Vyrovnavanie zubov, dospelost

Príspevok v téme: Vyrovnavanie zubov, dospelost
zazula25

Zdravim, mam uz 25 rokov a celkom vyrazne krive zuby, v mladsom veku som jednoducho este nemala financie na ich vyrovnanie, tak som to neriesila, ale teraz ma to zacina trapit. Chcela by som sa opytat ake mate skusenosti s vyrovnavanim zubov v dospelosti a kolko to cca stalo (aby som sa vedela psychicky pripravit :)).

zazula25

potesili ma nove prispevky, kedze som si myslela, ze tema je uz "mrtva"...
Evka: kto kde preboha si bola...? Tak to dopada, ked clovek musi cakat v poradovnikoch, az ma zlost chyta :((
Stanley: dakujem, potrebujem na oba a uz mi vychadza termin na rocnu prehliadku, tak sa popytam aj zubara, ci a co sa da robit (stara zubarka mi nevedela poradit...) a kam ma posle :)

Eva531

Ja som mala problem uz v 11-tich rokoch. V tom case som uz nemala ani jeden mliecny zub, ale medzi trvalymi zubami som este nemala vyrastene ocne zuby – trojky. Vsetky ostatne zuby, ktore uz boli trvale, som mala krasne rovne a boli postavene vedla seba uplne bez medzier, cize navzajom sa dotykali. Problem je v tom, ze aj dvojka a stvorka na obidvoch stranach sa dotykali, cize tam nebol ani jediny milimeter volneho miesta, kam by tie ocne zuby neskôr mohli narast. Vsetky ostatne decka mali medzi dvojkou a stvorkou taku velku medzeru, ale ja som tam nemala vôbec nic. V dvanastich rokoch mi ocne zuby narastli nakrivo a to tak, ze som ich mala uplne vystrcene z radu. Mala som ich umiestnene celkom vysoko nad vsetkymi ostatnymi zubami, ktore boli aj nadalej skoro rovne. Takze som tam mala vlastne dva zuby navyse, ktore mi narastli nakrivo len a len z dôvodu nedostatku miesta. V dvanastich rokoch ma skolska zubarka poslala na celustnu ortopediu. Celustna ortopedicka mi povedala, ze by bolo najlepsie, keby som ten strojcek dostala hned, lebo v mojom pripade uz naozaj niet na co cakat, ale kedze ona mala velmi vela pacientov a poistovne limitovali pocet pacientov, ktorym preplacali strojceky, tak decka museli na strojcek velmi dlho cakat. Bola som zaradena do poradovnika a cakala som, kedy mi pride predvolanie. Predvolanie prislo az o tri roky, ked som uz mala 15. Ja som sa spytala pani doktorky, ci by mi nemohla tie dva ocne zuby vytrhnut, ze vsak naco su mi, ked sa mi tam nezmestia. Alebo popripade nech mi vytrhne dve stvorky s tym, ze tie trojky by sa potom so strojcekom posunuli na to miesto po vytrhnutych stvorkach. Bala som sa, ze ked mi odtial nic nevytrhne, tak sa mi tie zuby nikdy nevyrovnaju, lebo na to nebudu mat dost miesta. Celustna ortopedicka sa na mna osopila, ze nech nevymyslam hluposti, ze netreba mne ziadne zuby trhat a kto to kedy videl, aby sa pred nasadenim strojceka zuby trhali. Ze niektori zubari to sice radi robia, ze niektore zuby vytrhnu, ale ona take veci neuznava a ona sa radsej snazi vsetky zuby zachranit. Ja som si pytala fixny strojcek, lebo som chcela radsej taky. Lenze ona mi povedala, ze na taketo zuby sa fixny strojcek nedava, lebo fixny strojcek sluzi vylucne len na posun zubov a nedokaze pre zuby vytvorit miesto a s fixnym strojcekom sa vraj daju vyriesit iba take problemy, ked ma niekto medzierku medzi zubami alebo nieco podobne, ze je tam proste dostatok miesta na posun zubov. Povedala mi, ze nakolko ja mam aj horne aj dolne zuby krive z dôvodu nedostatku miesta, tak u mna bude najlepsie aj hornu aj dolnu celust rozsirit so strojcekom, ktory sa dava na noc, lebo jedine tym, ze sa rozsiri celust, sa tam vytvori dostatok miesta na to, aby sa tie zuby mohli uplne vyrovnat. Tak som dostala strojcek na noc a mala som ho 4 roky. ESTETICKE HLADISKO: Za prve dva roky mi ten strojcek posunul zuby do takej podoby, v akej ich mam teraz, ze na obidvoch stranach vytvoril miesto asi pre polovicu zuba. Jednoducho povedane, pred nasadenim strojceka som mala ocne zuby celkom vystrcene z radu a teraz uz mam kazdy ocny zub iba z polovice vystrceny z radu. Po dvoch rokoch sa mi zuby prestali posuvat a vyrovnavat, hoci som ten strojcek poctivo nosila kazdu noc. Cize za posledne dva roky mi ten strojcek s tymi zubami uz ani nepohol. Ja si myslim, ze sa mi tie zuby prestali vyrovnavat preto, lebo ten strojcek tam toho miesta nedokazal vytvorit az tolko, aby sa mi tie zuby vyrovnali uplne, a preto toto bol maximalny vysledok, ktory sa s tym strojcekom dal dosiahnut. MOJE PROBLEMY VYPLYVAJUCE Z NEVHODNEJ CELUSTNOORTOPEDICKEJ LIECBY: Kym som nemala strojcek, tak sa mi zmestila medzi zuby akakolvek dentalna nit, aj hrubsia. Lenze po roku nosenia strojceka sa mi tam uz nezmestila skoro ziadna dentalna nit. Zmesti sa mi tam iba najtensia Oral B, ale medzi niektore zuby mi nevojde ani ta. Je celkom logicke, ze toto tesne rozostavenie zubov zapricinil strojcek, nakolko strojcek tam to miesto pre tie dva zuby potreboval vytvorit doslova z nicoho. Takze najskôr prisli problemy s hygienou a neskôr samozrejme aj s kazmi. Kym som nemala strojcek, nemala som ani jednu plombu a ani jeden kaz. Asi po pol roku od doby, kedy som zacala nosit strojcek, som zacala mat citlive zadne zuby. Najskôr iba niektore, potom uz vsetky. Najskôr to bola iba mierna bolest, ktoru som citila, ked som jedla nieco horuce alebo studene. Lenze s pribudajucimi rokmi bola tato bolest stale silnejsia a silnejsia. Ked som uz nejaky zub mala 3 alebo 4 roky citlivy, tak sa mi z neho v medzizubnom priestore kusok odlomil a ked tam uz bola volnym okom viditelna diera, tak mi ju zubar opravil, ale na ostatnych zuboch, ktore som mala rovnako citlive, mi neboli najdene ziadne kazy, lebo tie skryte kazy v medzizubnych priestoroch sa volnym okom vidiet nedali a tento zubar ma nikdy neposlal v ramci prehliadky na röntgenove vysetrenie, ktore by dokazalo aj taketo kazy odhalit. Ked som mala uz skoro 30 rokov, tak som navstivila jednu sukromnu zubnu kliniku, kde maju digitalny röntgen, urobili mi prehliadku pomocou röntgenoveho vysetrenia a nasli mi tam 14 kazov. Na väcsine zubov boli tie kazy take hlboke, ze zasahovali az po nerv a musela sa urobit endodoncia. Hygienu dodrziavam. Umyvam si zuby 3x denne. Vsetky kazy, ktore som kedy mala, vznikli vylucne len v medzizubnych priestoroch, nakolko medzizubne priestory mam z hladiska hygieny nedostupne. Nezmesti sa mi tam vôbec ziadna medzizubna kefka. MÔJ NAZOR NA VEC: Keby mi bola celustna ortopedicka pred nasadenim strojceka dva zuby vytrhla, tak by sa tam vytvoril dostatok miesta na to, aby sa mi zuby vyrovnali uplne a nie iba ciastocne. A urcite by mi za takych okolnosti strojcek nespôsobil az tak velmi tesne rozostavenie zubov ako mam teraz a keby tam nebolo taketo velmi tesne rozostavenie, tak by tam neboli ani problemy s hygienou a urcite by som mala menej kazov. Preto si myslim, ze v niektorych pripadoch je vhodne pred nasadenim strojceka niektore zuby vytrhnut. Bohuzial u mna sa tak nestalo a doteraz znasam nasledky…

Stanley111

swistica: prosím ťa nekecaj ked nevieš!

Bez trhania zubov sa to niekedy nedá, mám podobný problém, mám veľmi tesne vedľa seba zuby, čiže zuby vpredu sa mi tlačia cez seba, proste je tam jeden navyše.
Zubárka musí jeden vytrhnúť a nechať uvoľniť tlak, potom zrovnať a nakoniec, ani nebudeš vedieť, že ti chýba zub.
Proste strojček sa niekedy nedá bez trhania dať.
Kaz mám vždy medzi zubami, lebo medzi ne ani nitku nedostanem.
Estetické hľadisko ma nezaujíma, ale poslednú dobu sa mi zuby medzi sebou tlačia a mení sa mi skus, možno je to aj zubami múdrosti, nemal som s nimi nikdy problém, ale teraz mi asi tlačia ešte viac zuby k sebe.
Musím si to pobehať, ale čo som čítal, tak jedna rada zubov výjde okolo 1 tis. €, čiže ak ti ide iba o spodné, viac by to nemalo byť, ak budeš chcieť keramické - menej nápadné, tak možno to bude viac.

zazula25

rew: vdaka za radu, ja mam krive najma ocne - pravy dovnutra pod predny a lavz zas von dohora nad lavy predny...a este naspodumam dva krive-a to velmi...takze mozem pocitat tak hned zo zaciatku 700 a potom doplatky...no uvidime ako to dopadne.
Este chcem poprosit Zilincanov, aby napisali, ak maju priamo s nejakym lekarom skusenost.

rew

zazula25> nedes sa vopred, radsej pozistuj kto za kolko vo svojom okoli.. ja som dala za horny fixny (Kosice) asi 330ecok + 30 budem platit pri kazdej vymene obluka, (zatial mi to nerobila) a pri poslednej kontrole vravela ze bude stacit vymenit raz. Okrem toho mi este zbrusuje zo zubkov pri kazdej kontrole.. ani neviem ci za to nieco uctuje.. asi mi to spocita este :) za to som asi aj davala tych 30 navyse, povodne hovorila o 300e pri nasadeni. Ani som sa nepytala preco odomna zrazu pyta viac, bola som happy ze je to 'len' tolko, tiez som predtym kade-tade na forach videla horibilne ceny..
strojcek mam asi od konca maja, uz sa mi zuby pekne rovnaju, zas som nemala nejak extra krive.. co sa tyka poskodenia skloviny, neviem ako to bude vyzerat ked mi to da dole :) ale.. medzi zubami ktore sa mi vpredu krizili a tlacili na seba som mala taky fliacik.. ako keby zacinajuci kaz.. ten mi za posledny masiac vdaka lepsej pristupnosti toho miesta a pravidelnemu drhnutiu zubkov zmizol.. takze tak..
drzim palce

zazula25

baby, dakujem za vase skusenosti, uz som s arozhodla do toho ist-aj ked ma teda desia tie cifry-pocitala som max 1500 EUR...

beika

Ja som si dala strojček, keď som mala takmer 24 rokov.. po 23 mesiacoch (február 2010)mi zosadili horný strojček a dolný mal ísť dole v marci.. no nastali menšie komplikácie tak som trošku potiahla a išiel dole až teraz v piatok =) teraz nosím nočný strojček ale to je v pohode.. nieje to vidno a to ho nosím takmer stále aj cez deň.. zúbky mám krásne rovné, žiadne netrebalo trhať.. takže ako vravia kočky, od takého čo trhá utekaj.. Keď som mala okolo 15rokov tak som bola u jednej pani zubárky a tá mi chcela trhať, aby sa mi vytvoril priestor, no to som odmietla a odišla som od nej.. a nakoniec to ani nebolo potrebné.. takže keby som vtedy súhlasila s trhaním, len by som zbytočne prišla o zúbok.. zúbky sa mi behom nosenia strojčeka nepokazili, čo som bola sama prekvapená, keďže mám veľkú kazivosť.. asi to bolo spôsobené aj tým, že som to brala poctivo a trávila som veľa času čistením.. takže ja mám s nosením strojčeka v dospelosti tú najlepšiu skúsenosť a určite odporúčam.. vyšlo ma to na cca 2400 Eur, ale chodila som k súkromnému..

adka25

nedavaj si trhat zuby.ja som donosila strojcek pred par mesiacmi, mam 27.zuby sa mi krasne vyrovnali ,musim vsak nosit strojcek na noc ale to mi nevadi. hlavne ze su zubky rovne. ja som mimo SK a stalo ma to asi 2000eur.

swistica

zazula: tak k takej ,,sarlatanke" uz nechod. Nevie to vyrovnat bez trhania tak hlada naivnych pacientoch co si nechaju dobrovolne vytrhnut zuby.

zazula25

ja som si par rokov dozadu bola robit "prieskum" u ortodontistky, len som na to nemala finacie, mam spodne zuby "frontalne stesnane" ci co a ona mi povedala, ze dva zuby musia ist, aby sa nasiel priestor pre vyrovnavanie-uz som mala vyjdene aj zuby mudrosti. 1500 EUR v akom meste, ak sa smiem spytat.