Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pilates

slobodnaa

Odporúčam to najmä na chrbát. Je to síce trošku zložité, kým sa naučíte dodržiavať dýchanie, presnosť atď. no potom zistíte, že cviky sú úplne jednoduché a skutočne veľmi účinné. Sem tam si to zacvičím, najmä keď ma bolí chrbát, ale inak sa venujem radšej inému cvičeniu.

jaja_jaja

Zabudla som doplniť:
PRESNOSŤ
-pri vykonávaní Pilatesových cvikov je dôležité doslovne dodržať postup: ak sa od správneho držania odchýlite len o centimeter, cvik bude menej účinný

jaja_jaja

Tajomstvo Pilatesovej metódy spočíva v tom, že je nesmierne účinná. V priebehu niekoľkých týždňov od začatia cvičenia budete mať lepšie držanie tela, silnejšie svaly, plochejšie brucho a voľnejšie, ohybnejšie kĺby. Joseph Pilates tvrdil:" po desiatich sedeniach pocítite rozdiel, po dvadsiatich ho uvidíte a po tridsiatich budete mať úplne nové telo."
Pilatesova metóda funguje celkom inak než cvičenia na atletickej dráhe, v telocvični alebo v posilňovni. ˇučelom je zvýšiť objem tých najsilnejších svalov, ktoré sa pritom skracujú a tuhnú. Pilatesové cviky posilňujú a predĺžujú všetky svaly vrátane tých najhlbšie uložených, a súčasne zaisťujú správne vyváženie a držanie celého tela.
Pilatesovo cvičenie stojí na kvalite, nie na kvantite. Svaly sa zapájajú presne a účinne, ale nie viac ako je nevyhnutne potrebné.Pri Pilatesovom cvičení by ste namali cítíť bolesť ani v priebehu, ani po skončení cvičebnej jednotky.Kým začnete so samotnými cvikmi, naučíte sa dokonale správnemu držaniu tela. Naučíte sa rozlišovať jednotlivé svalové skupiny a precvičovať ich bez zaťažovania iných oblastí.Ak už raz pochopíte určitý pohyb, zistíte,že vaše svaly si "pamätajú"správnu polohu do budúcnosti. Pretože sa svaly preťahujú a predlžujú, zvyšuje sa rozsah pohybov v kĺboch, a tým klesá ich zaťaženie.
Preto je pravidelné cvičenie Pilatesovou metódou veľmi účinné pri odstránení bodavých bolestí kĺbov a bolestí v krížoch a máva až zázračné účinky u ľudí po úrazoch, s výrazným oslabením niektorých svalových skupín.
Pilatesovo cvičenie je výborným prostriedkom proti stresom každodenného života. V priebehu sedení nebudete môcť myslieť na nič iné, iba na pohyby, ktoré vykonávate, a pocity z vlastného tela. Po cvičení nebudete pociťovať bolesti a únavu. Vaše kĺby budú voľnejšie a budete mať pocit pokoja vyvolaný plynulým rytmom cvičenia.Joseph Pilates učil, že kľúčom k zmene je veriť, že to človek dokáže.
Zásady Pilatesovej metódy:
SÚSTREDENIE
-kľúčom je sústrediť svoju myseľ na precvočovanú oblasť a vnímať ako svaly regujú
VEDOMÉ RIADENIE
-žiadne nedbalé, mimovoľné, trhavé ani unáhlené pohyby, ale dokážete vykonávať cviky hladkými a plynulými pohybmi v celom tele
CENTRUM SILY
-cviky sú určené na posilnenie trupu a vytvorenie pevného "jadra"-centra sily, ktoré potom podopiera zvyšok tela. Centrum sily je základom správneho držania a rovnováhy celého tela a chráni chrbticu.
DÝCHANIE
-hlboký nádych a následným úplným výdychom má mnoho prospešných účinkov. Správne dýchanie umožní vykonávať Pilatesove cviky účinnejšie a vyťažiť z nich maximálny prospech.
presnosť
VIZUALIZÁCIA
-dokážete v duchu uvidieť správny pohyb, telo sa mu prispôsobí
INTEGRÁCIA
- pri cvičení sa všetky tieto zásady musia dodržať súčasne, aby ste vnímali svoje telo ako celok, dokonca aj keď precvičujete len jednu ohraničenú svalovú skupinu