Mama

Príspevok v téme: Mama
NikaS

Ahojte viem ze vela pubertakov ma problem s mamami a je to zvycajne le. Tym vekom ale toto je opodstatnene : mam 15 mala som vela vela problemov mozno ste si vsimli aj v inych prispevkoch ale uz ma ta mama ozaj stve . Vyliecila som sa z psychickych problemov a bolo fajn ale moja mama sa zmenila ... A mam z toho obrovske trapenie. Stale nieco prikazuje chapem ale ona stale hovori neprijemne a krici a ja mam nechut robit kazdu jednu vec aj ked mi prikaze uc sa tak mam k tomu nechut. Len krici a krici a krici!!!! Mam ju rada ale tymto ma sklamala ze je takato . Ocino zakrici ale vie povedat veci kludne . Ked povie pekne - veronika, sprac si izbu ja to spravim ale ked mamina tak musim ma stuple v usiach inak pridem o sluch ! Mam z toho depresie a odkedy je taka tak ma boli hlava a som len smutna :,( a vadi mi ze vzdy mi nieco slubi a zrazu si zmysli ze nie a stane sa to vela krat do tyzdna. Dovolila mi ist k naj´epsej kamaratke na oslavu a ze nech pride k nam spar. Den pred spanim povie ze nech nedojde!! S kamoskou chceme ist do anglicka s lietadlom lebo ich zboznujeme a je to nas najvecsi sen kedze buduci rok nebudeme spolu cjodit do skoly. A najprv ze ano super to je a teraz povedala ze to je debilina !!! Vsetko kazi prekazi kazdu radost vsetko !!!! Nehovori sa mi to lahko ale ked nieje doma je klud !!!
Prosim pomozte som z nej zufala :-(

marge

Ja si myslim, ze tak ako ste vy vsetky matky a vidite chybu iba v Nike, tak niekto by sa mohol zamysliet aj nad tym, ze chyby nebyvaju iba v detoch, ale aj v rodicoch.
Nie kazdy rodic vyhral patent na rozum a rodicovsky cit, a tak ako robia chyby deti, robia ich neskutocne velke aj rodicia, najma ak je to ich prve, resp. jedine dieta.

Ja stojim pri tebe, nepoznam ta, tak ako nepoznam ostatnych, mozno naozaj je chyba v tebe, ale chcem ta teraz podporit.

To, ze ma 15 a nema vzdy upratanu izbu ako Frasier, neznamena, ze je to zle dospievajuce dievca. Chcela by som vidiet vas vsetky teraz hrde matky, ktore tu pisete, ze by ste ju nechceli za dceru, ci ste vy nikdy nemali v puberte neporiadok.
Hlavne v puberte potrebuje dieta cestu, ktorou ho maju viest rodicia, pretoze je to velmi narocny prechod, ktori nie ej pre kazdeho dospievajuceho cloveka prechadzka ruzovou zahradou, ci uz po emotivnej stranke alebo fyzickej...

A to, ze ked po tebe krici,nemas uz chut ani nic robit, uplne chapem. Ked sa tvojej mame tvoje spravanie nepaci, je milion sposobov, milion ciest, ako sa to da napravit, vysvetlit alebo nieco s tym robit. Krik nie je cesta ani spravny vysledok.

Naozaj jedine, co sa da robit je vyskusat sa s nou o tom ako to ty citis porozpravat, tak isto aj s otcom, ktory ak sa mamina liecila, by to mal chapat a byt ti velkou oporou, lebo deti nemozu za chyby a preslapy ich rodicov a nemali by preto trpiet, aby teraz oni cely zivot drzali ich a boli im oporou. To je na detske plecia velmi vela!

Urcite si stale hovor, ze ked aj nepojdes na vylet do Anglicka, nic sa na tom nezmeni, ak je to priatelstvo pevne(a toto ho moze este posilnit, pretoze to mozes brat ako prekazky ako v kazdom vztahu a uvidis aka je ta kamoska, ci je naozaj \\\\\\\"kamoska\\\\\\\"), mozete ist kedykolvek, mozete si peniaze zarobit v lete na brigadach a ist napr. cez cestovnu kancelariu, kde by sa o vas nemuseli rodicia bat a dokazali by ste im tak, ze ste rozumne a mozu sa na vas spolahnut.
Urcite nebud smutna az natolko, ze nebudes mat chut zit, vzdy sa najde niekto, kto ti povie, ze toto vsetko prejde, tvoja mamina ak sa raz aj nezmeni, pochopi, ked jej to v dospelosti povies, ako velmi ta to trapilo a bude ju to mrziet a ak je naozaj chyba iba v tebe, ako to tu ostatni prezentuju, aj to sa raz ukaze...

Ja si myslim, ze ked sem clovek napise, lebo nema priatelov, ktorym by sa zdoveril, nemali by vsetky prispevky bojovat len proti nemu, deti naozaj nemozu za chyby svojich rodicov a ak je teda aj taka zla a jej mama je svatica, tak raz pochopi, ze to sem aj Nika pisala zbytocne...

Kazdopadne sa urcite niekto pouci...

Nemali by ste ludi len zhadzovat a kategorizovat preto, ze napisala, ze nemala upratanu izbu, ale zamysliet sa nad chybami nasimi vsetkymi, ktore keby sem napiseme, ako by sme sa citili, keby sme hned boli za ne iba odsudzovani..

[zruseny12]

...no,pozri mozno ma takyto hlas ani si to neuvedomuje a ty to vnimas ako krik...su ludia,ktory rozpravaju tak potichu,ze clovek ich nepocuje a su ludia,ktory kricia/ale pritom nie je to nic zle,len proste su taky-maju taky hlas/
...a mozno uz tu bolo spominane,ked na teba neplati 1-2 napomenutie a bolo to od malicka,tak je to uz ako keby bezna vec,ze zdviha hlas,lebo to je bezne,aspon ja som taka ja upozornim 1-2-3x normalnym hlasom a uz potom po 4x revem-a stane sa ze na druhy krat zasa musim opakovat to iste a uz je to reflex u cloveka ze automaticky krici,ked sa to opakuje,aspon ja nemam rada ked niekoho musim 100x napominat koli nejakej veci a ta vec sa opakuje...denno denne...
porozmyslaj,ci to nerobis aj ty,ci ta mama nemusi denno- denne napominat na tu istu vec i 100x...
a este jedna vec,deti zv.viac pocuvat otcov a mat pred nimi vacsi respekt-niekedy staci ak otec len sa pozrie a dieta uz automaticky vie,co ma robit
MAMA-niekedy moze dusu vyplut a dieta to ako keby ani nepoculo a potom sa cuduje,ze ta mama je viac KRIKLAVA ako OTEC...rozmyslaj nad tym...

beb

Anita, Stela- úplne súhlasím. Nika, podobné je to i u nás. Myslíš, že mne sa chce kričať? Ale keď je v priebehu minúty v izbe neporiadok za desiatich, nezatvorený vyliaty lak na nábytku, nezatvorené šminky, porozhadzované spodné prádlo špinavé i čisté i to, čo som práve vyžehlila, je mi do plaču. Poviem to raz, dva razy, tri razy a stále dookola a potom mi už zostáva naozaj len ten krik, lebo inak by som možno z toho zvýšeného tlaku aj infarkt dostala.

stela1

Ahoj Nika.Mozno si myslis ze vsetky maminy tu na nete sme proti Tebe vsetky mame rovnaky nazor.Preco?Lebo vieme co je to vychovavat deti a mozem povedat ze s dievkami je to tazsie.Preco musi mamina kricat,zamyslela si sa?Mozno keby si niektore veci sparvila sama od seba alebo keby sa Ti nemusela prosikat tak by bola ina.Vies co je to pre maminu prist z roboty unavena ako pes a doma ani nevie do coho sa chytit skor a este jej ani nema kto pomoct.A ze ocino nekrici?Je to preto ze on si v praci svoje odrobi ale zena musi este aj doma kopu veci urobit povedz mi ocino ti uz vypral nohavicky alebo po tebe tanier atd.to vsetko robi tvoja mamina.Trosku sa vzy aj do jej sytuacie.Vsetko je na jej pleciach Vas nakrmit oprat ozehli a este ked ju aj v praci niekto vytoci.Ja mam 18 rocnu dceru v zivote som na nich nekricala a vies aka je jej odplata ze ani krizom slamy doma neprelozi krd ju o nieco pekne poprosim aby urobila zahundre tanier po sebe umyje ked uz somrem a vies kde som spravila chybu?Ze som sa za vsetko prosila pekne a nekricala sem tam robim jej sluzku hanbim sa za to ale to vsetko za tu dobrotu nebola som prisna ale vies aj tak ju velmi lubim nedala by som ju za svet ale zivot Vas nauci potom si spomeniete na dobre mami ktore aj ked somrali ale chceli len dobre mat doma poriadok a pripravit Vas do zivota.Kolko krat si sa jej spytala ze mami aky si mala den a povedat jej lubim ta uvidela by si kolko ma trapenia keby videla ze ma do ma uz dospelu dceru kamaratku ktorej sa moze postazovat a ktora jej pomoze.Skus to uvidis ako ju to prekvapi a mozno sa vela veci medzi Vami zmeni.Napis nam ako sa toskoncilo.Stela

Anita11

Nika, určite si už zistila, čo tvoju mamu na tebe rozčuľuje. Skús tie veci odstrániť skor, ako má dovod sa rozkričať. Myslím tým upratať si automaticky izbu a pod. Prečo čakáš, že 15 ročnej slečne musí mama rozkazovať, že si má upratať???? Keď sa cítiš, že si už dosť stará na to,že len tak pre zábavu a odmenu, že končíš ZŠ, možeš ísť do Anglicka, tak by si asi mala byť dosť stará aj na to, aby si vedela, alé máš aj povinnosti.
Dospelým sa človek nestáva tým, že mu stúpajú nároky, ale hlavne, že mu pribúdajú povinnosti a zodpovednosť. Keď chceš, aby sa k tebe mama správala ako k dopelej, prestaň sa správať ako malé dieťa. Nečakaj na to, čo ti mama rozkáže spraviť. Naopak, skús sa jej spýtať, čím jej možeš pomocť ty sama. Pochybujem, že ak mama uvidí na tebe, že ti úprimne záleží na tom, aby ste si viac rozumeli, že bude po tebe kričať.
Myslím, že ťa moj príspevok nepoteší, asi ho budeš brať ako názor od tvojej mamy, ale hold taký je svet dospelých a dospievajúcich. Chceš predsa dospieť či nie?????

jedna pani

no Nikuska moja zlata, zrejme Ta nepotesim, ale ja by som bola zufala z dcery ako si ty :(
v 15. uz mat psychicke problemy, vymyslat cestu do anglicka, taku zakladnu vec ako spratat si izbu ti treba pripominat.... no nema to tvoja mama vobec lahke! nechcela by som byt v jej kozi.

levicaaaaaa

nikuška, si mladá, predpokladám, že končíš základnú školu... vchádzaš do puberty, ver že ani mamičke sa to neznáša ľahko... u nás to bolo podobné, a teraz , keď som už pár rôčkov za hranicou dospelosti je to skutočne oveľa lepšie...

držím ti palce, aby si to všetko zvládla...