Dedia sa dlhy po rodičoch?

jajka001_

ano, ked uz na teba exekucia, nesmies predavat ani darovat majetok, ten majetok podlieha exekucii a ten komu ho dlznik da/preda ho musi vratit

GiovanniX

pajtaska
podla mna nemas pravdu,ak uz clovek je zadlzeny,alebo nebodaj sa uz zacalo exekucne konanie,ked este zil,tak darmo preda-prepise vsetok majetok,nebude to platne.Cize sud da prikaz na exekuciu majetku,aj ked bol prepisany XY krat,vsetko sa bude musiet vratit spät a zacne sa exekucia.Samozrejme da sa sudit,ale s kym?Zo zosnulym?Alebo s jeho rodinou?
Takze preto nech si kazdy dava pozor a da preverit(hlavne ak ide o velku sumu),ak nieco kupi,napr.auto,byt,dom,aby nebol nemilo prekvapeny.....

pajtaska

príspevok je starý ,ale ak ešte nezomrel a jeho smrt sa očakáva a má aj velké dlhy tak pred smrtou treba prepísat majetok čiže ostane bez majetku ale sdlhmi a tým pádom tyy nededíš dlhy.ale ak by mal majetok aj dlhy tak dedíš aj dlhy

rotko65

zuzana: opät mozes sa dedicstva vzdat, ale to znamena ze sa vzdas aj dlhov aj aktiv,
tu je dobry clanok o tejto problematike: www.sme.sk

zuzana506

Zdravím. chcem sa opýtať, mama sa veľky dlh,v prípade jej smrti budem musieť splácať jej dlh aj s 2 bratmi?nemá žiadny majetok. ja mám dom na moje meno a bojím sa, že mi ho vezmú.mám 2 deti.čo mám robiť, keď po nej nezdedim nič, lebo nič nemá.

GiovanniX

o to ide ze o aky dlh sa jedna,ak majetok je väcsi ako dlh,tak mozes priat dedictvo,exekutor si pobere svoje a ostatne ostane tebe,ak to je naopak,ze viac dlhu ako majetku,tak samozrejme odmietnut ho treba.Ak sa stane nieco sestre,nebodaj smrt,tak ked nemala rucitela tak nikto nebude splacat nic dalej,jej majetok si pobere exekutor a co ostane,ak ostane tak to sa samozrejme rozdeli medzi vas.Ak nema nic tak exekutor nedostane nic a pripad sa uzavrie...

B.

Áno, presne. Môj otec mi povedal, že ma vydedí. Ja som mu povedal, že v pohode, že ak by to neurobil, tak by som sa jeho dedičstva vzdal v prospech štátu, neprijal by som ho. Môj otec je riadne kvítko, jednoducho ani keby som ho neviem ako ctil, tak dedictví po ňom by som nebral. Asi si to uvedomil, hoci som mu nič nepovedal a ani ho "nepoučil" a teraz ide čosi predať, asi aby o to sám neprišiel:)

jajaja99

pokiaľ na dedičskom konaní dedičstvo prijmeš ( za predpokladu, že otec vlastnil napr. nehnuteľnosť či jej časť), tak prijmeš jednak majetok a s nim aj časť dlhu, ktory po otcovi zostal. je možnosť dedičstvo odmietnuť, tym padom nezdediš ani majetok, ale ani časť otcových dlhov.jednoduchšie v pripade odmietnutia je, ak si bezdetna. ale napr. ak otec nevlastnil žiaden majetok, je možné, že súd ded. konanie zastaví pre nemajetnosť zomrelého....ťažko je jednoznačne povedať čo bude...závisí od konkrétnych podmienok