Nedá sa veriť môjmu synovi

Príspevok v téme: Nedá sa veriť môjmu synovi
mamina j

môj syn má 17 rokov. Stále klame, i v banálnych veciach. Kradne mi peniaze, ale drogy neberie(boli sme na testoch).On tie peniaze jednoducho chce na kúpalisko, kofolu, pizzu, cigarety(viem,že fajčí, no netolerujem mu to). Vreckové dostáva, dostane na všetko, čo potrebuje, ale i tak mu je málo. Je schopný minúť i 20 eur za den. Doma mením každý deň skrýše na peniaze a stravné lístky....Čo mám robiť, aby prestal ?

Fleur-de-lis

jedulka,

no niekedy to naozaj vidia ľudia zvonka objektívnejšie. Rodičia chcú dať svojim deťom to najlepšie, ale mnoho krát je ich pohľad na to čo je pre deti dobré nesprávny. Je to taká opičia láska.
Byť rodičom nie je ľahké, a najmä v časoch kedy je celá kultúra proti rodine a správnym hodnotám.
Aj keď už teraz asi nič nezmeníš, no možno pre lepšie pochopenie ti pomôže kniha od James Dobson Výchova chlapcov. Pre mňa osobne bola veľmi zaujímavá.

jedulka

Fleur-de-lis je vidět, že se v dětech opravdu vyznáš.Kamarádky mi říkali,že jim jen sloužím.Já jsem to tak neviděla.Vždyť jsou moje a co bych potom taky jiného měla doma dělat. Otce tedy měli,mno co k tomu říct, byl to právě on, kdy jim v dětství 5-7let gumoval mozek tím, že dětské přídavky a jiné sociální dávky jsou vlastně jejich a já se na nich jen živím...

Fleur-de-lis

jedulka,
a otca teda nemali? Deti, chlapci potrebujú dobrý mužský vzor. Niekedy je to dedo, niekedy výnimočný učiteľ, niekedy nejaký známy. Ale ak je tam len žena, tak je to ťažké.
Možno si aj mala pocit, že im niečo musíš vynahradiť a rozmaznala si ich?
Výchova je ťažká, a najmä chlapcov.
Ja to vidím aj v rodine, alebo všade tam kde som poznala rodičovský prístup, väčšina teraz už mužov sú nezodpovední, arogantní, nespoľahliví, majú nesprávny prístup k ženám, sú na niečom závislí, nezvládajú svoj život... A to väčšina mala otcov, ale akých... Ako nie vyslovene zlých, veľa ľudí to aj považuje za normálne. Ale chýbalo tam veľa vecí v ich prístupe a samotnom charaktere.
A poznám zopár vynikajúcich mužov, a ich otcovia sú tiež dobrí muži.
Nedá sa to tak 100% povedať, samozrejme, že sú tam aj iné faktory, a vrodené povahy.
Ja neviem, deťom netreba len zakazovať a prikazovať ale aj vysvetliť prečo. Povzbudzovať ich, veľa chváliť za to čo dokázali, spravili, aj keď to boli drobnosti. Samozrejme ten čas s nimi tráviť, dávať im svoju pozornosť.
Radšej odmeniť časom či spoločnou aktivitou než ich chtiac nechtiac učiť materializmu.
Média dnes vedia narobiť riadnu škodu deťom a mládeži. Úplne prekrúcajú ich pohľad na to, čo je správne a dobré, čo je "in". Tam majú rodičia veľmi zodpovednú úlohu ich od toho ochrániť.
Že je jeden tvoj syn flákač, no nejakú tú lenivosť má asi v povahe, ale chýba tam ten pocit zodpovednosti. Alebo mu chýba zmysel.

jedulka

fleurs-de-lis máš v mnoha věcích pravdu,hodně přemýšlím jestli jsem jim dala pocit úžasnosti,asi né, zabývala jsem se nejen domácností ale i jejich zábavami a to byl počítač.Stále u něj vysedávali o prázdninách u nás bylo kamarádů, uff.Počítač rychle kazili a tolik peněz doma nebylo abych stále někoho volala, tak jsem se ho naučila sama instalovat opravovat.Všechno.Chtěla jsem je to taky naučit, ale nikdy nechtěli.Proč?Nevím.Hrávali jsme spolu i několika měsíčné logické hry, stále mě volali: mami pojd se na to podívat, tak jsem s nima hrávala, ale to asi nebylo to pravé na pocitu, že jsou úžasní.Spíš oni se chlubili se svojí matkou, jaká je dobrá a popravdě po nějakém čase jsem se tím i začala živit.Tak né já jim, ale oni mě viděli úžasnou.Asi.Je to těžké spolknout, ale tak to bylo.Ještě k té ženskosti.Tak v tom máš naprosto pravdu, pamatuji se, že jsem seděla zdrcená s rukama v klíně a někdy jsem říkala, za to jsem si mohla koupit tohle a nebo tamto.To bylo jediné na co reagovali.Najednou se jim rozsvítili očička a s takovou radosti mi říkali tak proč si už konečně něco na sebe nekoupíš.Ty světélka v očích mi měli něco říct jen já nerozuměla.Před očima jsem měla složenky, jak vydržet do konce měsíce jak s čím naložit,ale co mi to ty děti vlastně chtěli říct?
Nikdy se to nedovím.
Dnes už jsou samostatní, z jednoho je snob a z druhého tak trošku flákač.Chodí do práce ale když se mu chce.
Tak fleur-de-lis kde byla chyba?
Vemu každou radu za pomoc.

Fleur-de-lis

jedulka,

ako hovoríš, možno mu chýbal otec. Otcovia sú pre synov vzory, niekto ku komu zhliadajú, a otcovia si často neuvedomjú ako veľmi môžu svoje deti ovplyvniť v ich vývine, charaktere, sebavedomí...
Ale to máš tak, kto sa ti dnes postaví za rodinu, keď sa všade dopredu tisne karierizmus? Tak tu budeme mať o niekoľko generácií bohatých, vysokopostavených ľudí bez charakteru a morálky.

A čítala som niekde, že dospievajúci syn skôr zareaguje na matku, ak sa matka stane pred ním citlivou. Prosto, že nie nahnevanou a kritizovať, rozkazovať, ale ukáže, že ju to zraňuje ako sa syn chová. Prosto si v jednaní s ním zachová svoju ženskosť. Že to aj takého pubertiaka skôr zlomí. Ale nemyslím nejaké prehnané bedákanie a nariekanie ;)

A si písala, že deti chcú byť cool pred kamarátmi, a nič to nezmení. No otázka je, prečo chcú byť cool tak veľmi, že robia takéto veci? Môže byť opäť aj ten dôvod, že doma sa im nedostalo toho pocitu, že majú veľkú hodnotu, že takí akí sú sú úžasní...
Ja neviem, ale riešiť si dospievanie tým,že kradnem sa mi vidí proste prehnané. Tam chýbajú hranice, a dôvodom toho môže byť viac vecí. Skús ešte iného psychológa. Alebo skús nejakú literatúru o výchove.

jedulka

řešila jsem i za pomocí psychologa, řekl mi, že si takhle řeší dospívání ....
Celý dny jsem s nima byla doma, nechodila jsem do práce, má to svojí velmi vážnou příčinu ale ta nemá s témou nic společného.Tak kde jsem udělala chybu!!!
Vzor ve mě tedy rozhodně mohli mít.
U nás doma. Když jsem byla malá? boha jeho táta se jen podíval a už jsme věděli co chce.Takového otce bych nepřála nikomu.Ale je pravda,že mužská autorita se z výchovy vytrácí.Muži dělají od nevidím, do nevidím a když už jsou doma tak spíš rozmazlujou.Možná i v tom je chyba, a jsme zas u toho, taková je doba!

Fleur-de-lis

@dina1957

No ja by som doma zamykala napríklad spálňu a tam nechávala peniaze ak nejaké v hotovosti mám.
A čo sa týka syna, tam môže niekoľko dôvodov. Ide tam o viac než o to, že chce peniaze. Buď si takto vyhľadáva pozornosť (pre deti, čo majú potrebu pozornosti a bolo to rodičmi zanedbané, je aj negatívna pozornosť lepšia ako žiadna), alebo má nižšie sebavedomie a peniazmi si to pred kamarátmi kompenzuje, alebo si tým nejak dokazuje, že je chlap-frajer, čo opäť súvisí so sebavedomím a vlastnou identitou, kde sa mohlo stať, že ste mu vy ako otec nedali potvrdenie toho, že je "správny chlap", ale možno ho moc kritizovali....
Podľa mňa by trebalo zistiť prečo to robí, s pomocou psychológa alebo výchovného poradcu.
Potom sa to bude ľahšie riešiť.

0vecka

Inaq zaujimave, ja si pametam ked som bol prvykrat u starych mojej starej. Stacilo ze jej tatko povedal vetu typu : hmm chyba tu sol. A okamzite vsetci vyskocili. Pritom som sa jej pytal ci ich bil alebo ci nieco zakazoval, bral vreckove alebo podobne a stara mi vravela ze nikdy. Myslim ze tu je jasne ze v takej rodine nikto nic kradnut nebude.

Pritom mi nepride spravne ze sa mamicka otoci a decka si okamzite robia co chcu.

Ja nehovorim ze tu niekto nieco zanedbal ale hovorim ze tu niekto nieco nerobi dobre.

jedulka

Alusinka, souhlas.Mě kradli oba dva synové.Každý měsíc jsem byla o tři tisíce lehčí.Nebít, nikam to nevede,nemít doma ani cent,ústav, proboha co neumí se tam ještě naučí, asi nevíte o čem mluvíte, v ústavech panuje siná hierarchie,policajt :-)))jo tak tom jsem s nima taky byla, když se dal policajt do sepsání, předříkal jim jejich práva a at se ničeho nebojí, nejsou dospělí nic se jim nemůže stát.Výchova? Blbost, jsem upřimná rovná, nikdy jsem nekradla,nikdy jsem si nepůjčila, nikdy jsem nikomu nedlužila.To je doba!Ať uděláte co uděláte, jejich pocit být před přáteli ze škol cool a in nic nepřekoná.I kdybyste se stavěli vyrostou z nic buď flákači a nebo snoby.Co teda s tím dělat? Odcizit se!Nic zadarmo, každou korunu si jak chrti nechat vrátit.Když jsem šla v pátek na zábavu, vzala jsem chlapce hezky a bez milosti sebou, hodila je do auta a šoupla je k otci s tím, at si ty zlodějíčky hlídá sám!Já se jdu bavit!Sobecké? Ale ano, ale na tvrdý pytel tvrdá záplata!Neumíte si představit jak je to ponižovalo,jak prosili, že už to nebudou dělat.Kdo by se neslitoval, vždyť jsou to naše děti.A další měsíc mi opět chybělo tři tisíce!Tak k otci s nima, bez milosti.