Neverím ľuďom - neverím ničomu/nikomu

Príspevok v téme: Neverím ľuďom - neverím ničomu/nikomu
nikkuska

Nedokážem veriť ľudom... Mám prácu, kde dennodenne prichádzam do osobného kontaktu s množstvom ľudí. Som tam rok, no za ten rok som si všimla, že ľudia by pre peniaze spravili čokoľvek, že klamu, podvádzajú, okrádajú... a je im to jedno. Nedokážem preto veriť nikomu, a ešte aj expriateľ bol taký "milý", že celý náš "vzťah", pol roka, to ťahal na dve strany, nakoniec sa rozhodol pre tú druhú (alebo prvú? neviem, ktorá bola tá druhá). Po tejto rane, čo sa mi priznal, si už ani neviem nájsť vzťah. Každý mi stroskoce do mesiaca, vždy to ukončím skôr,ako sa to vôbec začne,lebo "čo ak ma zas oklame, využije?". Neviem takto existovať, chcem to zmeniť, ale nemám v sebe silu, neviem kde začať. Svoju prácu milujem a nemenila by som ju za nič na svete. V podstate je to jediné, čo ma na tomto svete baví, preto som 12hod. v práci, aby som nemala čas na svoje "problémy a starosti", lebo neviem sa pohnúť, stále ten istý kolotoč dookola. Nechcem to už nikomu vešať na hlavu s mojich kamošiek, nikto by to nehápal... oni majú kopec svojich problemov,nechcem ich zaťažovať, a v podstate neverím už ani im... ani s rodičmi som nikdy nemala dobrý vzťah, nikdy mi nedali najavo, že ma majú radi a v živote ma nevideli trápiť sa. A v podstate takých ľudí je málo. Pred svetom vystupujem ako veselá optimistka, vždy sa smejem a hrám sa na šťastnú, v práci sa musím usmievať na klientov a s úsmevom odolávať ich narážkam a pripomienkam na firmu, v ktorej pracujem. Som povrchná, lebo musím... Ale ja tak nechcem žiť.... :(

ta3

Soren, hoci lea25 ma iny nazor, to je v poriadku, kazdy ma pravo na vlastny nazor, ale ja s Tebou a lostom zase velmi suhlasim. Klobud dole, nato, ze si maturant a mohol by si byt mojim vnukom, mas spravne nazory, s ktorymi sa plne stotoznujem Urcite psychika je nad hmotou a tiez si myslim, ze ludia, co ziju z ruky do ust nielenze mozu byt stastni, ale dokonca mozu byt stastnejsi ako niektori super bohaci, lebo stastie naozaj nezavisi od toho, kto ma ako hrubu penazenku, zivot okolo nas nas o tom denne presviedca.

lea25

lost: pracoval by si ako sukromnik alebo ako zamestnanec? aky by bol system odmenovania? keby sa to riadilo tymto systemom, tak napr bohatemu cloveku by sa dalo euro mesacne a chudobnemu 5000eur??? alebo ako mam chapat tento system? ved to by sa zachvilu hodnota vyrovnala a bolo by po systeme, bolo by tu potom to, co je teraz a zase by sa robili rozdiely-bludny kruh.
a si predsa clovek, preco by si chcel byt v praci a nie sa valat v posteli, chodit po dovolenkach, venovat sa sportu, keby si za ten mesiac zarobil len euro??? takyto system by bol velmi nespravodlivy a nikoho by nemotivoval k praci

lea25

ta3: podla mna tito ludia nedokazali byt stastni, lebo sa spravali kratkozrako. ked uz mam miliony a nemam si uz co dalsie kupit, tak si najdem zmysel v niecom inom. napr. charita-ale nie tak, ako je to na slovensku moderne, clovek vlozi peniaze a nadacia si nakupi drahe auta, dovolenky a par percent daruje tym ktori to potrebuju, ale kupila by som napr. kamion chleba, balenych vod, dek, hygienickych pomocok a isla by som ho aj s dvomi brigadnikmi rozdat do nejakej dediny postihnutej povodnami, kazdemu obyvatelovi do ruk. alebo by som si na vikendy, dovolenky bravala deticky z detskych domovov, viete ako vedia byt vdacne? Keby som mala vela penazi, dopriala by som tym menej statnym, ktori za svoj osud nemozu detom-aj na slovensku je ich vela, je nezmysel podporovat tie africke!!!,zvieratam, najma v karantennych staniciach, kde ich po 30dnoch usmrcuju, ked ich neumiestnia a pod.

lost

lea25,

mna by v takom pripade asi motivovalo pracovat to, ze vdaka tomuto globalne previazanemu systemu moze byt viac ludi na urovni, ako keby som hrabal len pre seba.
kedze to je velmi jednoduche a "predbehnut" 99% ludi je zhruba tak narocne ako natriet si chleba maslom, tak by ma to mozno aj "tesilo" a "nenudilo"
- tesilo lebo robim to co ma bavi (nie pracu ktoru neznasam, i ked toto dosiahnut pre "kazdeho" by bolo takmer nemozne), preto by som v nej pracoval castejsie ako 1 zo 7 dni, netusim aky pomer by bol OK, ale 7 viac menej asi urcite nie..
- nenudilo, ktovie ci by ma bavilo dovolenkovat 6 dni v tyzdni, tazko by sa mi zacinalo tyzden, zaroven by som zacal neznasat pracu mozno? respektive, nebavilo by ma nerobit to co ma bavi :)

nepremyslal som nad tymto "systemom" priliz dlho, tak to vzyera chaoticky a neprehladne, ale len tak to hodil do davu, ze co sa s tym stane.. ideu som proste zobral mixov, co som cital, a jednoducho z prirody (zvierata).. ale asi to nebude najrozumnejsie striktne aplikovat na ludi, nie ze by boli blbi, ale zase nejaky krok dopredu je tiez potrebny, a tak..

Søren

lea25: Ehm celkom si ma nepochopila. Áno, žijeme v systéme. V systéme, ktorý slúži ľudstvu ako prostriedok a že tu rozprávam o duchovne neznamená, že zatracujem vedu a ide mi o život úplne mimo reality. Podľa mňa sú však ľudia na systéme až príliš závislí.

ta3

Hm, zaujimave citanie.

Fgf, iste, peniaze potrebujeme na pokrytie zakladnych potrieb, ale urcite neplati, ze cim je krajina bohatsia a ludia maju viac penazi, ze tym su stastnejsi, ked si predstavim, ze by som si mohla kupit nielen to co potrebujem, ale aj vsetko co chcem, vsetko na co si pomyslim, keby som mohla robit vsetko co chem a ist kde chcem, nebolo by to ono, bolo by to velmi nudne, ako hovori lost, ked si kupil vsetky veci, po ktorych tuzil, chvilu sa im tesil, ale potom ho prestali bavit, uz ho vnutorne nenaplnali, preco lostov kamarat ked dosiahol miliony, po ktorych sprvu tuzil, zrazu nevedl, preco to vsetko robil, preco tie miliony vlastne chcel, no, lebo na vlastnej kozi zistil, ze stastie nespociva v peniazoch, nemohol byt stastny, lebo pri usili dosiahnut miliony prisiel o priatelov, mozno o vzacne chvile prezite s rodinou, detmi ...

Lost, ak by doslo k tomu, ze financny system zlikviduje strednu a nizsiu triedu, potom uz nebude co riesit, potom padne totalne vsetko, lebo vyssia vrstva samaosebe nemoze fungovat. Ale inak mas urcite pravdu v tom, ze si clovek urcuje ci bude alebo nebude stastny len a len on sam. Stastie musime hladat v sebe, nie okolo seba, nech o tom premyslam zo vsetkych stran, stale mi vychadza, ze ci dokazeme byt stastni alebo nie, velmi zalezi na nasom sposobe myslenia.

Otazka stastia je velmi zlozita vec a asi najviac sa k pravde priblizila bibi, ked hovori, ze aby sme boli stastni, musime mat usporiadanu rodinu a byt materialne zabezpeceni, hoci podla mna, ani to na 100% stastie nezaruci.

lea25

lost: raritne choroby, narocnejsie transplantacie, plasticke operacie sa robia v zahranici, vela lekarov napr. operovalo zdarma vazne chorych ludi. ale predstav si, ides na operaciu napr. do ameriky, musis si ju vybavit telefonicky-mobilneho operatora musis zaplatit, booknut si letenku napr. cez internet-vsetko platis, musis niekde prespat-platis si noclahy, aj keby lekar operoval zadarmo, material, pristroje, vsetko nieco stoji, aj strava, ktoru ti na tych par tyzdnov, mesiacov zadarmo nikto davat nebude + je tam milion dalsich nakladov.. mohla by existovat laska k bliznemu, ale urcite by nebola spolocnost vyspela, tak ako teraz a operacia by skoncila hned pri bookovani letenky, lebo pani, co by to mala na starosti by prejavovala lasku k inemu bliznemu svojmu a nestracala v praci cas za pekny usmev.
zivot bez platidla, alebo platidla podla postavenia, nie je v dnesnych podmienkach mozny, ved zhruba vidis, ako sa zneuziva nas socialny system, ako ja pridem k tomu, ze cely zivot som na sebe pracovala, platila si vysku, neflakala a poctivo sa ucila, pritom chodila do prace a teraz mi stat zoberie z vyplaty 700eur mesacne, ktore rozflakaju na ludi, ktorym sa nechce robit a pojdem do dochodku tak v 80tke, lebo nebude mat na nasu generaciu kto pracovat. keby nebolo platidla, cestni ludia by pracovali, pestovali obzivu, starali sa o zvierata a tomu, ktoremu by sa nechcelo by si jedlo chodil kradnut a ako by k tomu prisiel ten cestni clovek??? ludia nie su prilis chamtivi, len vidia, aki ludia su ostatni lenivi.
poviem ti za seba-ak by to takto fungovalo, tak by som pracovala napr. len v pondelok, isla by som do restiky, zaplatila euro a mala by som 6dni volno, povedala by som si, ze ved to zaplati ten, kto na to ma... preco by som sa mala driet v robote??? aka by bola pre mna motivacia??? ked dostanem taky isty statok ako niekto, kto sa drie 7dni v tyzdni 15hodin denne.

lost

dam taky realnejsi priklad.

predstav si ze mas restauraciu a pride ti 10 hosti.

8 z nich ti da len 1 euro, lebo viac nema. nasytia sa, pojdu pracovat. pridu znovu, casom nasetria > zvysia si standart.

ten kto ma stastie, da viac, a to daju ti dvaja, alebo staci co i len jeden zamoznejsi zakaznik, da ti 100 eur, a uz sa ti to pekne vyrovnalo na 10eur/osoba...

myslis ze by to takto nefungovalo? ak ano, tak preco ?

lost

lea25
, ak by existovala laska k bliznemu, tak by ten zakrok nestal 10000e eur, ale len pekny usmev, podakovanie? :)
ten chirurg by zil z toho, ze by robil zakrok, a dostal by to, co by pacient vedel dat.

ak je pacient miliardar, pochopitelne neda len 10K, ak je pacient chudobny, da to co moze, a evenutalne sa to vyrovna.

toto podla mna nie je scifi, ale ludia su priliz chamtivy, na to aby to takto aj v realite oblo...

lea25

Søren:podla mna trepes dve na tri. vidno, ze si len maturant a ani nevies, co sa skryva pod pojmom nadzmyslovo. ty ako student, ktory nevytvoril za sebou este ziadnu vyraznu hodnotu sa k takymto veciam nemozes objektivne vyjadrovat, lebo evidentne vela suvislosti, ako funguje zivot, svet, zitie, bytie nechapes. podla mna by si si mal nieco prezit (skutocny zivot), kde by si nebol odkazany, co sa tyka strechy, stravy,... len na rodicov, ale sam by si sa svojou pracou musel o to postarat. ja ked som studovala, svet bol pre mna gombicka, pouzivala som ako ty frazy, ktorym som vtedy vobec nerozumela (ako ty teraz) a az ked som sa musela postavit na vlastne nohy, tak som pochopila, ze z lasky, vzduchu a neviem, coho vsetkeho sa zit neda. Navyse si myslim, ze nie sme tu na tomto svete len preto, aby sme tu fyzicky boli, ale aby sme za zivot vytvorili aj nejake hodnoty, aby sme spravnou vychovou nasich deti sa postarali o zachovanie inteligentne rozmyslajucej spolocnosti a ludia, ktori sa rozhodnu zit z ruky do ust sa aspon na slovensku nerozhodli sami z "nadzmysloveho dovodu", ale preto, ze nemaju volu, chut, vzdelanie na to, aby pracovali, pretoze takuto cestu si nevyberie clovek, ktory ma rodinu s detmi. pretoze mame pud ich ochranovat(pred hladom, burkou, zimou, nebezpecenstvom, chorobami,atd.) a len nezodpovedni jedinci budu takto laxne pristupovat k zivotu svojmu a svojich deti-vid. 90% romskych spoluobcanov. nepadla tu este zmienka o tom, ze peniazmi sa da vo vela pripadoch zabezpecit aj zdravie- Søren: ak by sa ti narodilo dieta s raritnou chorobou, velkym znamienkom na tvari,atd , bolo by potrebnych vela operacii v zahranici za 10000-e eur, tak by si mu povedal, ze sorry, ale mi zijeme asketickym sposobom zivota, nemame na doktora a neverime na liecby, ked zomries, tak to rozhodla vsadepritomna hmota, lebo ona rozhoduje o tvojom biologickom preziti...????? pane boze, to co vas v tych skolach ucia:((( a keby si ty prisiel o dom, tak len mavnes rukou a pojdes byvat do jaskyne? verim tomu, ze prve, co by ta napadlo, ze si to mas hodit. domovy nemame zo zvyku, ani ich nepovazujeme ako standard je to pud-schovat sa pred nebezpecenstvom.