Rakovina prsníka a estrogeny

Príspevok v téme: Rakovina prsníka a estrogeny
dobele

Prosím o info ohľadom pokračovania liečby po chemoterapii a radioterapii v dôsledku karcinómu prsníka. Nakoľko mi okrem iného bola zistená pozitivita, čo sa týka estrogénov (ER 60%, cerb-b2: skore 1+, bc12 20%), lekár navrhuje doplnkovú liečbu tamoxifenom niekoľko rokov, ktorý má toľko vedľajších účinkov až až (okrem iného i to, že rakovina sa môže objaviť v druhom prsníku resp. na maternici). Je možné uvedený problém, čo sa týka estrogénov riešiť podávaním iných preparátov, ako som sa dočítala- DIM, I3C alebo yamu? Ako je to v prípade ľanového oleja- je veľmi preferovaný v liečbe a prevencii rakoviny, avšak podľa info na internete obsahuje fytoestrogény ,takže asi tiež nie je vhodný pre všetky typy rakoviny. Momentálne som po chemoterapii a po jej 3.dávke sa menštruačný cyklus prerušil a je možné , že aj skončil. Ťažko povedať. Ďakujem za odpoveď.

dobele

Pre RNG:
Dobrý deň, bola by som rada keby Ste sa vyjadrili k použitiu DIM vs I3C. POdľa dostupných článkov na nete možno usúdiť, že DIM v porovnaní s I3C je pomerne bezpečnejší a účinnejší z dôvodov bočných reakcií a vzniknutých medziproduktov v tele po použití I3C.
POzri: www.dimfaq.com
a súvisiace články. Čo sa týka dohadovania, toto fórum je miesto na vyjadrenie názoru, či lekára alebo pacienta resp. ľudí, ktorí už nejaké skúsenosti majú s uvedenou problematikou. Konečné rozhodnutie tak či onak urobí ten koho sa to týka to znamená ja. Takže je samozrejmé že lekári si budú obhajovať svoje a Ty čo ponúkaš prírodné preparáty tiež. Netreba ale zabúdať, že každý človek je iný a karcinóm prsníka má tiež rôzne formy, t.j.buď je hormonálne pozitívny alebo nie atd. Preto je treba rozlišovať i preparáty a nie vymenovať 10 prípravkov a pacient vyber si. Tak prosím opatrne a hlavne cielene odpovedať na dotaz.
Ďakujem.

llek

Tu si treba uvedomit jednu vec. Ak hovorime o uzivaniu Tamoxifenu a vobec antiestrogenov, tak hovorime o tom v suvislosti s pacientkami s dokazanym karcinom prsnika a o zaistovacej liecbe alebo aj o liecbe metastatickeho ochorenia. Nehovorime o prevencii u zdraveho jedinca. V takej situacii lekar onkolog musi postupovat standardne, teda robit medicinu zalozenu na vedeckych dokazoch. Tamoxifen je liek, overeny, prebehli s nim velke porovnavacie studie a jeho efekt je podlozeny vysledkami klinickych studii, je vyrabany za standarnych podmienok, presne definovany, vedlajsie ucinky sa musia hlasit, jeho vyroba, distribucia podlieha predpisom a zakonom. Lieky ako DIM, IC13 su v kategorii potravinovych doplnkov. S tymito liekmi neprebehli velke porovnavacie kontrolovane klinicke studie, ich vyrobcovia nemaju povinnost hlasit vedlajsie ucinky a taktiez legislativa je taka, ze nemate garantovane ci ta latka, ktora je na krabicke napisnana sa v tych liekoch sktocne v danom mnozstve aj nachadza. Yo su veci, ktore by si mali ludia pri potravinovych doplnkoch uvedomit. Kazda zena, ktora ma karcinom prsnika ma narok na standarnu liecbu a informacie, ale rozhodnutie, ci ju aj podstupi a ake lieky bude uzivat musi spravit sama.Onkolog jej z uz vyssieuvedenych dovodov DIM ako antiestrogen predpisat nemoze.

RNG

Na rednutie kosti maju vplyv aj ine hormony, ako DHEA, progesteron, testosteron a ine. A tiez znizena absorbcia a zhorsene travenie jediel.
Nuz ale to sa da velmi lahko napravit doplnkami bez extra zasahovania do hormonalneho zivota.
Rednutie kosti nie je sposobene teda len nizkym celkovym estrogenom, ako to lekari casto vravia, zialbohu. A nijak nikde nehovorioa o tych troch estrogenoch v ludskom tele a ich vzajomnych pomeroch, co je dolezite z hladiska hospodarenia mineralmi a vplyve inych hormonov na to, ako napr hormony stitnej zlazy, ktore maju tiez z metabolizmom a hospodarenim v tele vela spolocne.

Inac nemam casu na dohadovanie sa, asi sa tu neukazem nejaky cas znova, lebo mi to kradne privela casu.
Som ochotny obcas poradit co sa tyka doplnkov a predchadzaniu zdravotnych problemov, ale nemam cas sa tu dohadovat s ludmi, co su presveceni, ze na vsetko treba skodliva chemia, lebo neskodne veci nemozu byt uzitocne.
A to aj napriek mnozstvu medickej literatury, ktora dnes uz aj na nete je.

RNG

Inac estrogenov je troje a nie kazdy ma rovnaky vplyv pri rakovinach.
Estradiol je ten, ktory je popisovany ako jeden z dovodov rakovin, ked je ho privela.
Tj hovorime o hormonalnom nevyrovnanom stave, nie potlacanie normalneho hormonalneho stavu , ktory DIM a I3C napravia v prospech inych estrogenov, , testosteronu a progesteronu.

Presna akcia je v tom, podla literatur, ze zrychluje spomaleny metabolizmus estradiolu a tym znizi jeho hladinu

muc

RNG a to je dobre ked sa potlaca tvorba estrogenu? vsak v prechode klesa jeho tvorba a to ma negat. dopad na organizmus zeny- hypertenzia, rednutie kosti,atd...

RNG

suhlasim s tym, ze treba potlacat estrogen, co menovane doplnky aj ucinne robia.
Za to, ze nieco nie je schvalene ako liek a patentovane, to neznamena, ze to nie je ucinne. Klinicke vysledky ucinnosti na menovane su popisane v mnozstve medickej literatury

llek

Ja len zopakujem, co uz som napisala. Ak pouzivam ucinny antiestrogen, ktory skutocne blokuje ucinky estrogenu v taknivach, teda aj v prsnej zlaze, tak nejake vedlajsie ucinky sa musia objavit Estrogeny maju v nasom tele svoju ulohu a ich efekt sa prejavuje, ak ich budem blokovat nemoze to byt bez priznakov. Blokada etrogenoveho ucinku na prsnu zlazu je jednym zo zkladnych principov pri liecbe karcinomu prsnika. Preto sa pri bioptickom vysetreni nadoru musi stanovit pritomnost hormonalnych receptorov na nadorovych bunkach, aby sme vedeli, aky efekt mozeme antiestrogenmi dosiahnut.

RNG

pre llek
potravinove doplnky ako DIM, I3C, resveratrol a ine nemaju ziadne postranne ucinky, takze nevidim logicky dovod na pouzivanie chemickych liekov v tomto pripade(aj inych), ktore maju tru hromadu skodlivych postrannych ucinkov.
K tomuto dospeli aj tisice lekarov, zialbohu su este stale "zriedkavi ako safran" medzi ostatnymi lekarmi.