Mononukleoza

Príspevok v téme: Mononukleoza
ironMan

Dobry den prajem. Toto forum sa mi uz velmi osvedcilo, tak sa na Vas vsetkych obraciam znova. Ide o to, ze moja priatelka bola vcera u nejakeho prirodneho liecitela, ktory diagnostikuje cele telo prostrednictvom elektromagnetickych vln a nasledne aj lieci s nejakou plazmou. On jej povedal, ze ma v celom tele mononukleozu a ze ju chytila od priatela, ze to na stopercent ma odo mna. Ona potom namna hned vysla s tym, ze ja nosim nejaky virus, ze mam ihned ist k tomu liecitelovi, aby ma hned vyliecil. Ja som jej na to povedal, ze som nikdy nemal komplikacie, ktore suvisia s mononukleozou (napr. zvecsene lymfaticke uzliny) a nie som si ani vedomy, ze by som na nu niekedy bol chory. Ale nakolko som si vedomy, ze virus mozem kludne nosit v latentnom stave, teda ze nie som chory, len ho mam v tele, povedal som jej ze si okamzite o tom vyhladam informacie a ze co najskor sa informujem ako je mozne zistit pritomnost virusu EBV v tele. Povedal som to dost dorazne, ale nie arogantne a ona sa namna nastvala, ze vraj ci verim beznym lekarom, ze oni mi nic nezistia, ze ked nechcem ist k tomu liecitelovi tak sa bude namna stvat. Ja sa nehadam s nou o to, ci ten virus mam alebo nie, ale o to, ze som sa nestretol v zivote s tym, ze by niekto takto sprostredkovane, ked ma ani nevidel a nevysetril, povedal, ze mam nejaky virus a ze sa mam liecit. Navyse som cital, ze mononukleoza sa da chytit nie len bozkavanim ale aj inymi sposobmi (nakazene predmety na verejnych priestranstvach ako su restauracie napriklad) a ona to vsetko hned hodi na mna. preto by som sa chcel spytat na tieto veci. Po prve: ako je mozne, ze ak som nositelom virusu, nikto iny okrem nej sa nenakazil, nikto z rodiny, ani predosle priatelky. Po druhe: Patria zvecsene uzliny nevyhnutne k prejavom mononukleozy? pretoze priatelka ich nema ani trochu ale napriek tomu jej ten liecitel povedal ze mononukleozu ma. Ja vsak aj tak ratam s tym, ze tento virus nosim, preto ma najviac zaujima odpoved na tretiu otazku: Ako je mozne zistit pritomnost viru EBV v tele, aj ked bezprostredne touto chorobou, si myslim, netrpim. Su na to nejake testy? poradte mi prosim, ocenim najme odborne ale aj skusene nazory.

ironMan

Peto T: dakujem ti za Tvoj nazor, uz sa viac upokojujem, po rozhovore s jednou znamou, primarkou imunologie, ktora mi potvrdila, ze mononukleoza sa prenasa viacerimi sposobmi, nielen bozkavanim, a ze ak by som ju mal, je vysoka pravdepodobnost, ze uz by sa niekto z mojich pribuznych nakazil. navyse mohlo sa kludne stat, ze ju moja priatelka chytila niekde v kaviarni z nejakeho kontaminovaneho predmetu (niekedy udajne ani umytie nemusi pomoct, aj ked samozrejme je to mala sanca) a preniesla ju na mna. proste stat sa mohlo cokolvek. ja si pojdem dat urobit testy, aby som mal pokoj, ale jedine co ma tu stvalo bol pristup priatelky, ktora ma bez rozmyslu obvinila ze som chory a ze sa musim dat liecit, a pomaly sa so mnou rozist isla, ze som si dovolil mat nejaky virus a nevediet o tom...a ked som jej povedal ze budem zistovat ci nemam ten virus tak sa stvala ze nechcem k tomu liecitelovi ist....ja proti liecitelom nic nemam, ale zase nejak moc im neverim. ona u tohto bola prvy raz a uz v neho veri pomaly na zivot a na smrt.

Peto T

IronMan: Priateľka by mala pochopiť, že o svojom zdraví rozhoduješ sám. Ja si nedovolím nanucovať svoje zdravotné názory ani manželke, s ktorou som už 8 rokov. Vo vzťahu musí byť úcta a rešpekt. Ak verí liečiteľovi, nech sa lieči u neho. Kde sa liečiš Ty je len Tvoja vec.

vsevedka:

vsevedka: este k tomu co pises, ani jeden z tychto priznakov som doteraz okrem bolavych hrdiel nemal. plus liecim sa na astmu a mal som kopec krvnych testov a vyterov, ked este nevedeli co mi je a zistovali to, a nikde nikto EBV neobjavil. aj ked viem, ze to sa ani asi neda pri beznych testoch objavit. plus vcerajsia diagnostika ani nehovorila o zvecsenej peceni alebo lymfatickych uzlinach. ale aj tak, hned v pondelok pojdem za doktorkou. este otazka: daju sa tie testy robit bezne u doktora, ci to bude treba ist do nemocnice?

ironMan

vsevedka: to urcite aj spravim, asi hned v pondelok. len hovorim, nepaci sa mi sposob spravania mojej priatelky=( us sa chce dokonca so mnou rozist=( este davnejsie som mal tu cest vediet o dvoch pripadoch mononukleozy, jednym z nich bol spoluziak (s ktorym som vsak nikdy neprisiel do kontaktu, ktory by mohol virus preniest, pre tych, ktori by tvrdili ze som to davno chytil od neho, navyse on bol vtedy skoro rok mimo skoly) a v ziadnom pripade nedoslo k rozchodom. navyse som zistil, ze touto chorobu sa moze nakazit znacne mnozstvo mladych ludi, dokonca v jednom clanku bolo napisane, ze takmer kazdy. a ona sa namna nastve ze vraj ja si nic neuznam, ze nechcem priznat ze mam ten virus, lebo ON (ten liecitel) to povedal, tak urcite mam. a pritom ja netvrdim ze ho nemam, len tvrdim, ze chcem normalnou lekarskou cestou zistit ci ho mam, a potom s tym nieco budem robit. ja by som sa s nou nikdy nerozisiel a nevycital jej, ak by ma niecim neumyselne nakazila, ale snazil by som sa riesit to z laskou a spolupracou. a ona sa hned stve, lebo som neprikyvol hned na to, ze mam ten virus a ze idem k tomu liecitelovi. takze tak. inac ale stve ma aj to, ze ona mohla kludne EBV chytit aj inde, preniest ho na mna a napokon sa ukaze ze ho mam aj ja. a kto bude vinnik? samozrejme JA. keby aspon kus s citom to riesila a nie hned ze ty si na vine, mas chorobu, stvem sa na teba a vyries to, ak chces aby sme sa este niekedy bozkavali a boli spolu. ja by som to urobil tak, ze jej poviem ze mam mononukleozu, mohol som to kludne chytit od nej, mohla by si dat urobit testy, a ak ma aj ona, ideme sa liecit. ale neopustim ju. a nie takto zvalovat vsetko hned na mna=( lebo liecitel povedal, ze to sa bozkavanim prenasa. zaujimave ale ze ine sposoby prenosu nespomenul. mimochodom teraz sa mi aj priznala, ze on jej povedal ze ona to ma len PRAVDEPODOBNE odomna. ale ona mi to podala, akoze to ma ISTOTNE odo mna.

vsevedka

urcite chod k lekarovi, mononukleoza sa da zistit jednoducho odberom krvi, vysetrenim na protilatky EBV

medzi vonkajsie prejavy choroby patria zdurene lymfaticke uzliny, horucky, zapalene hrdlo, zvacsena pecen, ci slezina, niekedy moze byt i pritomny vysyp na kozi

ironMan

a este dodam, ze ja nemam nic proti prirodnym liecitelom ako takym, ja len nechcem konat unahlene. Najprv by som rad siel za normalnymi doktormi, a ak mi nieco zistia, som ochotny ist aj za tym liecitelom, ak nezistia, tak potom sa uvidi ci pojdem. Buduci tyzden asi zajdem za jednou znamou doktorkou sa poradit, ale velmi by mi pomohli vase nazory uz teraz. este navyse dodam, ze ja som bol len den pred nou na inej diagnostike, pomocou tzv. ozvien EAV a tam mi nic nezistili. Ved mozno takouto diagnostikou sa to ani zistit neda, mozno to ani nie je spolahlive, len ma trochu vytocil sposob spravania mojej priatelky, ktora sa hned vysmiala vsetkym diagnostikam a normalnym lekarom, ze oni nic nevedia a ze tento liecitel vie vsetko, ze uz vyliecil kopec ludi, ze takych ludi je len 5 na svete. mozno som blby, ale na takych ludi som zvlast opatrny...takze tak