Moje dieťa má cukrovku

Príspevok v téme: Moje dieťa má cukrovku
a adriana

Ahojte všetci, prispievala som tu asi pred rokom- dvoma. Sama mám 19 rokov cukrovku a pichám si inzulín 4x denne. Mám dvojčatá chlapcov 7 ročných. Teraz po Veľkej noci som mu namerala hodnoty od 13-20. Boli sme na 2,5 dňa v nemocnici. Tam to kleslo, ale prišli hodnoty C-peptidu 150, a hormón protilátok 46,3. Začala sa deštrukcia buniek, asi o týždeň začneme s inzulínom. Zatiaľ držíme diétu, ale večer je to stále vyššie, dokonca už teraz som mu namerala 12. Takže zajtra ideme asi späť. Som z toho nešťastná, pretože genetické testy pred otehotnením dávali šancu , že to získajú 4%. Aké je nádej pre naše deti? Nemáte nové informácie o vývoji, čo transplantácia ostrovčekov? U neho ide o autoimunitný proces. Máte niekto informácie, či to bude na celý život, ako to povedali mne, alebo o 20 rokov už bude niečo nové? Neviem, ako sa s tým vyrovnať, dávam si to za vinu , že som to neustrážila, povolila som im nezdravé jedlá, guličky s mliekom na raňajky, sladkosti. Prosím, ak viete niekto niečo o výsledkoch klinických testov, nových trendov. - Napíšte.

DiabetikIvo

adrianka,

Tvoj syn dostal diabetes v rovnakom veku ako ja.

Dnes je našťastie už iná doba a v liečbe diabetu odvtedy, ako bol zistený u mňa, došlo k výraznému pokroku. Vidieť to napríklad už na tom, že si po zistení diabetu so synom doma hoci sa práve teraz začala u neho inzulínová terapia... Ja som po záchyte diabetu strávil v nemocnici zhruba pol roka a cca dva týždne som bol len na infúzkach...

Pre Tvojho syna je veľké plus, že aj jeho mamina má diabetes a vie čo a ako treba robiť...

Dobré je to, že ako diabetička vieš čo cíti diabetik pri hypo, alebo hyperglykémii. Že vieš ako na tieto stavy reagovať a čo pri ich výskyte robiť. Že vieš ako a kde aplikovať inzulín, vieš ako striedať miesta vpichu... Že vieš o zdravom stravovaní diabetika oveľa viacej ako mamičky nediabetičky, ktoré si veľa z toho čo vieš a čo je pre Teba bežnou dennou rutinou (ako napríklad meranie glykémií a vedenie diabetického denníka), musia naštudovať keď u ich diaťaťa zistia diabetes.

Dobré je aj to, že Tvoj syn je už dosť veľký na to aby vedel výstižne popísať ako sa cíti. Horšie to majú mamičky malých detí, ktoré sa ešte len učia rozprávať, keď im v tak malom veku zistia diabetes.

Neboj, po začatí inzulínovej liečby u detí s včas zisteným diabetom sa vo väčšine prípadov dostavuje obdobie remisie, kedy nieje potrebné pichať inzulín a stačí dodržiavať zdravú racionálnu diabetickú diétu. Obdobie remisie môže byť krátke, ale môže trvať aj niekoľko rokov. :-)

Píšeš, že ohľadom výskumov a štúdií sú odborníci skeptickí. Musím Ti oponovať nie je to celkom tak...

Že sa zatiaľ ešte nenašiel spôsob ako raz a navždy vyliečiť diabetes, ešte neznamená že sa na tom vo svete nepracuje.

V súčasnosti je vo svete rozpracovaných veľa výskumov ohľadom liečby diabetu a tiež aj ohľadom prevencie vzniku komplikácií diabetu, ako 1. tak aj 2. typu.

Napríklad niektoré výskumy sa zaoberajú vývojom podávania inzulínu v inej podobe ako je injekčný roztok podávaný injekciami, inzulínovými perami, alebo pumpami.

Ďalšie výskumy hľadajú možnosti ako ochrániť organizmus novozisteného diabetika pred ďalšou deštrukciou beta buniek pankreasu jeho imunitným systémom.

Iné zasa hľadajú možnosť obnovenia produkcie inzulínu vlastnými bunkami diabetika (napríklad bunkami pečene, alebo alfa bunkami pankreasu - ktoré ináč vytvárajú glukagon...)

A ďalšie výskumy pracujú na transplantácii Langerhansových ostrovčekov pankreasu, alebo iba samotných beta buniek a ich ochranou pred zničením vlastným imunitným systémom diabetika bez potreby podávania liekov potláčajúcich imunitný systém.

Vo výskume liečby diabetu sa toho robí v laboratóriách naozaj dosť. Pozri si len napríklad www.diabeteshealth.com, kde hneď na tejto úvodnej adrese sú tri články o výskume liečby diabetu.

Verím, že to so synčekom zvládnete.

Držím Vám palce.

julka4

adrianka držim ti palce. Teraz sa ti to zda hrozne,ale časom si zvyknete uvidiš:D existuju tabory či už detske alebo aj pre rodičov s deťmi. Keby si bola zo stredneho slovenska tak by som ti vedela aj presne povedať kde a kedy. Sama taketo tabory navštevujem a su super. ta tie deti vidia že niesu same a ako sa stym da vyrovnať...:D

a adriana

Ahojte. Dnes som bola u lekárky. Tak začíname pichať inzulín. Zatiaľ 1 jednotku bazalu ráno, pretože cez deň je to ešte celkom vyrovnané. V noci mu to stúpalo - 4 Hod. po večeri mal 14,3, potom to začalo klesať. O polnoci mal 11,3. Ráno na lačno 4,5 a moč je stále negatívny. Teraz veľmi plakal, prečo nemôže zjesť niaku sladkosť. Je to tak strašné pre mňa. Sú to dvojčatá, nechcem tomu zdravému ublížiť,nechcem ho dať na druhú koľaj. On normálne je. On však nikdy nešiel tak po sladkom, ani porcie jedla nikdy nemal také veľké ako ten druhý. Hľadám niečo , kde sa združujú rodičia týchto detí. Neviem či existujú tábory, kde by boli lekári, niake združenie, ktoré by robili akcie pre tieto deti? Neviete o niečom v Košiciach? Sledujem aj stránku Spišiačik, a vidím, že tam sú veľmi aktívny, a robia týmto deťom programy. Ohľadom výskumov a štúdií sú odborníci veľmi skeptický. Keby bola aspoň nádej, že v horizonte 20 rokov sa niečo vynájde, človek - rodič by sa tak ľahšie zmieril, že ich v detstve postrážime, vypipláme a potom už konečne niečo vynájdu. Stále sa ma pýta, kedy na to nájdu liečik. Som stále v šoku z toho, neviem sa s tým ani vyrovnať ani zmieriť.

martinka-

no zaujmava diskusia... samozrejme pokial je človek zdravy a ma zdravy pankreas tak cukrovku nedostane... len je škoda,že to nikto nevie že či ma ten pankreas zdravy alebo nie. preto si myslim, že porovnavať diabetikov a nediabetikov neni celkom spravne pretože organizmus sa sprava uplne inač.
adrianka nemožeš za to. Držim ti palčeky:D

ringlod

su to dva pohlady na tu istu vec.
mira to podla mna myslela tak,ze keby syn nemal ziaden nabeh/preddispoziciu na diabetes tak tym obmedzenim sladkosti by ju nemusel dostat,nemal by ju cim vyprovokovat,ale aj mohol zalezi od celkoveho stavu jednotlivca,alebo by ju dostal az vtedy ked by sa enormne zvysil prijem sladkosti,ved to moze vidiet na sebe kazdy jeden diabetik co si picha inzulin,ze ked sa naladuje sladkostami,tak si to riadne dodrbe,ale clovek ktory nema preddispoziciu tak moze jest sladkosti kolko chce az kym nepridu ine problemy,lebo jest vo velkom rafinovany cukor je urcite cesta do pekla pre kazdeho cicavca.Všade kde sa postupne dostaval rafinovany cukor do civilizacii tak s nim prichadzali aj chronicke choroby,jak sa vravi nieco za nieco :)) ludstvo koli sladkej chuti sa rado bude branit nazoru,ze clovek aj zo sladkeho moze dostat diabetes ak uz ma tu preddispoziciu a naopak ak to nebude prehanat tak nemusi spustit samodestrukciu vlastnych buniek...ved aj rakovina musi mat svoju pricinu...napr rakovina pluc u tuberakov

miriama.

s oslabenym pankreasom?... a keby nejedol sladkosti nemusel dostať cukrovku??prepáč,ale musím s tebou nesuhlasiť. a taktiež nesuhlasim s tym mäsom,nakolko je mäso jedna z mala potrvin,ktora sa može pri cukrovke konzumovať bez toho aby si ju musel važiť a podobne,keďže neobsahuje sacharidy. Už davno sa koli tomu hovorilo,že cukrovka je choroba bohatych.
Diabetes nedostaneš z toho,že ješ sladkosti,alebo cukry a podobne,keby to bolo podla toho ako hovoriš tak by väčšina pacientov ktorych mam na oddeleni mali cukrovku. Moj syn ma 20 rokov od malička ma rad sladkosti dokaže zjesť na posedenie celu čokoladu,pije sladene vody a pod... nehovorim,že som z toho nadšena,ale je to tak.je zdravy ako buk a glykovany viac ako 5 nikdy nemal.
adrianka ja suhlasim s jankou8 to že tvoj syn dostal cukrovku neni tvoja chyba.je to choroba ktora je stale viac a viac rozširena. Stretavam sa na oddeleni aj s takymi pacientami ktory dostali cukrovku z prachodenej chripky a podobne. Neobviňuj sa a netrap sa s tym. Budete musieť držať dia dietu,ale to sa da zvladnuť. časom dostane pumpu a bude zas lepšie. a a ako napisla janka8 veda ide do predu čo my vieme,čo bude za 10rokov. Žiaden strach,držim ti palčeky:D

- mira

Adriana, tvoj syn sa mohol narodiť s oslabeným pankreasom, ale nemusel dostať cukrovku, keby nebol preťažovaný nárazovými dávkami jednoduchých cukrov, živočíšnymi tukmi a bielkovinami. pozri si kapitolu v knihe am. vedca T. Campbella Čínska štúdia /vyšla v češtine/. Hlavne mliečne výrobky a mlieko bývajú spúšťačom cukrovky okrem jednoduchých cukrov.

Nie je ale všetko stratené, synovi môžeš pomôcť prírodnou stravou, zloženou z neobrusovaných obilnín, zeleniny a strukovín, semienok a pod. Obilniny s vlákninou, minerálmi a vitamínmi šetria pankreas, pretože ho nezaťažujú nárazovými dávkami glukózy, zastabilizujú ho. Zeleninka dodá zásadotvorné látky, vitamíny, vlákninu a zníži chuť na sladké. Môžeš dávať i rybu. Ak mu budeš dávať mäso, syn bude mať chuť na sladkosti a nebude schopný dodržať diétu. Držím ti palce.

Janka8

a adriana hlavne sa neobvňuj. nie je to tvoja chyba. tak ako nebola tvoja chyba,keď si ty dostala cukrovku, tak ani teraz nie je. a isto tu cukrovku nedostal z toho,že jedol sladkosti. Verím ti,že to je ťažke,pretože každy chce mať svoje deti zdravé a vidieť ich šťastné. a ta cukrovka sama dobre vieš,že neni prijemná.ale da sa sňou viesť plnohodnotny život. Čo sa týka tej transplantacie ostrovčekov,tak tie cukrovku nevyliečia..iba zabrania ťažkym hypoglykemiam. a ostatné- veda ide strašne dopredu a stále prichadza niečo nové. Nedavno som čítala jeden članok,že začali testy na zvieratach myslim,že to boli myši..podali im akysi pripravok, niečo neviem čo to bolo a tie bunky postupne začali znovu pracovať. Je to však otazka buducnosti,ale v dnešnej dobe a s technikou a možnosťami,aka už je si myslim,že isto niečo vynajdu:D
osobne by som to tiež privitala,lebo pichať inzulin mi zrovna nevonia,ale v juni by mi mali dať už pumpu,tak hadam,to bude lepšie:D
tak sa drž držim vám palce aj tvojmu synovi,ale isto to zvladnete:D
a ak sa možem opytať odkial ste? kde budete chodiť na diabetologiu?:)