Chorobné míňanie peňazí

Príspevok v téme: Chorobné míňanie peňazí
M74

Ahojte, chcel by som vedieť váš názor na nasledujúci problém:
Kamarátkina matka ( 60r ) trpí mániou depresiou. Kvôli tomu je aj na invalidnom dôchodku a liekoch. Stavy prehnanej aktivity, striedajú stavy hlbokej depresie, kedy ani poriadne nevychádza z domu. Žije sama so psom. Absolvovala aj niekoľko liečení, ale bez väčších úspechov. Občas má aj problémy s alkoholom. Čo je ale závažnejší problém, vôbec nevie hospodáriť s peniazmi. Dostáva 500E dôchodok, platíme za ňu účty za bývanie, kupujeme jej jedlo a napriek tomu má peniaze neustále popožičavané od množstva známych aj cudzích ľudí. Nemá problém obiehať bývalé kolegyne, alebo vedúcich obchodov a všade si požičiavať. Dlhuje aj v banke minimálne 3000E, o tom koľko má v skutočnosti dlhov netušíme. A keď na ňu naliehajú s vrátením, tak si požičia inde, niečo splatí a tak dookola. Raz som bol svedkom ako si vzala pôžičku 100 000Sk a výsledkom bola čiastočne opravená kuchyňa za 20 000SK, zvyšok peňazí išiel na splátky dlhov a hore komínom. Situácia sa zhoršuje a už po nás chce aby sme za ňu platili jej dlhy. Ja už mám ale pocit, že toto nie je riešenie. Vyhadzovať každý mesiac do vzduchu 200-300E sa mi nezdá ako najlepší nápad. Ak by ste si mysleli, že doma má nejaké hodnotné veci, tak ste na veľkom omyle. Jedinou novou vecou je chladnička a práčka, ktorú sme jej kúpili. Zvyšok ( nábytok, elektronika )má tak 30 a viac rokov. Jediné čo má sú haldy oblečenia zo second handov, ktoré aj tak nenosí.
Kamarátka ale tento problém odmieta riešiť, ja som navrhoval zbaviť matku svojprávnosti, z jej dôchodku zaplatiť byt, jedlo a oficiálne pôžičky. Zas je možné že by na to ten dôchodok ani nestačil, o svojej finančnej sitácii sa odmieta baviť. A keď si bude požičiavať od ľudí bude to len jej problém, kým ľudia nepochopia, že jej požičiavať nemajú. Ona je v podstate nemajetná, byt nie je jej a nevlastní ani žiaden majetok, čo by stál za to. Takže, ak by zomrela, dedičstva by sa kamarátka vzdala.
Zaujímal by ma váš názor a prípadné skúsenosti.

qwrj

M74, rozhodne jej uz viac neplat ziadnu pozicku!!! Ak bude mat nebankovka nejake straty, tak to bude len dobre! Urci si datum, najlepsie dnesny, od ktoreho nedas tej blaznivej ani cent.

M74

ivana45: My sme jej kúplili ten byt a prispeli nadpolovičnou čiastkou ( S jej podielom z predaja domu by si sama nekúpila nič ). Býva tam len ona. Takže ak za ňu platíme všetky účty nie je to celkom OK. Ja po nej žiadne ušetrené peniaze nechcem a neočakávam, ale nemám chuť na na ňu stále doplácať a dotovať ju a platiť za ňu pôžičky. Najnovšie tu padol návrh aby sme za ňu zaplatili nevýhodnú pôžičku z pôžičkovej spoločnosti, ktorá je pre vysoké úroky a poplatky iba veľmi pomaly splatiteľná ( na toto ide 50% splátky ). Ja som bol ale kategoricky proti, naše peniaze by sme už nikdy nevideli a peniaze ktoré by tým usporila by aj tak vyleteli hore komínom bez efektu.

ivana45

V diskusii sa opakuje zbavenie svojpravnosti. Ja to teda na tak brutalny zasah nevidim.
Mozno je stara pani hlupa a nedisciplinovana, mozno naopak vychcana. Viete, kolko by bolo nesvojpravnych ludi?
Ak tomu dobre rozumiem, kamaratka prispieva na chod vlastneho bytu, nie?
Preco by stara mama mala neustale len skreckovat peniaze pre niekoho druheho, nedopriat sebe ziadnu radost ? Preco mladi povazuju za samozrejme, ze budu dedit ? Nie je to samozrejme. Samozrejme je, ze sa o svojich rodicov postaraju, ked bude treba.
Mne je hrozne luto starych ludi, ktori si nic nedopraju, akoby sa bali, ze sa mladi o nich nepostaraju, ak nebudu mat pred nosom vidinu domov, bytov, .. sumiciek na vkladoch a uctoch.
V mnohych krajinach neexistuje ziadny dochodkovy system a o rodicov sa staraju ich deti. O bezdetnych sa staraju pribuzni, co po nich budu dedit. Az o bezdetnych a nemajetnych sa stara socialna siet.

rozumiem ti

bibi-kde som naznacila, ze ma nieco s tym lekarom? pokial sa dobre pamatam, povedala som, ze tam nieco nesedi, jak s lekarom, tak s pristupom. a to, ci som manzelstvo znicila, alebo nie... na to nie si kompetentna posudit to ani ty, ani ja... ale autor temy, ze?! alebo si snad jeho manzelkou?! pokial sa dobre pamatam, nie si...

rada by som tuto komunikaciu uz ukoncila, s tebou. nevedie nikam.

bibi123

M74 a keby ste tomu psikovi hladali iny domov? pripadne si ho na chvilu zobrali Vy? (pazure mu mozte zadarmo strihat Vy a srst tiez)Ak prejavila zaujem o liecbu, tak to neodkladajte... Za ten cas by som na Vasom mieste vyhladala pravnu pomoc-v roznych mestach je poskytovana aj bezplatna pravna pomoc a tam Vam budu asi najlepsie vediet poradit. Co sa tyka zbavenia tej svojpravnosti, to je normalny pravny akt pred sudom a netrva tri dni, takze by ste to mali cim skor riesit...

bibi123

rozumiem ti-takze mas tu na fore na rovasi viacero padnutych manzelstiev? :O))) Ja som narazala na ten pripad, ked si jedneho muza presviedcala, ze jeho zena ma pomer s lekarom, ktory ju lieci, tiez si usudila z par viet... a jeho by to v zivote nenapadlo, dost si toho manzela zneistila a v tomto by som si nikdy nedovolila suhlasit a v com som sa a za co akoze ospravedlnovala????

rozumiem ti

M74- to s tou kamaratkou ma tesi, ze sa na to podujala. myslim, ze to situacii dokaze tiez trocha pomoct. ano, ked sa jedna o take male sumy, nikto nebude ziadat od toho papier... ale co ak to zajde dalej? teda, vyssie sumy? to som mala na mysli. tam uz do rizika malokto pojde.

Pytali ste sa jej, preco to robi? co ju k tomu vedie? ci je to tuzba po tych veciach, alebo len nejaky " rajc " z nedovoleneho? povedala vam nieco, co davalo nejaky zmysel?

rozumiem ti

bibi123- nepovies mi, ako sa da rozbit nieco, co rozbite bolo? a preco si sa mi potom ospravedlnovala o dusu, ze som mala pravdu?! a ako si sama napisala... neviem o tebe nic, nepoznam ta... ty mna poznas, ze si dovolujes ci uz posudzovat ma, alebo urazat? tak ako ty nemozes za to, z akeho prostredia pochadzas, takisto za to nemozem ani ja, ani nikto iny. a takisto nemozeme za to, co si z toho prostredia so sebou prinesieme. nehnevaj sa... ale presne taki ludia ako si Ty a Tebe podobni su dovodom toho, preco nikdy nebudem mat deti, radsej... aby nemuselo medzi takymito ludmi vyrastat. na to ho mam uz teraz prilis rada, aby som mu to urobila.

napisala som ti uz hned v prvej reakcii, ze to nemyslim v zlom. ak citat a chapat tiez nevies, ako si z toho obvinila mna, tak to bohuzial, uz naozaj nie je moj problem. uvedom si, ze zemegulu riadit nemozes, a nikto nie je povinny skakat tak, ako ty piskas. a to, ze nesuhlasim s tvojimi nazormi nemusi nutne znamenat, ze ta urazam. myslim, ze som ti prejavila dostatok ucty a respektu, ako si kazdy clovek zasluzi. ale prave mi dosla trpezlivost.

janab

Treba to riešiť, nie je riešenie to, že sa partnerka vzdá dedičstva..zostanú po nej dlžoby, ktoré si prídu vypýtať k vám..je psychicky chorá, takže zbaviť svojprávnosti..aj tak neviem pochopiť ako jej banka mohla dať úver, ked nemá majetok?..500 ečka dôchodok, to je akurát na prežitie na mesiac, nie na splácanie úveru..a čo okolie a rodina?..no ak to urobíte, že bude nesvojprávna, tak to všetci budú vedieť a neprídu si možno pýtať dlh...možno.