rodičovské zákazy-za hranicou únosnosti?

lost

lioness_01

osobne poznam cloveka (teraz uz ~22rocneho), kto v 17-tich mal tu odvahu sa postavit proti ucitelovi matematiky a ON mu opravoval chyby, ma velmi nadpriemernu inteligenciu, povedal by som nieco medzi 2.5-2.7s/odchyliek..
Cize mal jednoznacne viac inteligencie ako priemerny 30 rocny chlap...
On nie je jediny koho poznam, ze bol v mladom veku velmi nadpriemer, no zvysok "kamosov" takto poznam len cez internet, takze tam neviem na 100% ci je to pravdive, alebo prifarbene...

inteligencia nie je rozdavana rovnomerne, niekto je kretivnejsi, niekto nie. vezmi si takeho Einsteina, Edisona, Mozarta a inych podobnych ludi. Oni mali tiez len 17"rocnu inteligenciu" v 17-roku zivota? Podla mna nie, pretoze boli dusevne vyvinutejsi. A svet im tiez zo zaciatku nerozumel, Svet si myslel ze su sialenci.
No mozno je 17>50 extrem, lenze je vela 50 rocnych co su vyslovene retardovany, tazko retardovany. Staci si zapnut televizor, a uvidis takych do 1 hodiny sledovania..
Skusenosti a inteligencia nemusi ist ruka v ruke.. I ked suhlasim ze 17 rocny ma malo skusenosti, no nikdy by sme ich nemali podcenovat.

Skor je scestne limitovat mladych. Mlady ludia maju unikatny sposob myslenia a riesenia problemov, co som si vsimol, hlavne preto, ze nepoznacila ich DOBA a prave limitujuci rodicia (ak este nestihli).

99% dospelych ludi nevyuziva svoj potencional, je priliz viazana na materialno-fyzicne veci, nedoveruje si a podobne.

ak by niekto chcel dokaz, staci sa pozriet na ulicu :)
na slovensku je to markantnejsie ;)

a to co si adresovala pre romank.a, bolo velmi pekne napisane. presne toto iste ma napadlo ked som sa pozeral do minulosti a jedine co mi vyslo je ze vzdy som este extremne "sprosty" (nedostatocne dusevne/rozumovo vyvinuty), na to aby som mohol povedat ze "ja"... no napriek tomu vela ludi to robi a je celkom zretelne vidiet ze su dost mimo (i ked do "duse" im nevidiet).. takze, vzdy tam je priestor na zlepsenie, avsak to neznamena ze dany 17rocny by musel byt "blbi" (resp. neinteligentny). skoda ze som pred 4 rokmi nemal tolko "v hlave" ako mam dnes, to by sa mi zilo :) no ale toto si poviem za 4 roky tiez, a jedine co pre toto mozem urobit je, ze sa budem dnes snazit urobit "pre seba" "viac", a neskoncit len tam, kde mi to niekto "kaze" alebo odporuca, respektive neskoncit tam, kde je to pohodlne pre dnes.. ono sa to do buducna vyplati :) potom si v tom dalsom "4 rocnom cykle" mozem povedat "ano, som spokojny, spravil som dost" :D i ked, nikdy toho nie je dost, pretoze priesor ne neobmedzeny..

romank.a

lioness_01 - ty si mozno mala ine mladi, neviem, nepoznam ta.. len nechapem, co chces povedat tym, ze je medzi vami stvorrocny rozdiel. Tiez viem, ze naprilad moj 47-rocny otec je starsi, skusenejsi a tak, ja si tieto veci uvedomujem, aj to, ze som skusenejsia ako pred rokom a neskusenejsia nez budem o rok. No proste neviem, kam tym mieris.. ze ma dat chlapec na tvoje rady, lebo si starsia? alebo nieco v tom zmysle?

lioness_01

názor, že 17 ročný človek môže mať inteligenciu 50 ročného je minimálne vtipný, ak nie totálne zcestný....

17 ročný je stále iba 17 ročný. Má skúsenosti 17 ročného, vedomosti prislúchajúce jeho veku, názory 17 ročného, nápady 17 ročného, ...atď... mohla by som pokračovať donekonečna... proste stále je to len 17 ročný človek... a stále je to ešte neplnoletý človek...

romank.a. :) neboj sa, ja konkrétne som nezabudla na "mládí", nakoľko mám 21 rokov a staro sa teda necítim :D ale medzi mnou a 17 ročným týpkom je rozdiel 4 roky a za tie 4 roky všeličo zistíš o svete a o živote. nehovorím, že už som najmúdrejšia, o ďalšie 4 roky a o ďalších XY rokov sa zas posuniem niekde inde a možno terajšie názory mi budú pripadať smiešne, ale tak to je... človek dozrieva vekom a skúsenosťami...

romank.a

Paci sami, ako sa lisia nazory starsich a mladsich, vyzera to, ze ti starsi uz zabudli, co v mladosti stvarali, resp. ake to bolo, ked sami s rodicmi bojovali, ked ich niekam nechceli pustit a podobne. Ale zabudate, ze o tom je predsa zivot.. mladi(aspon drviva vacsina teda) chcu byt mladi, chcu vsetko zazit, vidiet, zabavat sa, nie nadarmo sa hovori, ze mlady si len raz.. nevravim teraz o nejakych drogovo-opileckych orgiach, to vobec nie. Velmi dobre viem, ze dnesna mladez sa sprava tak, ako sa sprava, a ze sa niektori moc ponahlaju, ale NIE VSETCI! To sa neda predsa posudzovat tak komplexne.Ja mam 19, som myslim vcelku rozumna a este nikdy som nevyviedla nieco, za co by som sa musela pred rodicmi hanbit, mam s rodicmi dobry vztah, v ktorom panuje dovera, pustia ma ak chcem ist von, na chatu... Sama viem, ze zivot si mozem uzivat rozumne, aj to tak robim, na festivaly sice nechodim, ale ak by som aj na nejaky sla, urcite by som sa nestala pod obraz bozi a nedala si potetovat zadok alebo sa dat nabuchat za krickom, ako tu uz niekto spominal. A tak isro som uvazovala aj ked som mala 16, 17... Takze to je velmi individualne, a take nazory, ze 17-rocny je este decko..ved dobre, je, ale ma vlastnu hlavu, podla toho co tu pise asi nieje nejaky blbec, tak nechapem, co tu niektori kvazi dospeli intelektuali riesia. To ,ze je niekto decko, nie je vobec zle, kazdy jeden clovek si tym prejde, puberta je niekedy svina a clovek sa uci na vlastnych chybach. Jasne, mozme deti drzat pod zamkom do dvadsiatky, to by pre ne bolo fakt super teda.. kebyze som ja napr. v nejakych 14-tich nevyskusala od kamaratov cigaretu, nevedela by som ako sa mi to hnusi a doteraz by ma to lakalo vyskusat, pricom teraz viem, ze fajcenie mi nechyba.
Ak rodicia nechcu dieta pustat von, bud su prilis ustrachani, alebo mu nedoveruju, pretoze ich sklamalo. Kazdy pripad je ale velmi individualny a zalezi od danej rodiny.. a na otazku, ci je normalne, ak ta rodicia nechcu pustit, sa podla mna neda odpovedat jednoznacne, to si musis vyriesit s nimi.

isabella

moj manzel mal prisneho otca, co z neho vyrastlo? jeden zodpovedny chlap, ktory sa uz kratko po 20tke vedel postavit na vlastne nohy... vsetci tu len kydaju na prisnych rodicov a ako tu vychovu nezvladaju (podotykam, ze to tvrdia hlavne tie deti, ktore s tym maju problem)...
kedysi boli rodicia ovela prisnejsi, decka boli nutene chodit s rodicmi na role a makat a nepindali, dneska maju tie decka vsetko a ani to si nevazia...

bibi1234

lost-!!!pozor!!! suseda velmi dobre diverzifikovala riziko a vytvorila si portfolio zlozene zo 4fondov, tazko urcit, ktory/e z nich bol/i konzervativny/e a ktory bol/i cierny/mi:O))))
ja som bola maly nervak, takze som mojim rodicom zobrala tak 20 rokov zo zivota... takze som investicia.. tak do hrobu:O))))
lost-sam si pouzil spojenie "17rocne dieta" anandang ma sice peknu stylizaciu viet, ale po obsahovej stranke je to-ma reci, ako koza bobkov... cize ziadna vypovedacia hodnota z jeho prispevkov nevyzaruje a vobec nie 17rocneho chlapca "vyspeleho na 50"... To je smutne, nahaname sa za materialnymi statkami a nedbame na vychovu deti a potom musim na diskotekach prekracovat na zemi leziace, opite 15tky:O)))

lost

A dieta je sakramensky dobra investicia, velmi konzervativna :)
Nie su to len vyhodene peniaze a cas.

"(dieta je investicia, ktora sa ti nikdy nevrati!!!), "

je nepravdive, podla mna.

Preco?

Dam priklad z realneho zivota. Suseda. ~85 rocna. ~4 deti. x vnucat, x pravnucat. Su u nej takmer kazdy den a to byvaju daleko. Na svoj vek je velmi fit a vyzera aj byt stastna.

Uz chapes? :)

lost

Ale nie je vhodne 17 rocne dieta limitovat..

Pod 15 takmer urcite ano, ale 17 uz nie..

Uz to bolo spominane, ze existuje 17 rocny s inteligenciou 10 rocneho a moze byt hoci aj s inteligenciou 50 rocneho..

A poviem ti este jedno. 99,999% rodicov zlyha vo vychove.. Takze nic take velke sa nedeje, to je dnes "trendy", zlyhat a podobne, ale to je na inu temu :D