Kyselina listova

sadP

Zdravim. Nejaky cas sa venujem doplnaniu doplnkov, a chcel by som vas varovat, ze doplnat kyselinu listovu v syntetickej forme je velmi nebezpecne.

Do pozornosti vam davam tento clanok:
www.paleolit.sk

Musite doplnat bud prirodny folat, alebo tzv. methylfolat (skratka 5-MTHF), co je ko-enzymova forma kyseliny listovej. B-cka si telo musi totiz premenit na takzvane aktivne, ko-enzymove, formy, aby s nimi vedelo pracovat.

Ludom vobec nedochadza, ze za rastucim mnozstvom roznych ochoreni, nielen len strava, stres a zivotne prostredie, ale aj rastuci pocet uzivania vitaminovych doplnkov, casto v neucinnych formach. Samozrejme, vyrobit synteticku kyselinu listovu je lacne, zatial co methylfolat, drahe, a o to ide

Je to oznacene skratkou 5-MTHF, ale ma to viac nazvov. Pre kompletny zoznam nazvov, najdite:
en.wikipedia.org

Odhaduje sa, ze mnozstvo ludi, ktore ma problemy s konverziou kyseliny listovej na aktivnu formu, rastie, a tymto ludom doplnat kyselinu listovu v syntetickej forme, skodi. Najviac ohrozene su tehotne zeny, ktorym sa tento doplnok doporucuje vo velkom mnozstve. A samozrejme negativne to zasiahne aj dieta.

Rovnako su ohrozeni ludia, ktori sa snazia znizit homocystein.

Priklad methylfolatu, ako to najdete v doplnkoch je napriklad tento zo swansonu:
-odkaz odstránený-

Uplne postaci brat 800mcg, aktivna forma kyseliny listovej ma ovela vyssiu vyuzitelnost, nez synteticka, a vyrovna sa aj 2000-3000 mcg syntetickej. Navyse, nema take neziaduce ucinky.
Takze aj pre tehotne zeny, aj pre tych co znizujete homocystein, berte 800 mcg methylfolatu.

Najlepsie, ked je to oznacene ako "Quatrefolic technology", co znamena 4-ta generacia doplnania folatu, ktora ma zatial najlepsie vlastnosti.
Viac info:
www.quatrefolic.com
www.quatrefolic.com
www.quatrefolic.com

vitavi

Príčina nedostatku nie je v tom, že by ju telo nevedelo spracovať. Skôr v tom, že ľudia nejedávajú zelené vňate. Kedysi boli bežné špenáty zo žihľavy, hluchavky, kelové prívarky, vňate cibule, petržlenu celeru, kôpru, póru, ale i púpavy, skorocelu, majoránky, pažítky, cesnaku, redvičiek, a mnohých iných. Dnes ľudia jedávajú veľa mliečneho tuku, to je problém.

Romanka25

sarapaty v tele? myslis, ze keby s tymito vitaminmi malo telo nejake problemy tak by ich gyn odporucal zenam? tak to teda pochybujem.

stastna125

to prirodzenej potravy cloveka nepatria syry a mliecne vyrobky? prosim? si robis srandu nie? ;) a co sa tyka sarapat v tele z vitaminov ktore obsahuju kyselinu listovu tak naozaj neviem o akych hovoris.

ja888

...a kto ma fakt taky roblem ze jeho telo nevie stravit to co priroda vyrobila, tak to ma fakt problem. Ale s jeho telom. Lebo normalne zdrave telo kde vsetko funguje ako ma, musi dokazat prijat vsetky ziviny z jedla - prirodzenej stravy cloveka, ale do tej nepatria cukor, biela lepokova muka,syry a mliecne vyrobky celkovo atd. .

ja888

Lenusa to si kde citala? Pretoze ja som citala ze telo synteticky vyrobene vitaminy vobec neprijme a hlavne napr pri umelej kyseline listovej to este moze narobit dost sarapaty v tele. Ale tak kazdemu jeho je. Kto si mysli ze to, co dáva priroda je zle a ze to co vyrobi clovek ako nahradu za prirodne latky, ta chemia, ktora sa v prirode ani len pred 100 rokmi nevyskytovala, je dobre, tak je na omyle.

lenusa00

ja888 nikto nepovedal ze nie je vsade v prirode :) ale ide o to, ze telo nema taky velky problem so spracovanim s kyselinou listovou v tabletach ako v strave.

ZemanuelaZ

preco myslis, ze lenivi ludia? to nie je o lenivosti. Pre dieta je buduca matka, alebo uz matka urobit cokolvek. A ked kyselina listova v strave nepomaha tak naco sa s nou trapit, ked vitaminy mozu pomoct ovela skor a lepsie?