Priatelove zuby

Príspevok v téme: Priatelove zuby
slzicka

Ahojte, mam taky problem. S priatelom sme spolu uz tri roky, ked sme zacali spolu chodit jeho ustna hygiena bola biedna, casom sa mi podarilo naucit ho o zuby sa starat. Co ma vsak trapi je, ze k zubarovi sa chodit boji, on tusim bol u neho naposledy na strednej ak nie na zakladnej, teraz ma 28 rokov. Ja chodim na pravidelne prehliadky, pre mna su pekne zuby nieco ciste. Priatela velmi lubim, vo vsetkom si rozumieme, ale predsa len ta pritazlivost a bozkavanie, to sa po case strati. Jeho rodicia maju chrup v katastrofalnom stave, jeho strach zo zubara pochadza prave od matky. Neviem co mam robit, velmi mi to prekaza. On sa vzdy rozculi ked zacnem tuto temu. Viem, ze sa daju robit zubarske ukony aj v anestezii, neviem, ci by sa mi podarilo ho na to prehovorit, ale bojim sa, ze ked sa to neda do poriadku,prestane ma uplne pritahovat a skonci to velmi zle:( Neviete niekto pripadnu cenu takehoto zakroku?

slzicka

Jaaaj tak ked moj priatel je mudry a necha si v ustach bordel kvoli strachu zo zubara tak potom neviem co... A pokial viem, zubari vrtaju hned v zaciatkoch kazy, nepoznam metodu, pri ktorej by sa dokazal uz rozvinuty kaz vyliecit. Ano, pocula som o nejakej metode, ze v zaciatkoch sa to da, ale on nebol u zubara niekolko rokov, takze tie kazy musia byt riadne velke. A co poznam zubarov, aj pri malom kaze zuby vrtaju, ked tak daju vlozku, ale nakoniec aj tak plombuju..

ZdraveZuby

Bolesť pri ošetrení sa dá potlačiť tabletkami, nie je potrebná anestézia alebo injekcia.

Zuby sa dajú liečiť liekmi. Vŕtanie ich poškodzuje. Vytiahnutie nerva či resekcia predstavuje zničenie zubu. To by som nerobil.

Priatel má oprávnené obavy zo zubára, je múdry. Zdanlivo silné zápaly a kazy nemusia byť až také vážne a dajú sa vyliečiť bez vŕtačky. Vsetky postupy sem písať nebudem, musím vidieť zuby.

Ja pomoc nepotrebujem, ale ty. Ked si chces iba pokecat, mozete si tu vypisovat mudre reci. Ziaden zubar nerobi zakroky bez prehliadky zubov, pripadne rongenu. Chcel by som vidiet aky by ti radili zubari takto na dialku cez pismenkovu diskusiu.

slzicka

zuzic-tak som mu to aj vysvetlovala, nula bodov. A potom uz ani jemne nie, lebo ma nastval riadne kvoli tomu. Ked ho rozbolel ten zub, tak som sa tesila, ze konecne sa rozhybe a potom ako na potvoru ho to preslo. Aj sme sa o celkovej anestezii bavili, ale povedal, ze jeho by museli na ulici odchytit lekari.
lost-fuj tie zuby su strasne. Veru mu to aj ukazem, ja nebudem chodit s clovekom so zanedbanymi zubmi, a o bozkavani an nevravim:(

zuzic

lost a just som si to pozrela pri ranajkach:D
slzicka moja mama nebola cca 20r. u zubara a teraz nema polovicu chrupu:) museli jej vytahovat korene a to je ina bolest. a nebolo to zo strachu neviem vlastne preco...skus mu jemne vysvetlit jednoducho ze ta trapi ked sa nestara o hygienu a ze je ti to luto ale takto ta nebude casom uz tak pritahovat...jemne ale predsa skus navrhnut ci by ste nemohli ist spolu ak ta lubi tak kvoli tebe...lebo casom to moze byt len horsie

lost

Anesteza stoji len par eur (menej ako 10?)..
ale pointa je vybrat dobru zubnu ambulanciu..
Zalezi odkial ste..
A neoplati sa podla mna na tom velmi setrit, i ked velmi lacne to asi nebude.. da sa to rozlozit aj na dlhsie obdobie ta oprava zubov, podla mna urcite lepsie ako ziadna oprava.. A nech zubar zacne s NAJMNESIM problemom - mozno mu to doda odvahu?

A ak sa mu tam nieco nebude pacit, nech sa priamo z kresla opyta zubara/zubarky na dany problem, nech s nim komunikuje, idealne by bolo ak zubar hovori priebeh co sa bude diat, robit a ako vsetko prebehne.. A ak sa mu na nom nebude nieco pacit, staci si vybrat ineho (ale zase skor by som klador doraz na vybrati co najlepsieho, bez ohladu na cenu.. ale tu to moze stat aj nad 1000 eur (komplet vsetky zuby, teda ak ma este osmicky na vyber, par zubor prevtrtat, korene vytiahnut)..

Ti moji z BA stoja tak cca 50 eur za kaz.. A priblizne tak isto za vyrthnutie osmicky.. Len tak pre ilustraciu..
ale tie nahradne zuby budu dost drahe, zalezi od pouzitej technologie atd.. (netusim kolko ale bude to viac ako 100 eur ODHADUJEM, mozno sa mylim..)

lost

(Upozornenie: nepozerat pred a po jedle, su to fotky velmi skaredeho chrupu)
Ukaz mu toto foto:
www.google.com
Alebo si pad z toho vyber a povedz mu ze toto ta caka..
A potom mu ukaz, ze toto sa dosiahnut aj bez bolesti, respektive s minimalnou a nech nie je pussy:
www.google.com

A nech sa rozhodne sam :)

slzicka

Ja viem, ze ich nema v dobrom stave, si myslis, ze ked pridem za nim, ukaz odfotim ti zuby, ze to pomoze? A ked mi napises, ze ich trepa opravit tak to mi tiez moc nepomoze, lebo on sa zubara boji. Ja viem, treba mu ich zavrtat, ten zlomeny tak to bude treba vybrat koren, len som chcela vediet o tej anestezii viac. Na reakcie blbcov nereagujem, nie sme ziadni cigani.

ZdravyZub

slzicka:

Nechcel som ta urazit. Prepac :-) Nechce sa mi tu pisat ako sa robi prevencia a liecenie zubov. Napisal by som ti to do mailu. Da sa to vygooglit ale ulahcim ti pracu. Ked sa pozriem na zuby, rovno ti poviem co treba robit. Je to jednoduchsie ako zahlcovat tuto diskusiu vsetkymi moznymi variantami a pytat sa hodinu na informacie ktore za 5 sekund uvidimna fotke. Niektori lekari si uz posielaju mailom fotky snimkov zo sonografu ci tomografie. Otazky cez telefon su len vo filmoch.