Neviem vyslovit R

Príspevok v téme: Neviem vyslovit R
racko

Dobrý deň, môj problém je, že neviem vysloviť písmeno r, buď ho nevyslovím vôbec, alebo račkujem, niekedy sa naschvál vyhýbam slovám , ktoré obsahujú toto písmeno a skúšam ich nahradiť inými, kde nie je . Vadí mi to , lebo ľudia mi dosť často nerozumejú , pýtajú sa aj na tretí kráť - ako ? Aj pri cudzích jazykoch , kde treba razantné r mi to strašne prekáža a trochu som aj kvôli tomuto môjmu handicapu utiahnutý . Ako vnímate takýchto ľudí ? Ako ich vníma všeobecne spoločnosť ? Je to dôvod byť trocha utiahnutý ?

snehulienka1

k logopedičke treba ísť práve pre toto :), tieto rady na nete ako na to, sú uplne o ničom, lebo vy neviete nakoľko r nevyslovuje vobec, alebo ho má zle osvojené...postupy sú tam potom rozne na vyvodenie, alebo úpravu. Je niekoľko postupov a krokov na vyvodenie písmena, takže by sa dalo dlho polemizovť, čo je správne a čo nie, lebo nie ste ani odborníkmi a ani ste danú osobu nepočuli rozprávať :).

sojase

no s tým e ....to sme neskúšali a nerobili ešte ma napadlo v strede slova napr. korytnačka - kodytnačka. alebo trnka - tdnka, krík kdík,

niki1510

ak je na začiatku R, tak si treba pred slovom povedať ešte písmenko E.. teda e-ryba a podobne... a určite to nie je tdpaslík a i., pretože som k logopedičke chodila ..ten jazyk treba mať hore za zubami a snažiť sa vysloviť IBA NIEČO AKO tdpaslík

sojase

chodla som s malím k logopedke a učiť sa to nie je problém musel vždy v slove v ktorom bolo R prečítať napr. krava ...kdava a ten jazyk ide na podobne ako pri r alebo si hovoriť kdkdkdkdkd. to bolo cičenie na R. alebo brzda bola bdzda. krík kdík, .....s strede slova. na začiatku si žial nepamatam. snáď Vám to pomôže.

snehulienka1

krtkooos, navštív logopéda. Nie je to síce hanba, nevedieť vysloviť nejakú hlásku, ale je chyba rodičov a učiteľov, že to zanedbali...a naozaj sú povolania, kde by mali ľudia hovoriť čisto a takisto budeš rečovým vzorom pre svoje dieťa...logopéd je najlepšie riešenie.

krtkkkooooos

dobrý den ja tieež neviem povedať \"R\" . jeden chalan vonku si zo mna stále robí srandu vela krát kvoli tomu plačem čo mám robiť ? :( som zufalá..
snažím sa vyhýbať slovám s písmenom \"R\" .
dost sa toho písmena už aj bojím:-D
prosím o raduuu

sonyer.

tiež som z tých, ktorí nevedia vysloviť "r". Aj som chodila k logopédovi a kým som sa tomu naplno venovala, tak mi to šlo. Časom som to zanedbávala, až som opäť na začiatku. Niekedy mi to tiež liezlo na nervy,aj kvôli tomu, že sa mi veľmi ťažko vyslovuje priezvisko...idem si jazyk polámať, kým ho vyslovím poriadne a aj tak ho musím zopakovať asi 2x pre ostatných...ale ťažkú hlavu si už z toho nerobím. Veď iní majú problémy s "l", alebo tzv. "sykavkami"...a netreba sa na to pozerať ako na hendikep...tí, čo ťa poznajú dlhšie, si to už ani neuvedomujú...

alenka17

...mne pomohlo 1000x denne opakovanie t-dúba,t-dúba,t-dúba,t-dúba....a za pár dní..trrrrúba,trrrúba maková

igoret

ahoj..ja mam42 rok .a celi zivot bojujem ako sa naucit R. nemam odvahu k nasteve logopeda ..je to pravda mozu zato rodicia. ludia co to nepoznaju je to strasny hendykept.co by som ja dal zato sa to naucit .strasne prosim o pomoc? dakujem