veganstvo

watermelon

diky sweet lolita, chapem co chces povedat, ja sice na tieto energie neverim, myslim, ze takisto ako zvierata sa stravuju podla svojho druhu, tak by sa mali aj ludia a nie vymyslat kadejake rezimy podla krvnej skupiny, metabolickeho typu ci energii. Napr.aj zvierata maju xy krvnych skupin a stravuju sa podla toho, ci su masozravce, bylinozravce atd.
A este je tu ta otazka ze co je to "casom", poznam (jasne nie osobne) mnoho vitarianov, ktorych prevazna strava je ovocie, a takto sa bezproblemovo stravuju co ja viem 20 rokov, bez akychkolvek chorob. Cas asi ukaze.

sweet_lolitta

Ani ja sa nechcem hadat. Mozno nik z nas nema pravdu :) Kto vie, kazdy si ju vie vsak spravit. Ja doverujem energiam a tvrdeniu, ze vsetko je forma energiu stahujucej (jang) alebo uvolnujucej (jin).

Aby si to lepsie chapala, tak podla makrobiotikov je ovocie jin, pretoze cukor (akykolvek) uvolnuje. To dava zmysel. (Nebavime sa o extremoch, extrem by bolo tropicke ovocie> extremne uvolnenie, extremny jin)
Cize ked ty konzumujes najma uvolnujucu energiu, casom sa ti mozu organy pouvolnovat a s tym suvisi mnoho problemov. Preto je makrobioticke jedlo (tzv. "harmonicke") pretoze obs. harmoniu jin a jang na tanieri. Z kazdeho nieco.

watermelon

to skodlive mam z casopisu, kde dost propaguju makrobiotiku.
ja si vobec nemyslim, ze jednoduche cukry z ovocia sa nemozu konzumovat kazdy den, ved sa staci pozriet na dlhorocnych fruitarianov, ci niektore typy vitarianizmu.
cisto z ovocia cukrovku nedostanes, tam su aj ine faktory, podla toho, co som citala aj mnozstvo tukov, ktore prijimas.
ale nie som odbornik, nechcem sa hadat.

sweet_lolitta

To netusim. Nikde som netvrdila, ze je "skodlive". No jednoduche cukry denne nie su jednoznacne zdrave. Aj z privela fruktozy mozes dostat cukrovku.
Ja osobne jem radsej zeleninu, ovocie jem najma v lete, ked dozrieva-ceresne, marhule slivky. Co makrobiotici tvrdia, ze je skodlive preludi v miernom pasme je tropicke ovocie.

enjoy

Ľudia onedlho už ani nebudú vedieť čo je vlastne zdravé. Konzumácia zeleniny a ovocia môže spôsobiť nákazu, ktorá môže znamenať až smrť. Riešenie sa bude musieť nájsť pretože ovocie a zelenina sú základnou potravinou väčšiny obyvateľstva vo všetkých krajinách sveta. Vitamíny ľudia potrebujú, nie však nakazené ani umelo vytvorené, ale prirodzené. magazin.atlas.sk

watermelon

to aj niekto ini ako makrobiotici neodporucaju jest ovocie denne kvoli jednoduchym cukrom? ved ovocie je jednou z najzdravsich veci na zemi, este som nepocula, ze by bolo skodlive iba od makrobiotikov.

sweet_lolitta

Night flower prosim ta :)) Existuje kopec vegan cokolady, jedna je dokonca RAW cokolada, co znamena, ze je vhodna este aj pre vitarianov (ludia co jedia vsetko surove) lebo obsahuje teplene neupravene kakao a je vyborna.

Sladkosti ako som ti uz ukazala stranku-je ich kopec. Chod do bioobchodu (ak si z BA odporucam ti Slnecnicu na Dullovom nam., nie je otrasne predrazena ako vacsina bioobchodov) a kup si napr AMASAKE (prirodny obilny SLADKY krem), kup si obilne slady (namiesto medu a cukru), kup si kakao/karob, musli tycinky, doma si urob palacinky bez vajec, z riasy agar agar sa da spravit za par centov zelatina. Veganske sladkosti su absolutne chutne a sladucke, moj chlap by nezjedol nieco, co nechuti dobre, a on sam si pyta, nech mu nieco pripravim, v obchode nejake keksiky, ci tycinky uz nekupujeme, len obcas fit tycinku, ked sme vonku a sme hladni.

Makrobioticke sladkosti su super v tom, ze neobsahuju takmer vobec jednoduche cukry (okrem ovocia, ktore obs. fruktozu, preto sa neoporuca jest denne, radsej sladke zeleniny teplene upravit a oni zosladnu, urcite si poculo o mrkvovom kolaci, cibulovom, alebo kombinacie ako jablkovo mrkvovy, makovy atd atd), na osladenie sa pozuivaju prave tie slady, ci amasake (skvasene obilie, da sa urobit aj doma).

BJ

Nie, vegani ryby nejedia. Ryby uz davno niesu take zdrave, ake ich opisuju vseliake clanky.

Ja zase nesuhlasim s makrobiotikou, je to zlozita cesta, ako energeticky napravit skodu, co napacha zle pochopenie stravy (tepelna uprava). Naco nieco zlozito napravat, ked sa da dat telu presne to, po com tuzi jednoduchou cestou (ovocie- umyt, osupat, zjest).
Nedostatok suroveho ovocia a zeleniny sa castom vypomsti... aj ked taky eskimak, by vedel viest debaty, co je zdrave, ked mu staci zit 40 rokov... makrobiotikovi zase staci, to co ma, ale niekto chce aj viac...