Neviem vyslovit R

Príspevok v téme: Neviem vyslovit R
racko

Dobrý deň, môj problém je, že neviem vysloviť písmeno r, buď ho nevyslovím vôbec, alebo račkujem, niekedy sa naschvál vyhýbam slovám , ktoré obsahujú toto písmeno a skúšam ich nahradiť inými, kde nie je . Vadí mi to , lebo ľudia mi dosť často nerozumejú , pýtajú sa aj na tretí kráť - ako ? Aj pri cudzích jazykoch , kde treba razantné r mi to strašne prekáža a trochu som aj kvôli tomuto môjmu handicapu utiahnutý . Ako vnímate takýchto ľudí ? Ako ich vníma všeobecne spoločnosť ? Je to dôvod byť trocha utiahnutý ?

vikiii

ak chces tak sa to dokazes naucit, s logopedom ci bez neho, treba len chciet, posnazit sa trochu a aj ked sa ti to nepodari uplne super vyslovovat, staci iba do takej miery aby si bol ty sam so sebou spokojny a nehanbil sa za to, ved je to len r:)

engie6354

Podla mna nemusís byt pre to utiahnutí, práveze som pozerala jednu reláciu u nikodéma na Luxe a bola tam psychologicka ktora som si vsimla tiez nehovorila spravne r, neviem do akej miery ho nevies ty. Tým chcem povedat aj takíto ludia to mozu dotiahnut daleko, mozu pomahat druhým v roznych iných oblastiach. Prijímaj sa takí akí si, a ak ta niekto neprijme z toho si nic nerob. Mame sa naucit prijímat a milovat druhých.

petrapetra

..ja mam tiez s tym problemy...viem povedat r, ale tak nedokonale.... francuzky prizvuk alebo ako by som to nazvala :)) a niektori mi to aj povedali (podotykam, ze ti menej inteligentni)a ostatni to maju na haku...moja kamaratka nevedela povedat ked bola mala pismeno "e"...si predtavte taka blbost ze "e"...a dalsia nevedela "c"..musela stale doma opakovat zajac, zajac :) dodnes ma pred ocami toho plysoveho zajaca :)

zuzic

ja som sa tiez naucila bez logopeda...mala som z neho traumu a to osm tam bola iba par raz...potom ma naucil brat ale to som mala iba pat- sest rokov

katkaag

No nedá mi neprispieť do tejto témy....ako malé dievča asi do 10 rokov som račkovala aj ja....potom sa vrátila moja segra zo zahraničia a ako takému malemu decku mi povedala, že to je len moja lenivosť sa naučiť vyslovovať r....no a čuduj sa svetu...vieš že to zabralo...vždy ked som isla povedať nejaké slovo s r tak som to slovo vyslovovala pomalsie aby som dala si pozor aby som ho dobre vyslovila....no roky prešli teraz mám 24 a to že som kedysi račkovala už ani neviem....sice pri niektorých slovách si uvedomujem že si dávam pozor aby som ho spravne vyslovila...ale už je to dávno za mnou...mi sme to mali v rodine, moj krsný , moja sesternica rackovali...ja...no a teraz uz rozpravam ako vsetci ostaatný....takže jedine co ti mozem povedat...že si lenivý sa naučiť spravne vyslovvovať r....snad ta to nakopne....

zuzic

mne vobec neprekaza. ani by ma nenapadlo smiat sa alebo co. poznam mnoho ludi co nevedia vyslovit r, moja naj kamoska tiez trochu rackuje a fajn spoluziak nevedel vyslovit absolutne vacsinou mu robili peklo ale my sme sa vzdy dobre zhodli a bol super ani ma uz po case nenapadlo ze ma nieco take. ked je fajn clovek neni co riesit

AdamKrt

Chce to vratit sa do detskych cias a zacat sa ucit samostatne povedat R. Idealne s niekym, komu doverujete a kto vysvetli, ako to vyslovuje.

Potom precvicovat slova, ktore R obsahuju.

Skusajte roznu skalu zvukov, pokial sa neozve R a potom si treba uvedomit, kde je jazyk, hrdlo a co prave robia a zafixovat si to v pamati. Nic na tom neni.

Aj malym detom, pokial sa im clovek venuje a nehovori s nimi v style "tutu mutu", ale normalne spisovne, tak im R nerobi vobec problem.

M74

No tiež mám s R problém. Moc z toho nadšený nie som. Hlavne keď mám hláskovať a diktovať nejaké kódové označenia :-)
Jeden čas som chcel naučiť správnu výslovnosť, ale nebol som dosť dôsledný. Je nejaká šanca svojpomocne odstrániť túto vadu?

wonderbra

vobec sa kvoli tomu netrap!!
ano, ked sa s niekym rozpravas, tak dotycny si pomysli: aha, ten rackuje (alebo nevie vyslovit r)..no a? clovek to dalej neriesi, tento problem ma vela ludi a nemusis byt utiahnuty a zbytocne sa trapit..ber to tak, ze oni nerozumeju tvojej reci a tym im to ako blbcom musis 3krat opakovat:)
hlavu horrrre!

vsevedka

Sú ľudia, ktorým sa to páči, ale žiaľ i takí, ktorí sa z toho posmievajú. Ja len toľko, že je to chyba rodičov, ktorí svoje ráčkujúce deti v detstve nedoviedli k logopédovi, či keď logopéda navštívili neboli dôslední, pretože logopéd v ambulancii rodičovi ukáže ako s dieťaťom nácvik správnej výslovnosti nacvičovať, ale "gró" práce je na rodičovi doma.

Je však dokázané, že i v dospelom veku sa dá správna výslovnosť nacvičiť, hoci je to už oveľa ťažšie, kôli dlhoročnej fixácii nesprávne vyslovanej hlásky. Ako príklad poslúži známy herec Juraj Kukura, ktorý mal veľkú motiváciu hovoriť správne a "r" sa naučil až v dospelosti.