St John's Wort & 5-HTP

RNG

Nemam sajnu co pouzila a v akych davkach a s akym obsahom. Ale mnozstvo lekarov dokazalo pomerne s vysokym percentom ucinnosti, ze hypericin a hyperforin zvysuju hladinu serotoninu v mozgu a to lepsie ako mnohe ine bezne pouzivane chemikalie pracujuce na tom istom principe(SSRI), ale bez navykovych ucinkov a roznych zlych postrannych ucinkov. Nemecki lekari su v tom najdale, preto sa v Nemecku bezne SJW a jeho vytazky pouzivaju, inde na svete stale prevlada povest, ze su neucinne, povest zivena hojne farmaceutickym priemyslom.
Ale nic nie je na 100%, takze cloveku pozostava len vyskusat, ci to jemu pomoze.
Ako som povedal, depresie, anxiety a pod su vysledky mnohych neurotransmiterov, nielen serotoninu. A ci mas serotonin nizko v mozgu sa zialbohu da len hadat, lebo nikto ti nebude z mozgu brat vzorky aby to laboratorne dokazal, tak isto ani to by este nebol dokaz uplny, lebo tie hladiny roznych neurotransmiterov sa pocas dna znacne menia, vzhladom na zataz a vyrobu v tele.

luka-kvetov

juj, usiko, tak to si ma veruze nepotesila :/ ale aj tak by som ti bola vdacna, ak by si sa na to doma pozrela, stale si nahovoram, ze mozno mne to pomoze a ze za pokus to apson stoji.. a dakujem za nazor, aj za pomoc ;)
RNG, len mi prosim ta vysvetli ako je mozne napr. to co pisala usiko - mala depky, mala predpisane antidepresiva, no najskor skusila tieto produkty, ktore tiez zvysuju serotonin, vobec jej nepomohli, nasledne skusila antidepresiva, ktore maju tu istu ulohu - zvysuju serotonin a po nich nastalo hned zlepsenie? ako je to mozne? skutocne zvysuju tieto produkty hladinu serotoninu alebo nie? dakujem za odpoved.

RNG

Nuz moja zena pouziva SJW casto, ked ocakava stresovu situaciu alebo davy ludi, s ktorymi sa obcas stretavame. Tiez mala z toho rozne uskostne stavy a pod, teraz sa tomu vie vyhnut dopredu. Davka, co berie je 1 gram(0.3% hypericin a 3% hyperforin).
Samozrejme nie vsetky SJW produkty na trhu mnaju tieto koncentracie, takze nie kazdemu pomozu uz len z tohoto dovodu.
Jedine, na co si treba davat pozor je nepredavkovat sa, tj nebrat viac ako 30 mg hypericinu denne, narazove jeden, max. dva dni sa moze zobrat az do 90 mg za den, ale nie stabilne, lebo to vedie k prebytku serotoninu=serotoninovy syndrom, ktory sa prejavuje dost podobne , ako nedostatok serotoninu.
Opatrnost je matka mudrosti, pre to treba zacat od mensich davok a zistit, ako na to telo jednotlivca reaguje.
Inac aj ja som uz zoparkrat zobral 1 gram SJW tejto koncentracie, ked som pod tlakom pretazenia v robote zacal hystacit. Zabral tak asi za 2 hodiny po pouziti a ucinok trva tak asi 8 hodin. Samozrejme mne jedna davka staci a dlhe mesiace som dalsiu nepouzil.

Uskostne stavy nie su len z nedostatku(alebo prebytku?!) serotoninu, je aj plno dalsich neurotransmiterov, ktorych nedostatky sa prejavuju podobne. Len pravdepodobnost, ze sa jedna o serotonin je vyse 80%, ine su menej pravdepodobne(norpinephrine,dopamin GABA, choliny , + mineraly sluziace pri neurotransmisii a rozne vitaminy B, ...)
Ale nedostatky aj tych sa daju riesit patricnymi doplnkami, tj prirodnymi potravinovymi doplnkami.

V strese je vyssia spotreba neurotransmiterov, preto sa mozu vyvinut nedostatky. Mechanicke metody proti stresu(yoga, thaichi, meditacie,body mind controll, dlhe prechadzky v lese) pri tom mozu znacne pomoct, tak isto spolocnost ludi, ktori maju talent ukludnovat.

usiko

no, mne tiez predpisali antidepresiva, lebo depka je tiez sposobena nizkou hadinou serotoninu alebo co, no a brala som ich tyzden...ale ucinok hned. Bola som kludna a spokojna jak anglican, nic ma nerozhodilo. Ale sex bol nanic, nic som necitila, a nemala som ani radosti, n ieto starosti...tak som to vysadila....

....a nakupila som si St Johns Wort, HTP s tym, ze jeden pan tu tvrdil, ze tu hladinu serotoninu dvihaju, ze ho to vyraba lebo co...ale mozem ti povedat, ze nic......proste lieky su lieky, toto ti nepomoze....

...ale v nedelu idem domov, tam to mam a pozriem data spotreby, ak je to oki, tak tu ti napisem a dohodneme sa kde to poslem, moze byt? Ale fakt do toho nevkladaj nadej, lebo su to len take cukriky....

luka-kvetov

usiko, to vazne?? ja by som si ich od teba pravdepodobne vzala, resp. odkupila, co ty na to?? pretoze na SVK ich nedokazem zohnat, tipujem, ze aj ty si si ich objednavala zo zahranicia, vsak?
ide o to, ze mavam uzkostne stavy pri urcitych situaciach, busenie srdca, zavraty a pod, necakam od tychto produktov zazrak, ze mi po ich uziti zrazu vsetko prejde a ja budem fungovat ako predtym, ja len potrebujem docielit, ze ked do tej spolocnosti pojdem nezacne mi hned busit srdce, ale telo ostane pokojne a vraj pri tychto problemoch by mi to mohlo pomoct..
lebo velakrat je vraj uzkost sposobena z nedostatku serotoninu v mozgu, prave preto sa pri mojich problemoch obcas predpisuju aj antidepresiva, ale tie nechcem brat, preto som videla velku nadej prave v tomto, vraj to je zalozene na prirodnej baze, ale tiez je to schopne zvysit hladinu serotoninu.. takze ja neviem :/

usiko

vseobecne, vykyvy nalad a depresie...na o sa to berie.....ale fakt zbytocne vyhodene peniaze.....dokonca mam este par baleni, ktorym bud akurat skoncila zaruka alebo coskoro skonci.....aj som ich tu ponukala len tak zadarmo, ale nickto nechcel.....

...proste ziadne zazraky od toho necakaj, nefunguje to...ak mas depky, tak treba odstranit ich pricinu, doplnky nepomozu...vlastne som este ani tu necitala o nikom, komu by to pomohlo....

luka-kvetov

usiko a smiem sa opytat ake dovody si mala na to, aby si to uzivala? ze co konkretne si od toho ocakavala?
joj, mala som v tychto produktoch velku nadej, to ma mrzi, ze ti ani troska nepomohli :/

usiko

ja som to brala, dlho, podla navodu, aj vo vyssich davkach a nic...a ked poviem ze nic, tak nic......ono tie doplnky su sice asi fajn ale iba ako placebo, ucinok nemaju......a su zbytocne drahe....ja som na to naletela, kupila som si doplnky za nejakych 5000 sk a vobec nic......

...problem bol niekde inde....mne sa tie stavy upravili po tom, co aj priatel aj ja sme zacali davat pozor na to, ako sa voci sebe spravame.....ale doplnky vobec nepomohli.....

luka-kvetov

t333, ale osobnych skusenosti je tam strasne malo.. samotne produkty sa tu velmi casto spominaju, ale co sa tyka skusenosti, tych tu nie je skoro vobec.