čo ďalej v živote

Príspevok v téme: čo ďalej v živote
Rajeccc

Neviem ako ďalej do života.Budem mať 19 rokov. Mal som jeden pre Mńa dôležitý vzťah ktorý sa skončil asi pred 3 rokmi.Bol som na dne vtedy.Keď som sa s toho dostal nechcel som chodiť so žiadnym dievčaťom a užívať si život len pre seba.A aj mi to šlo. Len jedno dievča sa do mňa zaľúbilo. Začali sme spolu chodievať von a aj ja som si ju nesjkôr obľúbil. Teraz to bude rok a pol čo sme spolu a neskotočne ju milujem. Lenže neviem si teraz naplánovať budúcnosť, ako ísť ďalej. Vysoká škola či práca, vzťah či vlastné záujmi.Som typ človeka ktorý musí pre niečo žiť. Teraz žijem pre ňu.Lenže vzťah a v takom mladom veku neviem či môžem uvažovať o spoločnej budúcnosti. Predtým po rochode som žil pre svoje záujmi a bol som šťastný.Moje záujmi ma nemôžu nijako sklamať.Len prišlo dievča. Ak by som s ateraz začal naplno venovať svojím záujmom voči nej by som zostal chladný a to nechcel. Určite by ten vztah potom šiel ku dnu a vzďalovali by sme sa od seba. Neviem ani či ísť na výšku. Hoci sa veľmi dobre učím a aj ma to bavý nechcem byť bez peňazí naďalej. Chcel by som si nájsť prácu a užiť si trochu,cestovať,športovať proste to, čo chcem. ak pôjdem na VŠ nebude to možné.Chcel by som pracovať 1-2 roky a potom ísť na VŠ ak nebudem s prácou spokojný. Len či neurobím chybu. Aj táto vláda čo teraz prišla tak to nevyzerá moc dobre ani pre študentov. Vôbec sa neviem rozhodnúť ako pokračovať v živote. Čo som si predstavpval a trochu plánoval to zahŕňam s mojím dievčaťom. Len ani to si neviem úplne predstaviť ako by to bolo. Napríklad kde by sme bývali keby sme chceli byť spolu. Neviem ani či by som sa s ňou dokázal rozísť. Toto ma už trápi dlhšiu dobu a aj som to čiastočne preberal s dievčaťom ale len málinko a aj s naj kamošom ale nevedia úplne o všetkom keďže do toho zahrňam aj ich.Hlavne moje dievča. A nemám nikoho iného s komu by som to mohol povedať a vážiť si jeho názor. Tak som chcel počuť názory niekoho cudzieho,alebo či niekto neprešiel niečim podobným.

GiovanniX

beskyd
uplne prvorada zasada je, ze nikdy nesmies hladat zmysel zivota v inom cloveku. to je absolutny zaklad. konanie ludi je motivovane ich vlastnymi zaujmami.. ked je niekto s tebou, je to preto, ze vyhovujes, nie preto ze si nejaky zmysel pre niekoho ineho. zena zo dna na den moze ostat chladnou, odide za inym, podvedie, zmizne, zachce sa jej zmeny, zmenia sa jej hodnoty co je uplne bezna vec.. a tebe sa kvoli tomu zruti zivot.
Zamlyslam sa nad tvojimi slovami,vies ze mas aj pravdu?(zial) tak to funguje v dnesnom svete,teraz si napisal velku pravu.

GiovanniX

tak
skola je dolezita ano,zakladna,naucis sa citat,pisat,pocitat.Ale stredna,vyska ta by uz mala byt zamerana na urcitu profesiu,ktora toho mladeho cloveka zaujima,naplna.Ked len chodi do skoly dalej,lebo musi,z donutenia rodicov tak neprinasa mu to ziadnu radost.Sam vidim na rovesnikoch,ze chodia na vysku,lebo musia,velakrat gympel moze zato,ze musia pokracovat dalej v studiu,aby mali daku odbornost v ruke.Vela ludi len koli titulu ide na vysku,to uz je o com?citi sa dakto viac ak ma titul a prd vie?Tento svet je hyper rychly,potrebuje odbornikov,sikovnych ludi,nie ludi ktori nerozumeju nicomu,ale popritom maju titul,vsak to je hlavne nie?:D
Rajeccc
ja ti stale odporucam pracovat a zacat si sporit,aby si mal peniaze a ked si v niecom dobry,alebo mas pocit ze v niecom vynikas,tak pokus sa to rozvijat,vzdelavaj sa len v tom co potrebujes do zivota,k svojej praci.O par rokov ti to mozna prinesie aj plody v takej forme,ze budes pracovat v takej oblasti ktora ta naplna a popri tom aj zarabat budes :),to je azda sen kazdeho cloveka,pracovat v takej oblasti ktora ho naplna a popritom aj zarabat.

meri.m

Inak VŠ sa ti samozrejme zíde, a radšej taká, čo ťa napĺňa, ako papierová, čo sa pekne vyníma v CV. Len nesúhlasím s názorom, že po pauze sa človek do školy pravdepodobne nevráti - veľká časť mojich spolužiakov, čo žili divokým študentským životom a odišli zo školy po pár mesiacoch, sa po čase vrátila s oveľa zodpovednejším prístupom.

meri.m

Podľa mňa sa so školou nemusíš ponáhľať - radšej sa zorientuj, ujasni si, čo chceš, skús prácu, cestuj, zbieraj zážitky... Mne po nástupe na VŠ chýbala motivácia, dostala som sa tam aj študovala automaticky, ale bez záujmu a vyjasnených priorít. Pritom som mala naozaj kvalitnú školu s vynikajúcimi ľuďmi, len som to v takom stave nedokázala oceniť. Z "chcem" sa stalo "musím" a štúdium som si nakoniec zbytočne natiahla.
Vo vzťahu je možno lepšie zamerať sa na aktuálnu fázu, zariadiť to tak, aby si mal čas aj na svoje záujmy; v horizonte 5-6 rokov sa toho môže veľa zmeniť a plánovať takto dopredu napr. spoločné bývanie sa mi zdá prehnané.

Anita11

Myslím, že jajka001 ti radí asi najreálnejšie. Ja už som skor tvoja mama, takže to posudzujem aj z pohľadu skúsenejšej, ale určite ak máš na VŠ /myslím tým hlavne vedomosti, ale aj peniaze/, treba ísť na VŠ. Maturita v dnešnej dobe už veľa neznamená. Viem, že aj vysokoškolákov je veľa nezamestnaných, ale keď si vyberieš školu, kde je dobrá perspektíva zamestnania, možnosť zárobku je istejšia. Keď chceš šetriť, neviem, kde takú lukratívnu prácu v 19 rokoch zoženieš. Váš vzťah s priateľkou, ak je skutočne vážny, nejaká škola a odlúčenie neporazí a nakoniec, keď ona ide na VŠ, ty by si sa aj tak časom pri nej cítil, že si menej vzdelaný, to mužom často robí problémy. Určite mať priateľku nie je dovod nevdelávať sa, aby si ju nestratil. Ak raz spravíš prestávku v škole, len ťažko sa do nej vrátiš.
Ja mám dvoch synov, jeden skončil práve VŠ, druhý ešte na nej študuje. Obaja majú prieteľky a venujú sa aj záujmom, treba si len rozvrhnúť čas.

tak

Giovanni, ... skola a naprd, ... pekna sprostost, ... skola je odrazovy mostik, skola je zaklad do zivota, ... aj ked hned nebudes robit to, co vystudujes, .... mozno sa k tomu neskor vratis, alebo aj nie, ... skola ja dolezita, ... aka forma, ako a kedy, ... kazdemu na vlastne posudenie, ...

M74

Ak nemáš VŠ tak musíš byť dooosť šikovný, aby si sa mal lepšie ako s VŠ. Teda ak neplánuješ nejakú školu typu sociálna práca, alebo filozofia. Také sú z tohto pohľadu na nič. Ale je dosť pracovných pozícii kde sa VŠ vyžaduje a aj keby si vedel viac ako VŠ, tak sa tam nedostaneš...

beskyd

uplne prvorada zasada je, ze nikdy nesmies hladat zmysel zivota v inom cloveku. to je absolutny zaklad. konanie ludi je motivovane ich vlastnymi zaujmami.. ked je niekto s tebou, je to preto, ze vyhovujes, nie preto ze si nejaky zmysel pre niekoho ineho. zena zo dna na den moze ostat chladnou, odide za inym, podvedie, zmizne, zachce sa jej zmeny, zmenia sa jej hodnoty co je uplne bezna vec.. a tebe sa kvoli tomu zruti zivot. cize treba sa na veci pozerat z nadhladu. z vlastnej skusenosti viem ze robota sa da zohnat aj popri vyske, aj popri dennej forme, aj ked po absolvovani dennej formy VS mam pocit ze by som volil skor externu formu a cez tyzden riadnu robotu a riadny zarobok.. ak mas gympel tak jednoznacne vysku a nauc sa hlavne gramatiku, mas tam plno chyb. vymakaj sa v niecom a zarob peniaze vlastnou hlavou aby si si aj ohladom zien mohol vyberat potom.

GiovanniX

este doplnim,ze rob to co ta naplna,nepocuvaj na nikoho,len na seba.Ak si pokazis zivot,tak si mozes povedat,ze mozes si zato sam,ja urcite nepocuvam na nikoho...vzdy existuje moznost A,B,C ak daco zlyha...ked sa stavias negativne ku studiu na VS,tak pravdepodobnost ze ju uspesne dokoncis je velmi mala.Rozkazovat ti nikto nemoze,si dospely clovek.Ale urcite si zacni sporit,v dnesnom svete peniaze su panom,mozes mat aj 3 VS a polku zivota premarnit v skole a ostat chudobnym clovekom.