézy a klinické vyšetrenie. Dôležitý je opis záchvatov bolestí hlavy a telesné neurologické vyšetrenie. Stanoveniu diagnózy napomáha tiež vyšetrenie krvi, lumbálna punkcia, CT, MR, röntgen a EEG (elektroencefalografia).
Liečba:
Úspešná terapia často roky trvajúcej migrény sa nedá dosiahnuť v krátkom čase. Dlhodobo sa dá úspech docieliť najskôr kombináciou medikamentóznych opatrení a opatrení bez liekov. Spôsob liečby sa orientuje podľa rozsahu migrény; vyliečenie však nie je vždy možné, dá sa však docieliť účinné potlačenie prejavov. Pri terapii napokon ide o zmiernenie symptómov.
Všeobecné zásady:
• studené obklady, ktoré zmierňujú bolesť
• utiahnutie do tmavej miestnosti pre vylúčenie vzruchov
• spánok
• ovplyvnenie spúšťacích faktorov
• pravidelný rytmus spánku a bdenia
• natrénovanie metódy prekonávania stresu