Chorobné míňanie peňazí

Príspevok v téme: Chorobné míňanie peňazí
M74

Ahojte, chcel by som vedieť váš názor na nasledujúci problém:
Kamarátkina matka ( 60r ) trpí mániou depresiou. Kvôli tomu je aj na invalidnom dôchodku a liekoch. Stavy prehnanej aktivity, striedajú stavy hlbokej depresie, kedy ani poriadne nevychádza z domu. Žije sama so psom. Absolvovala aj niekoľko liečení, ale bez väčších úspechov. Občas má aj problémy s alkoholom. Čo je ale závažnejší problém, vôbec nevie hospodáriť s peniazmi. Dostáva 500E dôchodok, platíme za ňu účty za bývanie, kupujeme jej jedlo a napriek tomu má peniaze neustále popožičavané od množstva známych aj cudzích ľudí. Nemá problém obiehať bývalé kolegyne, alebo vedúcich obchodov a všade si požičiavať. Dlhuje aj v banke minimálne 3000E, o tom koľko má v skutočnosti dlhov netušíme. A keď na ňu naliehajú s vrátením, tak si požičia inde, niečo splatí a tak dookola. Raz som bol svedkom ako si vzala pôžičku 100 000Sk a výsledkom bola čiastočne opravená kuchyňa za 20 000SK, zvyšok peňazí išiel na splátky dlhov a hore komínom. Situácia sa zhoršuje a už po nás chce aby sme za ňu platili jej dlhy. Ja už mám ale pocit, že toto nie je riešenie. Vyhadzovať každý mesiac do vzduchu 200-300E sa mi nezdá ako najlepší nápad. Ak by ste si mysleli, že doma má nejaké hodnotné veci, tak ste na veľkom omyle. Jedinou novou vecou je chladnička a práčka, ktorú sme jej kúpili. Zvyšok ( nábytok, elektronika )má tak 30 a viac rokov. Jediné čo má sú haldy oblečenia zo second handov, ktoré aj tak nenosí.
Kamarátka ale tento problém odmieta riešiť, ja som navrhoval zbaviť matku svojprávnosti, z jej dôchodku zaplatiť byt, jedlo a oficiálne pôžičky. Zas je možné že by na to ten dôchodok ani nestačil, o svojej finančnej sitácii sa odmieta baviť. A keď si bude požičiavať od ľudí bude to len jej problém, kým ľudia nepochopia, že jej požičiavať nemajú. Ona je v podstate nemajetná, byt nie je jej a nevlastní ani žiaden majetok, čo by stál za to. Takže, ak by zomrela, dedičstva by sa kamarátka vzdala.
Zaujímal by ma váš názor a prípadné skúsenosti.

jajka001_

podľa mna je tiez osobnou vecou kazdeho, či svoje peniaze minie na svoje zaluby a sny alebo bude setrit a necha svojim , často vypočitavym detom, ktore len cakaju kedy umrie :)kazdy slusny rodic peniaze nerozhadze ale urcite nie je povinnost nieco detom nechavat.

lost

cppa

hovori ti nieco Rothschild ?

Uz ked sa pytas tak je mi z teba do placu!

Treba si uvedomit ze ked ti niekto zanecha povedzme 1 milion eur, uz len z urokov dozije rodina na luxusnej urovni, ak viac, tak este vyssi zivotny styl.

Zivotny styl "zarobim a miniem" je extremne blby az hlupy a teenagersky...

neviem si predstavit ze by moje deti preflakali moj majetok co zdedia na idiotinach... tym nerobia zle len mne, ale aj sebe a svojim detom, v podstate celemu rodu...

nehovorim ze treba zit na hlebe a vode, ale setrit starocia = nesmierny (az neminutelny) majetok + vsetko co s tym chodi, proste vid Rothschild, Rockefeller, DuPont, Vanderbilt, Krupp, Kellogg8, Goldman, Wrigley, Al Saud, Li, Cowles-Hammett a mnoho dalsich..

Nevie sa aky maju majetok, no bude zrejme tak obrovsky, ze nie je s nim problem kupit jednu krajinu rovnajucu sa Slovensku. (Minimalne prvy dvaja), alebo Bratislavu, ine mesta.. (komplet cele vsetko, aj s kanalmi, uplne vsetko)

Pointa ani nie je byt takto bohaty, ale tak, aby sa ista praca rodica aj preniesla na deti. Pretoze aku pointu ma zit "zarobit a prepit" ? To je porovnatelne s bezdomovcom - alkoholikom. je mi luto, ale proste je to fakt. ibaze namiesto alkoholu clovek kupuje zeny, dovolenky a podobne,
nepisal som o ludoch co maju plat 350eur mesacne, ale o niekom kto zdedi milion a viac korun a preflaka to.
neurazkove slovo by som volil - je to neekonomicke riesenie (v ekonomickych casoch).

cppa

bibi123, preco by mal niekto zabezpecovat svoju rodinu? To sa tyka len malych deti a nie dospelych ludi. Kazdy si moze svoje peniaze uzit ako chce. Ale len v pripade, ze tie prachy su naozaj jeho :-)

bibi123

Bohuzial, aj ja som mala takuto babku, vzdy jej rodicia museli poziciavat, na konci roka platili nedoplatky za SIPO platby 15 000sk a vyssie. Babka mala po svojich rodicoch byt a zahradu, zahrada sa predala za asi 2000 000sk a ked zomrela po necelych dvoch rokov, zostalo jej na ucte nieco cez 100 000!!! Chodila na rozne akcie, kde Ti za 20nasobok ceny vyskoleni obchodnici predaju hluposti. 3izbovy byt sa vyprataval rok po jej smrti!!! Takze z nasej skusenisti Ti radim, aby ste to riesili, aby ste nedopadli ako my. Radila by som zostavit trvaly prikaz z banky, aby z neho odchadzali vsetky naklady-byvanie, zalohove platby a aby jej dochodok chodil na ucet a nastavit max. denny vyberovy limit na 10eur... a samozrejme obehat jej znamych, nech jej nepoziciavaju, lebo ona nema ziadne peniaze-nikto nepozicia nikomu, ked mu je jasne, ze tie peniaze uz nikdy neuvidi... Je to hrozne, kazdy by mal zit tak, aby tu po sebe nieco nechal, zabezpecil rodinu a nie rozj..at vsetky peniaze a detom nechat len oci pre plac..

gipso

poznam jeden pripad,pani tiez vo veku okolo 60-tky nema mieru v nakupovani zbytocnosti,nepoznam az take podrobnosti ci robi aj dlhy,no ma schyzofreniu a pravidelne ked ju to chyti tak ju daju do nemocnice a ked sa vrati tak seka chvilu dobrotu,no po case sa choroby zase prajavi.&drzim vam palce aby sa problem vyriesil.

soffa

ja by som to na tvojom mieste neriesila,ved to nie je tvoja mama ani pribuzna ze by si sa o to mala starat.zvykla si na to ze dlhy jej pomozu splacat ludia,ci to je uz rodina,znamy pribuzni atd.neries,to nech riesi jej rodina.este ty budes ta zla,ze sa staras....

lost

KED uz bude mat $$$ na splacanie dlhov, radsej uboziakov znamych, a nikdy nie banky nenazrane, tym jedine tak ukazat prsotrednik.

lost

Alebo nejaky osobny bankrot ?
(netusim ci je to mozne, ale zatial to nikto nepsominal v takomto tvare, i ked uz nieco bolo spominane)..

Pozor na porekadlo "Za dobrotu, na zobrotu". To je jedine asi co viem k tomu povedat :(

K tym pozickam od znamych, hold, ich smola, respektive chyba - tiez si vravim, nikdy by clovek nemal poziciat viac ako je ochotny strait, vratene vlastnej rodine, teda, rodiny pocnuc.

A kto by akoze bral MORALNY ohlad na banky ?!

dovolte sa mi zasmiat :P

buahahahah

kanc

Podla mna ta osoba vobec neberie lieky, pretoze takto chori ich odmietaju brat, takze je uplne neliecena. Treba sa poradit s jej psychiatrom a nejakym pravnikom.