Varenie ryze

RNG

Pozor na vegetu v obsahu je:
"látky zvýrazňujúce chuť a vôňu (glutaman sodný, inosian sodný a guanylan sodný)", latky ktore maju rozne skodlive nasledky, napr na stitnu zlazu a jej cinnost.
Nie vsetko, co je chutne je pre nas aj dobre, zialbohu.

civediamo

ja robim velmi jednoducho opražim kratko na oleji pridam za 2lyžičky vegety a dolejem vodu (pomer jeden hrnček ryže:jeden a pol vody),zakryjem a necham zovriet premiešam a varim cca 5min.potom necham zakryte a vypnuty plyn cca 15min.hotovo:))ked chcem neaku zmenu pridam pri praženi ryže za hrsť hrachu,alebo malu cibulku nenakrajanu len očistenu ,ale tu nesmažim len už ked je tam voda vložim ju dostredu,,,

inak jedno nechapem minule som bola v meste na činu a oni ty šikmooký tam do ryže pridavaju vajce to už o čom je uplne to pokazilo chuť!?!

RNG

"De gustibus non est dispotandum", tj o chuti/vkuse je zbytocne diskutovat, je to velmi individualne.
Ked mi serviruju parenu ryzu, ja si na nu vzdy nalejem trochu sojovej omacky prinajmensom. To doda nielen sol ale aj chut, ktora sa nazyva umami(chut sposobena aminokyselinami, pre mnohych velmi prijemna), lebo lupana ryza ma minimum bielkovin a aminokyselin vseobecne.

AdamKrt

RNG:

no neviem. Znamy si to kupil a tvrdil, ze ryza je perfektna i chutovo. Naviac v roznych podnikoch ako su restauracie, ci jedalne robia perfektnu ryzu na pare vo velkych parnych hrncoch. Vzdy ked som sa ich pytal, povedali, ze to robia na pare a je to vyborna ryza. Mozno nakoniec do toho este nieco zamiesaju, ale ozaj mi chuti.

zuzic

pokrajam cibulu, presmazim do sklovita, pridam vodu, ked vrie dam ryzu, sol, majoranku premiesavam...
ale najcastejsie hodim do vody sacik a idem:DD

RNG

Indovia davaju do ryze turmeric(curcuma), ja osobne v poslednom case davam safran, ktory je mimoriadne zdravy na oci a podla roznej literatury zatial jediny ciastocne ucinny prostriedok proti makularnej degeneracii.
Cukrovkari si obzvlast musia davat pozor na oci a cievy.

RNG

Varenie v pare zialbohu produkuje sice vyborne vyzerajucu ryzu, sypku, nezlepenu, ale bez chuti. Vybornu na vyrobu fried rice.

AdamKrt

Mate niekto ryzovarny hrniec ? Vraj je z neho fantasticka ryza...
---------------
RNG - minule som daval asi 2-3 klinceky do ryze, ale tusim som ich ani necitil :( Pocul som, ze sa to tak dava a je to vyborne, ale ci sa maju este oprazit, alebo to az z tej cibule pusti tu chut....

RNG

Miesto vody sa da do nej dat vyvar, slepaci ci hovadzi, dat polku cibule so zapichnutynm klincekom. Vodu treba merat presne, aby sa cela absorbovala pocas varenia
Jemne oprazenie ryze v oleji pred varenim ju urobi sypkejsiu, oplachnutie pred varenim ju udrzi nezlepenu.

Na rizoto je navod opacny, tam postupne prilievame vodu a miesame, aby sa ryza lepila a pouzivame aj druh, ktory je viac lepkavy, nie dlhozrnnu ryzu.
Do rizota sa pridava casto napr maso, vnutornosti a drobky zo sliepky, predtym udusene na cibuli.Rizotto musi byt lepkave.

Preprazena ryza(fried rice) sa robi z bielej uvarenej ryze, kde uprazime na oleji cibulku, jemne posekanu zeleninu a najma mrkvicku, prihodime vajce a nakoniec ryzu a trochu soli a korenia. Pripadne na male kusky nasekane maso. Po kratkom preprazeni je ryza s jemne nasekanym vajcom a masom trosticku hnedsia a leskla.Solime sojovou omackou, nie solou.