Ako sa dava infuzia do žily?

Príspevok v téme: Ako sa dava infuzia do žily?
Saskia2

Viete mi niekto napísať postup ako sa spravne zavadza infuzia do žily? Hlavne pri vymene. Ak chcem pacientovi vymeniť infuzu teda podať dalšiu musi byť ževraj v hadičke tekutina, nemôže byť flaša uplen prazdna ani trochu vzduchu lebo by ho to mohlo zabiť no ak zabudnem a ta infuzia sa mu vyprazdni uplne, tak musim znova davať novu aj s plnou hadičkou však?
Prepačte za takuto otazku ale chcem isť na zdravotnu školu, tak ma to len zaujima zatiaľ. Vysvetlite mi to niekto? Ďakujem :-)

fi

dáva sa to kanilou do žily ale velmi to boli lebo ihla musi cela vojst do zily a potom keď to máš dlho tak ťa veľmi bolí ruka.mení sa kazde 4dni priblizne . video na zavadzanie kanily je tu www.youtube.com

jajkafr

Well
máš pravdu že sestričky majú väčšiu prax v pichaní ako lekárky... niektorá lekárka sa do žily netrafí aj keď je žila taká veľká že vybije oči... ale prax je jedno a zákon druhé... praxovala som na viacerých oddeleniach vo viacerých nemocniciach nebudem menovať a to že ti vyberala ihlu sanitárka s cifom v ruke ti verím... bohužiaľ na Slovensku je aj toto realita je to však veľmi smutné :(

Well

jajkafr- mne to ale vobec nevadi,ze sestricka:)Mne by skor vadilo ak by to pichala lekarka:)
Kolko asi napichala sestricka a kolko lekarka?:) Podla mna sa to da prirovnat k zaciatocnikovy soferovy a skusenemu vodicovy ktory najazdi stotisice kilometrov rocne.

jajkafr

Saskia
a čo robia sanitári? keď sú na praxi študenti ošetrovateľstva alebo strednej zdravotníckej školy tvária sa ako najväčší šéfovia väčší ako primári každému zadeľujú prácu a oni chodia z izby do izby a tvária sa že dačo robia... a ak im náhodou protirečíš idú žalovať vrchnej alebo tvojej profesorke :D česť výnimkám :D

jajkafr

Saskia
áno pred 9 rokmi končili ešte všeobecné sestry teraz končia už len zdravotnícky asistenti... je to svinstvo ja som sa tiež rozčuľovala keď som končila strednú školu že načo som 4 roky študovala keď musím ďalšie 3 ale to je blbý zákon a my to nezmeníme...
well
čo sa týka tých liekov podávaných do žily v zákone je to o tom, že to musí podávať lekár ako študentka ošetrovateľstva sama podávať injekciu do žily nemôžeš nedovolia ti to odborný asistenti, ale asistovať lekárovi môžeš navyše ten ti dovolí žilu aj napichnúť a urobiť všetko samozrejme pod jeho dohľadom... prax je však iná ako píšeš, ale tie sestry majú podpísaný papier, že môžu tieto lieky podávať

Well

jajkafr:))
Mi ale povedz,ze kde sa to dodrziava:))
Nestretol som sa osobne nikde aby davala liek alebo infuziu lekarka:)
Jedno je zakon a ine je realita:)

Saskia2

ČOO? To fakt? Načo su tam potom ti sanitari? Ak oni nemaju školu ja budem mať a budemn robiť to iste čo oni? Neblazni. Moja sesterica (s nou som malo v kontakte skoro vôbec). Ona skončila zdravotnu školu strednu pred 9 rokmi. A bola z nej zdravotna sestra žiadny asistent
Robila v nemocnici normalne sestričku a popri tom šla vtedy z vlastnej vole na VŠ. No sestričku robila normalne brala krv..., to prečo takto spravili? Ktorý debil toto zmenil?
Jajkafr tak načo tam potom maju tých sanitarov? Ak zo zdravotnej strednej budem robiť to iste? HM?

jajkafr

Saskia
ja som skočila strednú zdravotnícku školu a som len zdravotnícky asistent teraz študujem na vysokej aby som bola sestra... zo zákona ani sestra nesmie podávať lieky do žily to sa týka aj infúzii bez dozoru lekára... čiže keď skončíš strednú zdravotnícku školu budeš zdravotnícky asistent... v tvojich komptenciách bude: kúpeľ pacienta, prebaľovanie, polohovanie, prezliekanie postelí, odnos biologického materiálu, sprevádzanie pacienta na vyšetrenie, kŕmenie pacientov, môžeš robiť odber krvi z prsta a niekde aj pichať inzulín... takže nečakaj veľa od zdravotky ako zdravotnícky asistent si také niečo ako upratovačka, sanitárka a sčasti sestra v jednej osobe...

Saskia2

Prečo nie? Veď kedysi keď niekto skončil zdravotnu školu, tak bola z nej zdravotna sestra a normalne sa tam učili davať infuzie. To len teraz tak vymýšlaju, že ak vyjdem zdravotnu tak budem iba asistent a to akože nebudem nič? Ani infuzie ma tam nenaučia davať? Inak dobre odveci, že musim isť potom kvoli tomu aby som mohla robiť sestru na VŠ.