Kupanie sa v bazene a chlor

Príspevok v téme: Kupanie sa v bazene a chlor
Tianni

Ahojte mamicky,
moja dvojrocna dcerka ma trochu "chytene" hlasivky a preto sa chcem spytat, ci to nemoze byt z kupanie v bazene v chlorovej vode. Dali sme na zahrade do bazenu len minimum chloru, ale napriek tomu kycha a ma taky smiesny hlasok. Ja mam tiez problemy s dychanim a s upchatym nosom. Neviete mi niekto poradit, co s tym, pripadne ako inac sa da dezinfikovat voda v bazene, aby to neskodilo dietatku? Dakujem

kmosko111

Dobrý deň. Pokiaľ budete aj naďalej riešiť úpravu vody chlórom, dajte si pozor na správnu hodnotu pH. Pokiaľ je mimo stanoveného rozmedzia (6,8-7,4) účinky chlóru prudko klesajú a vzniká okrem iného viazaný chlór, ktorý je zdraviu škodlivý. Potom štípu oči, svrbí pokožka a vznikajú ďalšie problémy a nepríjemné pocity počas kúpania a po kúpaní. Pokiaľ nie ste obzvlášť citlivý na chlór tak pri správnom pH a hodnote chlóru od 0.4-0,6mg/l, alebo 500-800 mV (REDOX) by ste nemali chlór pociťovať. Ak ale aj napriek tomu tak je, potom pripadá do úvahy buď UV lampa, ktorá ale pravdepodobne nebude pri častom kúpaní a vplyvom ďalších faktorov stíhať vodu dezinfikovať. Soľničky sú v tomto prípade ideálna voľba.

elektrobazeny@elektrobazeny.sk

vevericka

no myslim ze ovela jednoduchsie je namontovat UV lampu do filtracneho systemu a je po probleme..nemusis tolko chlorovat..a mikroorganizmy su spolahlivo znicene

SOLNIČKA

Samozrejme, že dieťatko reaguje citlivejšie na chlór v bazéne, veď chlór je prudký jed s karcinogénnymi účinkami. Preto do bazénov montujem tzv.solničky, t.j. salinátory, ktoré zo soli (morskej, alebo obyčajnej kuchynskej) vyrába nízkochlórovú kyselinu (HclO ) a nátrion. Chlór ( Cl ) je spolu so sodíkom (Na) jednou z častí soli. Soľ , ktorá sa pridá do bazénovej vody sa rozpustí. Keď tento roztok preteká medzi dvoma elektródami napájanými jednosmerným napätím , spája sa ióny Na+ , Cl - ,OH – a H+ na natriumhypochlorid ( NaOCl ) , ktorý pri kontakte s vodou dáva nízkochlórovú kyselinu (HclO ) a nátrion.

Táto nízkochlórová kyselina je veľmi silný oxidačný prostriedok , majúci viacero vlastností :
- Oxidácia baktérií pomocou uvoľneného kyslíka
- Zničenie vírusov atakovaním aminoväzieb proteínov
- Blokovanie enzimatickej aktivity v riasach obsiahnutých proteínov , ako aj baktérií

Nízkochlórová kyselina a ión hypochloridu predstavujú tzv. voľný chlór.

Počas elektrolýzy potrebuje výroba chlóru len kyslík a vodík , teda vodu .Rozpustný chlór , ako aj sodík zostanú rozpustené v bazéne a môžu byť znova použité . Zlúčeniny chlóru alebo aj chloramíny sa pretekaním elektródami zničia a uvoľňujú chlór , ktorý sa znova používa.Pri tomto procese nie je teda žiadna spotreba soli.

A detičky môžu pokojne pod vodou pozerať bez okuliarov, pretože voda j menej slaná ako očná slza.
Dajte si to namontovať a sami sa presvedčite.

watermelon

este mi napadlo ze az do 7 rokov su deti prilis citlive na chlor a jeho zluceniny, pretoze pluca su az vtedy plne vyvinute

watermelon

ja som citala ze kupanie sa v bazene je nebezpecne pre deti pod 2 roky. chloramíny nie su len vo vode ale aj vo vzduchu kde sa koncentruju vo forme trichloraminov tesne nad vodou, v zone kde sa plavajuci/kupajuci nadychuju. v krytych bazenoch ich je viac. chloraminy drazdia dychacie cesty a sposobuju problemy s hlasom, hlasivkami, zapal dutin... ak sa opakovane vdychuju (male deti sa aj napiju co je este horsie) mozu byt povodcom astmy. (ale to u ludi co s kupu velmi velmi casto)
bazenova voda moze dokonca zhorsit stav exemov, chlor je skodlivy pre vlasy, ktore tvori porovitymi - blbe hlavne pre zeny co sa odfarbuju a maju uz aj tak citlive vlasy.
deti do 2 rokov co sa praavidlne kupu v bazenoch s chlorovanou vodou maju dposkodenia dychacej vystelky a su nachylne na dychacie problemy, ci alergie.

Tianni

Dakujem za radu ;o) Akurat som volala detskej doktorke a poradila mi malu radsej vobec v chlorovej vode nekupat, resp. napustit jej maly bazenik a dat do neho cistu vodu a menit ju kazdy den. A samozrejme mi povedala, ze mam vypustit velky bazen a napustit novu vodu a dat tam iny dezinfekcny prostriedok...