Vitarianstvo

BJ

watermelon... a este nezabudaj na take tropicke leto pri mori... no proste raj. Ano, v nasom pasme sa bohuzial zije o nieco tazsie, prave preto sa treba prisposobit a nebrat vsetky teorie vhodne do tropickych oblasti, doslovne. Napriklad, pocas zimy si pomahat naparenou alebo udusenou zeleninkou, sa mi zda pre nase pasmo celkom normalne, na jar postik, a pocas leta sa potom vitalita obnovi na surovych sezonnych plodoch.

čitatelka

pre watermelon : prosím pomožmi čítala som , že si dlhodobá vitaránka ako je to s menštruácou vraj krvacanie mizne dakujem za tvoju odpoved

watermelon

BJ jasne, aj mne sa zda, ze Grahamovi nieco unika a ja si myslim, ze je to v tom ako som uz napisala, ze zenie telo do extremov. Podla mna ani nevyzera dobre na svoj vek, skratka prilis sa opotrebuvava behom ci maratonmi. Nemyslim si, ze beh je pre ludi ten najlepsi sport a hlavne nie tolko ako on hlasa.
Mne ta veda o kaloriach vyhovuje preto, lebo kym som sa nedostala k jeho knihe som jedla malo ovocia a tym padom som stale mala chut na nieco slane (ako vsetci z 30 bananov, co "jedia malo". Zvysila som kalorie (hlavne som zacala jest kaloricky hodnotnejsie ovocia) a problemy zmizli a az vtedy sa mi zacal aj zdrav. stav upravovat. Ale v ziadnom pripade si nemyslim ze jest na zenu 3000 kalorii denne a cvicit jak skrecok v koliesku je spravne.
Aj ja si myslim, ze Graham nie je pre zaciatocnika, ale ja som sa k nemu dopracovala postupne po nejakom pol rocnom prechode a po tazkom odopierani si slanych jedal. Potom som zvysila kalorie a uz som si nic nemusela odopierat lebo prirodzene som nemala na nic ine chut, mohla som varit pre manzela a jest s nim za jednym stolom bez toho, aby som mala chut na tie dobroty, co som mu navarila. Uznavam, ze v nasom pasme jest 30 bananov denne sa neda, to si moze dovolit zopar vyvolenych zijucich v tych spravnych klimat. podmienkach. Joj ako velmi by som sa chcela prestahovat niekam na take miesto, nie kvoli bananom, ale durianom, mangam, anonam, ozajstnym zrelym ananasom, mangostanom a inym fantastickym ovociam, co nam nasa krasna planeta ponuka. Vtedy by bolo nesmierne lahke jest dostatok kalorii, tropicke ovocie je na ne akosi bohatsie ako nase jablka a co to este mozeme vypestovat v nasom pasme? Same ovocia chudobne na kalorie okrem hrozna a hrusky snad. Skoda.
Skratka oni tlacia to hrozne mnozstvo kalorii do seba preto, lebo cvicia jak sialeni, bezia maratony. Asi preto ta teoria o kaloriach.

BJ

Watermelon, mas pravdu, na vitarianskom fore sa prilis hadaju. Kedysi to tam tak nebolo, ale prislo tam vela ludi s velkym egom, ktory vlastne ani nevedia, o com vitarianstvo je, iba fanaticky nieco nasleduju, a stale sa napadaju. Preto tam uz ani ja velmi nechodim... mal som na mysli clanky, nie forum.

Od Grahama ma odradza moja intuicia a ta funguje velmi dobre. Nezaposobil na mna ani ako clovek, ked pozeram jeho videa. Citim, ze nieco mu unika, a pouzivanie kalorii mi to len dokazuje. Ked som cital nejake clanky od neho, kaloriu tam pouzil 100x. Nemal som pocit, ze je to len nejaka pomocka, o ktoru sa opret. Podla mna, je ta jednotka absolutne nic nehovoriaca, co sa tyka energie pre telo, preto nevidim zmysel opierat sa o nu ani z 1%. A to tlacenie velkeho mnozstva bananov, sa mi tiez nepaci, to si moze dovolit niekto, kto zije v tom pasme a zbiera ich zo stromu zrele.
Nehovorim, ze je uplne mimo, ale vsetko by som mu neveril, a clovek, co zacina, pre to nema taky cit, lebo necital ine zdroje. Podla mna, nazaciatok je najlepsia pomocka knizka Fit pre Zivot.

watermelon

juicegirl prepac myslela som crevnu sprchu :) neviem preco som napisala klystir hmmmm
tak vela stastia a daj vediet ako pokracujes
ak mas chut napis mi na mail - bolo by super konecne sa poznat s inym vitarianom harmonialuv@gmail.com

juicegirl

diki za rady :)...watermelon, tiez by som bola rada, keby sme si pisali...citala som tiez o klystiroch a ocistach ...ale neviem, nie je crevna sprcha ucinnejsia ako klystir? ...

watermelon

BJ nemam pocit ze by Graham hadzal vsetky tuky do jedneho vreca.
niekomu vyhovuje rychly prechod a niekomu pomaly ako pises, az na to ze vacsinou, kto sa da na ten pomaly pri nom aj ostane, a k tym 100% ani nepride.
pokial nie je niekto tazko chory, nemusi vobec rychly prechod znasat zle. Aj ja som ale prechadzala postupne.
Graham (neviem ci si jeho knihu cital) pocita kalorie len preto, aby ludia neboli podyziveni, pretoze to je prave najcastejsia pricina, preco ludia na vitarianstvo zanevru. jedia malo (nedostatok kalorii), su slabi, nemaju energiu a zacinaju problemy. Potom pridu k doktorovi a ten im zisti tozne deficity a uz mame vinnika - vitariansku stravu. Naozaj nevidim nic zle na pocitani kalorii aspon na zaciatok, aby clovek videl kolko jest. Jedine co povazujem u grahama za zle su 2 veci: zenie telo do extremov (tato strava je vyvinuta pre povedala by som extremnych sportovcov, graham odporuca strasne vela cvicit, hlavne beh a maraton) a vlastne z toho aj vyplyva to obrovske mnozstvo kalorii, ktore potom ludom odporuca. Ja som si to prisposobila, lebo necvicim, tak skratka jem aj menej. Jasne ze clovek musi pocuvat v prvom rade svoje telo a nie nejakeho guru (ziaden guru nevie presne co mas ty jest). Avsak je podla mna dolezite nacitat si nejaku tu literaturu, aby si clovek vytvoril vlastny obraz.
k tej stranke vitarian bodka cz - no neviem co si o nej mysliet, ale mam pocit, vzdy ked na nu kuknem, ze ludia sa tam velmi hladaju a nevedia o com - hovorim o fore, ale clanky su tam dobre.
a ja by som tiez odporucala zahrnut do prechodu na tuto stravu posty a klystiry.

BJ

No ja ani niesom vitarian, ale ovocie a zeleninu zo supermarketu kupujem len ked uz inak nemozem, inak vylucne z trhu.
Cez zimu davam dovoz, to je jasne, takze pocas maj-oktober vyhradne sezonne ovocie od zahradkarov, ktorym doverujem.
Na Grahama pozor, prezri si aj ine vitarianske a skoro-vitarianske smery, 8/1/1 je podla mna postavena na hlavu, samozrejme niekomu fungovat moze, ale osobne si myslim, ze ten kto nieco preratava na kalorie, nepochopil o com je strava, zivotosprava ani zivot. Grahamova teoria hadze vsetky tuky dohromady, co je nezmysel.
Nejake zaujimave info najdes aj na vitarian bodka cz (je to tu cenzurovana stranka), ale myslim si, ze www.zdravi-az.cz obsahuje co sa stravy tyka lepsie informacie. (moj osobny nazor).

Drzim ti palce, nech daleko dojdes, nie vo vitarianstve, ale v zdravi, pretoze nie kazdemu vsetko sadne a je lepsie pocuvat vlastne telo, nez nasilu nasledovat nejaky ciel. No rataj, ze aspon prve 3 mesiace sa mozes citit slaba, a moze ti dost klesnut vaha... nieje to nutne zle, metabolizmus sa proste preorientuvava na novu stravu, a telo sa vyrazne cisti, v tomto procese su mu zdegenerovane bunky nanic, tak ich proste zhodi, a namnozi si nove.
Vitarianstvo je dnes riskantne z toho dovodu, ze vymizol kvalitny ovozel, zdrave podmienky pre zivot (vsade vela stresu, negativnej energie), a oslabene telo zvyknute na denaturovanu stravu, casto plne parazitov, nemusi rychly prechod na vitariansku stravu zvladat dobre, niekedy moze robit problemy aj cele roky, kym sa ti utrasie rezim.

Mne osobne sa zda lepsi postupny prechod, proste zaradit aspon 50% podiel vitarianskej stravy a pomaly pridavat vitarianske obdobia, napriklad tyzden, dva, postupne prejst na 75% surovej stravy, a pocas tohto obdobia sledovat ako reaguje telo. Takisto zaradit ocisty, ktore vycistia to, co by surova strava cistila prve mesiace/roky ovela efektivnejsie. Ale nie kazdemu to musi takto zdlhavo vyhovovat, podla mna je to len bezpecnejsie, no ked ma niekto silne telo, travenie a metabolizmus, nemusi mu robit problemy ani priamy prechod.
Avsak, ludia co maju v neporiadku travenie, vela stresu, mozu skutocne pocitovat dlhy cas problemy na vitarianskej strave. Napriklad, ja som zacal jest na ranajky ovocie, a prvych 5 rokov som s tym mal problemy, u vela typov ovocia mi to zle travilo. Potom som urobil nejake ocisty criev, a pecene, posty, a ocisty proti parazitom, a odvtedy sa mi ovocie travi v pohode. Bohvie kolko by to trvalo bez tych ocist, mozno aj cele roky.

Takze tolko moje rady a skusenosti, ja sa k vitarianstvu dostavam postupne a je mozne, ze sa k nemu ani nedostanem, a zistim, ze mi vyhovuje viac len ciastocne vitarianstvo, proste nic nerobim nasilu.

Ozaj, este moj nazor na BIO. Je to podvod, uplne sa na to vybodni, vyhodene peniaze. Vzdy kupuj od ludi, ktorym doverujes, nie podla BIO alebo neBIO, nejaka stara babka z trhu, ktora s laskou pestuje zeleninku, s prehladom strci cele BIO do vacku. Proste, never znacke, ale ludom. Asi tolko.