depresia a invalidny dochodok

Príspevok v téme: depresia a invalidny dochodok
marianka111

Ahojte, moja mama trpi tazkou depresiou a chcela by si podat ziadost o invalidny dochodok. Je mozne jej ho priznat? Podmienky splna...len ide o to, ci tazka depresia moze clpovek na tolko obmedzovat??...teda podla lekarov...lebo v skutocnosti..moja mama nevladze...stale len lezi...spi...takze keby to bolo na mne dam jej pôlnu invalidku....ale neviem ako to funguje v skutocnosti....nasla som si na nete ze: tazka depresia=50az80% znizena schopnost pracovat.... a podla coho vyberu ci je to tych 50 alebo 80??..mate niekto skusenosti s depresiou a invladinym dochodkom??...dakujem za odpovede :)

mnamka257

neveim ako je to pri depresi, ale pokial clovek trpi tazkou schyzofreniou tak mu invalidny dochodok daju.a myslim ze tvojej mame by ho tiez mali priznat.za pokus to stoji.drzim palce

jajka001_

21 rokov nie je malo....vela asi nedostane, ved dôchodky nie su moc vysoke, hlavne ak mala priemerne prijmy, ale tak aj to budu nejake peniaze

marianka111

Murko....tak ona mala dost tazky zivot...takze depresia ma z toho...a proste bola aj v nemocnici..kde je robli kadejake vysetrenie....ale krv..tlak..proste vsetko ma tak ako ma byt....tak neviem no :(

jajka..viem ze 21 rokov staci...a preto ze je to tak malo rokov..asi vela nedostane no :(

jajka001_

nesmies si vraviet ze to nevyjde atd. nech si poziada a uvidi. uvidite kolko dostane, nemyslim ze by to bolo len 50euro :) ale suma zavisi od tych percent, odpracovanych rokov a zarobkov

jajka001_

21 rokov jej stačí

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

marianka111

hej to viem..ze by jej to stacilo....ale moja mama ma len dakych 21 rokov odrobenych..takze ak jej schvalia polovicny..dostane..mozno dakych 50 eur..co je velmi malo..a ona nie je schopna ani na 4 hodiny ist do prace:(..a ppoznam ludi...co im nie je takmer nic..len maju zvyseny tlak..a su na polnej invalidke...a mojho znameho otec....bol na voziku..mal v tele nadory.a dali mu polovicny invalidny..takze sa bavam aj toho..ze jej nedaju nic..ach..na svk je to strasne...este aby si clovek aj posudkovu komisiu podplacal :(

Murko_

marianka111: Depresia a unava mozu byt priznakom niecoho vaznejsieho. Radsej by sa mala vyliecit. Vies z coho to ma?

jajka001_

ak jej da aj len 50 % tak to staci na invalidku, od tych percent potom zavisi vyska dôchodku. a je to na posudeni lekara, ano. malo by to byt na zaklade odborneho posudenia a nie sympatii, ale tak zijeme na Slovensku :) snad bude mat stastie na dobreho lekara

marianka111

no tak stupne su tri..vraj..lahka stredne tazka..a tazka...ona ma tu tazku..ale ako vravim v tej tabulke to je 50 az 80%..a to ten lekar podla sympatii da percento.alebo ako? nevies??...tak ja dufam, ze jej to uznaju...lebo do prace ist nemoze..a peniaze potrebuejme no :(

jajka001_

ano, tazka depresia je dôvod na invalidku. percenta urcuje posudkovy lekar podla stupna depresie. ak je na tom tak zle ako pises tak si myslim ze jej ho uzna