Mam nedostatok zeleza, ako to mam zmenit?

Príspevok v téme: Mam nedostatok zeleza, ako to mam zmenit?
janicecka

lekarka mi odporucala ze mam jest viac hovadziny, cvikly, spenatu, pecene..ale toto vsetko uz v jedalnicku mam a napriek tomu mam nedostatok zeleza..mam brat aj nejake vyzivove doplnky? alebo viete este o nejakych jedlach ktore by som mala konzumovat? a este by ma zaujimalo ci nevadi ze jem zavaranu cviklu, obsahuje rovnake mnozstvo zeleza ako cerstvo uvarena cvikla?

- mira

Ovplyvňujú tak isto ako mlieko.

Ak ťa nafukuje, je to zapríčinené ovocím ktoré kombinuješ s iným jedlom a zahlienením čriev z mlieka a mliečnych výrobkov.
Ovocie jedávaj s odstupom 3 hodiny od iného jedla pred aj po.
Zbaviť sa nafukovania trvá dlhšie, zeleninu nevylučuj, uprav si ju aspoň nakrátko tepelne, potom nebude nafukovať.

janicecka

viaceri ste spomenuli ze mlieko by som nemala pit a co mliecne vyrobky, lebo tie jem dost casto..tie neovplyvnuju vstrebavanie zeleza, ci?

janicecka

janab tak ja moc surovu zeleninu nemusim, casto ma z nej nafukuje, ale ovocie jem v kuse a zo zeleniny si casto robim polievku..diki za radu ale ja sa bojim vylucit zo stravy maso, toho sa nevzdam...mozno ze skusim jest viac ovocia a menej peciva..ale ovsenych vlociek sa tiez nechcem vzdat mam ich rada a nemam pocit ze by som po ich konzumacii mala tazkosti

H2O

- mira, medzi vitaminom ako takym nie, ale spravne si poznamenala synergiu, ktora vznika spoluposobenim latok .. ja som na doplnok upozornil kvoli tomu, že slečna byva na intraku a tam nemože napchať do spoločnej chladničky len svoje veci :D

janab

Možno máš ten problém ako ja, že síce ješ potraviny bohaté na železo, ale v konečnom dôsledku to organizmus nedostáva..príčinou môže byť choroba tenkého čreva, ked trávanie nefunguje ako má..je to akoby kvázi začiatok celiakie..skús vylúčiť všetko čo nesmú celiatici, možno pomôže určitý čas len surová zelenina, ovocie a orechy..vnútornosti sú plné toxínov, pretože pečen je čistiaci orgán ..je diskutabilné, či sú zdravé kel,kapusta, ked najviac absorbujú dusík...ak berieš aktiferin, tak ho treba brať aj s pyridoxínom a zapiť džúsom, skôr vodou, nie čajom...

- mira

H2O, telo pozná rozdiel medzi syntetickými a prírodzenými vitamínmi. Prirodzené vitamíny totiž pôsobia spolu a minerálmi, vlákninou, enzýmami a biologicky aktívnou energiu. Tým sa ich účinok znásobuje.
Ak budeš vitamíny jesť oklieštené o tieto látky, a ponecháš si pôvodnú stravu, ktorá ti problém spôsobila, budeš naveky odkázaný na umelý príjem, u ktorého nedokážeš stanoviť potrebné dávky. Okrem toho budeš nútený dodávať i ostatné zložky potrebné na vyváženie stravy.

sweet_lolitta

ano a zobrat si tabletku zeleza je este jednoduchsie :) ach aki su ludia premudreli. Kedysi tabletky neexistovali a sam velky Hippokrates povedal "nech ti je jedlo liekom", urcite tym nemyslel tabletky s vitaminmi...

poslem ti na mail info o zeleze, lebo som sa tym zaoberala, kedze osoba z mojej rodiny bola anemicka.

H2O

kyselina listová je B9 - čo je pre študentku asi jednoduchšie doplňať z b-komplexu, nie? .. telo aj tak nepozna rozdiel medzi prirodnym a syntetickym vitaminom (v ramci vitaminov rozpustnych vo vode)

vevericka

no ved na salate nie je nic zle..aj ked si kupis celu hlavku..ved to mozes jest aj normalne k obedu(teda ak nie sladky obed) alebo ho jemne nakrajas pridas rajciny papriku a zoberes k desiatej..na intraku si myslim nie je problem ho skladovat, teda jednu hlavku spotrebujes za dva dni urcite