Z ovsenych vlociek sa chudne alebo pribera?

Gima

Tieto potraviny spália tuky za vás
Verili by ste, že aj pri diéte si môžete poriadne zamaškrtiť? Trápia vás kilá navyše? Už dávno neplatí, že stačí obmedziť len stravu. Efektívnejšie sa totiž zbavíte tukov, ak do svojho jedálnička pridáte tie správne potraviny.

facebook
email
pinterest

▲ Inzercia
▲ Inzercia
chilli a ryba

O najlepších a zaručených spaľovačoch tukov sa už popísalo skutočne mnoho. Medzi chronicky známe patria napríklad čili papričky, o zaručených účinkoch ananásu by sa však dalo polemizovať. Ak sa potrebujete zbaviť prebytočného tuku, poradíme vám, ktoré potraviny rozhodne zaraďte do svojho jedálnička. Obsahujú také živiny a látky, ktoré doslova rozpália váš lenivý metabolizmus.

Chilli a chren

Poznáte to. Niektoré jedlá nám už počas konzumácie dajú zabrať, ale napriek tomu sa tešia našej obľube. Štipľavé a ostré jedlá nám zvýšia telesnú teplotu. Zapríčiňuje to látka zvaná kapsaicín. Telo takto spotrebuje viac energie a budete sa cítiť sýtejší. Navyše sa podporí metabolizmus, znižuje sa hladina krvného cukru a stimuluje sa vylučovanie žalúdočných štiav. Podobne fungujú i iné ostré jedlá. Mimoriadne účinné sú malé červené čili papričky. Jedzte ich v akomkoľvek stave – surové, sušené, varené, pomleté. Ak pripravujete mäso, pridajte doň čili alebo trochu pikantného kayenského korenia. Hodí sa nielen na mäso, ale aj do omáčok, polievok alebo vajíčok. Chren zase obsahuje draslík, ktorý priamo podporuje spaľovanie tukov.

Zázvor

Táto liečivá hľuza zvyšuje telesnú teplotu i krvný obeh, podporuje tvorbu slín a žalúdočných štiav, čím povzbudzuje trávenie. Éterické oleje zázvoru prečisťujú telo, tým že podporujú vylučovanie jedovatých látok.

Cesnak

Znižuje hladinu LDL čiže zlého cholesterolu v krvi, čo prispieva k urýchleniu spaľovania tukov.
Brokolica

Chróm obsiahnutý v tejto potravine nielenže znižuje cholesterol, ale aj odbúrava tukové tkanivo a pomáha zachovávať stabilnú svalovú hmotu. Energia získaná z brokolice sa uvoľňuje postupne a tak dlhšie vydržíte byť aktívni a čulí. A je tu tiež aj fakt, že nestráviteľné uhľovodíky v žalúdku napučia a zabezpečia tak pocit dlhotrvajúceho nasýtenia. Telo si myslí, že je plnšie než v skutočnosti je, nehrozia návaly vlčieho hladu a kilá potom miznú ľahšie. Pre tieto dôvody je veľmi obľúbeným doplnkom stravy najmä u športovcov.

Jahody

Toto obľúbené sladké ovocie je okrem toho, že obsahuje vitamín C, zdravé i pre jeho schopnosť znižovania cholesterolu v krvi. A v konečnom dôsledku tak napomáha rýchlejšie spaľovať tuky.
Škorica

Podporuje a zlepšuje pôsobenie inzulínov tele, umožňuje lepší prienik glukózy do vnútra buniek a jej premenu na energiu a tak zabraňuje ukladaniu nevyužitých látok.

Ryby a sója

Rybie mäso je bohaté na jód, ktorý stimuluje tvorbu hormónu štítnej žľazy, ktorá sa podieľa na regulácii látkovej premeny. Tuky z tohto druhu mäsa sa neusádzajú, práve naopak pomáhajú odbúravať tie škodlivé. V sóji sa zase nachádza lecitín, ktorý odbúrava cholesterol a chráni pečeň i podkožie pred prílišným ukladaním tukov.
Kuracie mäso

Proteín, ktorý kuracie mäso obsahuje, má vysoký termogénny efekt. Už pri samotnom trávení kuracieho mäsa spálite zhruba o 30 % kalórií viac.

zrná
Zrná

Vaše telo spáli až dvakrát viac kalórií, keď budete konzumovať celé zrná. Vo vašej komore by rozhodne nemali chýbať ovsené vločky alebo hnedá ryža. Navyše celozrnné výrobky fungujú aj tak, že výborne navodia pocit plnosti. Nebude vás trápiť žiadny hlad.
Šošovica

Jedna šálka šošovice obsahuje 35 % dennej dávky železa. Keď vám chýbajú živiny, vrátane železa, váš metabolizmu sa spomaľuje. Mimochodom, nedostatkom železa trpí až 20 % populácie.
Nízkotučné mliečne výrobky

Sú veľmi dôležité pre stavbu svalovej hmoty práve pre bohatý obsah kalcia a vitamínu D. Ideálne sú nízkotučné syry alebo tvaroh.
Mandle

Už hrsť mandlí denne vám pomôže zbaviť sa tuku, čo potvrdil aj zaujímavý výskum v časopise International Journal of Obesity. Účastníci štúdie, ktorí jedli mandle denne celých šesť mesiacov stratili 18 % telesného tuku. Mandle sú skvelé kedykoľvek vás pochytí hlad. Nasekané výborne chutia v šalátoch, ale aj v nízkotučnom jogurte alebo v ovsených vločkách.
čokoláda
Čokoláda

Kvalitná tmavá čokoláda je významným antioxidantom, ktorý bráni hromadeniu tukových buniek v tele, čím predchádza srdcovým ochoreniam, ale aj obezite.
Biela fazuľa

Je plná takzvaných resistentných škrobov, teda škrobov, ktoré len tak ľahko nestrávime. Rezistentný škrob funguje ako druh rozpustnej vlákniny. Má vynikajúce účinky pre zdravie, znižuje hladinu cukru v krvi, vynikajúco zasýti. Doprajte si raz denne jedlo, ktoré obsahuje rezistentné škroby. Štúdie ukázali, že s takýmito potravinami spálite až o 25 % tukov viac. Náš tip: Na olivovom oleji osmažte nakrájanú cibuľku a cesnak, pridajte plechovku bielej fazule bez nálevu, mierne prehrejte na panvici a podávajte.
Hrušky

Toto ovocie je mimoriadne bohaté na vlákninu. Jedna hruška pokryje až 15 % odporúčanej dennej dávky vlákniny. Hrušky teda nielenže skvele chutia, ale vynikajúco zasýtia. Náš tip: Zjedzte aspoň tri hrušky denne, vždy, keď budete mať pocit hladu.
Tropické ovocie

Čo sa týka obsahu vitamínu C, citrón je na prvom mieste medzi citrusmi. Okrem toho spúšťa v našom organizme spaľovanie tukov na najvyššie obrátky. Americkí vedci zistili, že horké látky obsiahnuté v grepe spôsobia to, že tuk z potravy sa priamo spaľuje. Toto citrusové ovocie je priam diétny zázrak. Zabraňuje ukladaniu tuku v rizikových partiách a látky obsiahnuté v grapefruite navyše pomáhajú regulovať inzulín, čím pomáha pri chudnutí. Odporúča sa zjesť pol grapefruitu pred každým hlavným jedlom, čo vás nielen zdravo zasýti (o to menej zjete hlavného jedla), ale aj výborne naštartuje metabolizmus. Môžete si ho dať aj po jedle, pretože horké látky v ňom obsiahnuté podporujú tvorenie tráviacich štiav. Náš tip: Ošúpaný grapefruit rozdeľte, jednotlivé mesiačiky nakrájajte a pridajte zopár špenátových listov. Pridajte za hrsť drvených mandlí, pokvapkajte olivovým olejom a ryžovým octom. Môžete pridať aj jednu čajovú lyžičku dijonskej horčice a prípadne aj trošku medu. Jemne osoľte morskou soľou a pridajte aj korenie.

Zelený čaj

Najmä vďaka obsahu draslíka a polyfenolom zabraňuje ukladaniu tukov v tele a súčasne podporuje ich spaľovanie a zrýchľuje metabolizmus. Z výskumov vyplynulo, že už štyri šálky zeleného čaju dokážu zbaviť človeka v priemere tri kilogramy za osem týždňov. Niektoré zdroje uvádzajú, že jedna šálka zeleného čaju je schopná spáliť až 100 kJ energie. Zelený čaj totiž obsahuje látku zvanú epigalokatechín – galát (EGCG), ktorá má hlavný podiel na spaľovacích účinkoch tohto čaju. Neodporúča sa však vypiť denne viac ako 3-4 šálky!
Káva

Obľúbený nápoj s obsahom kofeínu je zbraňou nielen proti únave! Vypitím šálky kávy sa telo dostane do stavu pohotovosti a zmobilizuje zásoby energie. Dôležité však je, aby boli aj spotrebované. Najlepším spôsobom je fyzická aktivita.
Bez vody to nejde!

Voda je tou hlavnou hnacou silou pre náš metabolizmus. Bez správneho pitného režimu by sme mohli držať diéty, koľko by sme chceli a všetko by vyšlo nazmar. Odborníci na stravovanie vypočítali, že ak niekto pije celý rok denne dva litre vody, schudne takto až 2,4 kg. Prvý pohár vody sa odporúča ráno hneď po prebudení nalačno, aby ste si „rozbehli“ trávenie. Cez deň a večer pite vždy pohár vody k jedlu, ku káve či alkoholickým nápojom. Vďaka dostatočnému príjmu tekutín neostane všetko v žalúdku stáť a váš metabolizmus nebude stagnovať.

dada129

podľa toho ako sú pripravované a s čím sa jedia. napr. z ovsenej kaše sa dá pekne pribrať. ja som ju jedávala dva týždne skoro denne keď mi zachutila, potom som mala problém obliecť nohavice...

SiMii

Ovsené vločky sú nie len výborným zdrojom energie na ráno ale takisto skvelým naštartovaním do dňa :) robím si ich každý deň na sladký spôsob na raňajky, s nízkotučným mliekom rozhriate v mikrovlnke :) vznikne z toho taka hustejšia konzistencia a následne si do toho už len pridám čo sa mi tam bude hodiť napr. hrozienka, chia semienka, ľanové semienka, džem, škoricu, oriešky... odporúčam jemné vločky z Lidla také v modrom obale :)

tommstar

Ako som schudol 9 kg.
Rano: ovsene vlocky (plna miska) + jogurt

Obed: skolske jedalne (normal porcia)

Vecera: ovsene vlocky + voda

+ zdravy pohyb , cvicenie , chodenie

Drz tento rezim 1-2 mesiace a vysledok stoji zato..

carey

Ja jem ovsene vlocky na ranajky uz dost dlhu dobu a stale mi chutia, podla mna su zdrave ale na veceru by som ich nejedla, ak ti ide o redukciu hmotnosti

save0000

rozhodla som sa pre chudnutie.Moja polovicka pravidelne posiluje boxuje ja som vsak mala menej pohybu. Rozhodla som sa a som presvedcena, že do Vianoc mi pojdu dole 4kila. Ranajky ovsenne vlocky, desiata zakysaanka, obed polievka, olovrant ovocie a vecera ovsenne vlocky ,ale malo. kazdy den dve hod tvrdeho treningu.doteraz som sa pokusala, ale je to na pevnom rozhodnuti v mozgu. dam vediet:))paaa

NEnormalna

Zo všetkého, čoho zješ veľa sa priberá :P čiže to platí aj pre vločky. V rozumnom množstve sú ale skvelou potravinou :) majú skvelé široké využitie-kaše, koláče, keksíky, zahusťovanie, fašírky..atď, stačí googliť, nebudem sem všetko vypisovať. Ja ich jem namiesto pečiva na raňajky. Buď "suché" alebo napučané, zaliate horúcou vodou z kanvice, povarené v mlieku.. pridávam si do nich strúhaný kokos, mak, oriešky, rôzne semiačka, jogurty, tvarohy (biele, s medom či bez, ochutené..)banán do toho, jablko.. fantázii sa medze nekladú. Jem ich už 6 rokov a nezunovali sa mi :)

Agnes998

Mozes si ich davat na ranajky alebo aj na veceru. Priprav si ich napr. s mliekom alebo bielym nizkotucnym jogurtom, daj si k tomu cerstve ovocie a chutit ti urcite budu.

Jkr

Zdravím .. .. základom chudnutia sú ovsené vločky, ..A ja chudnem .. podarilo sa mi to aj bez vločiek , ale rozhodla som sa,že to skúsim s vločkamy.Len neviem ako ich mam začať jesť.. a koľko ..kedy a tak .. čo ak mi nebudú chutiť ? Kúpila som si tie normálne..