moj otec je alkoholik

Príspevok v téme: moj otec je alkoholik
jajka01

prosim vas o radu, lebo uz neviem co robit. Otec je alkoholik, cela rodina tym trpi. najvacsi problem je v tom ze on nema mieru, opije sa vzdy az do nemoty. uz vela krat spadol tak nestastne ze ponho bola sanitka, raz sa skoro zabil. neznasam ho, ale predsa je to moj otec a nechcem aby sa mu nieco stalo alebo aby zomrel...teraz uz neexistuju zachytky a na protialkoholicke ho nemozeme dat na silu...prosim poradte mi nejake alternativy ako ho dostat do ruk odbornikov aj bez jeho suhlasu...neradte mi rozhovory s nim a tak, lebo to je na nic - s opitym sa neoplati nic riesit, a ked je triezvy tak naslubuje hory doly a nic z toho...ale treba s tym nieco robit, lebo on si vzdy rozbije hlavu a tak ked spadne opity a takymto stylom bude za chvilu na cintorine...a este raz - Rozhovory nepomohli ani nepomahaju...prosim poradte ci su nejake institucie alebo ine moznosti kde ho mozno dostat a ako...lebo vsetky moznosti co mi napadli som uz vycerpala a som v koncoch

beskyd

myslim ze sa treba odrazit od ustavy, ta v clanku 17 ods. 6 hovori ze zakon ustanovi, v ktorych pripadoch mozno prevziat osobu do ustavnej zdravotnej starostlivosti alebo ju v nej drzat BEZ JEJ SUHLASU. taketo opatrenie sa musi do 24 hodin oznamit sudu ktory o tomto umiestneni rozhodne do 5 dni. tolko ustava. teraz je potrebne najst relevantne ustanovenie zakona ktory upravuje tie pripady. podla mna do uvahy prichadza ust. § 6 ods. 9 zakona c. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, to hovori nasledovne: "9) Informovaný súhlas sa nevyžaduje v prípade

d) ambulantnej starostlivosti alebo ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá v dôsledku duševnej choroby alebo s príznakmi duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, alebo ak hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu." - co by malo znamenat ze zdravotnu starostlivost mozno poskytovat za tychto okolnosti aj bez suhlasu pacienta. dalej § 9 ods. 4 hovori: "Ak ide o ústavnú starostlivosť, na ktorú sa nevyžaduje informovaný súhlas podľa § 6 ods. 9 písm. d) (to je ten pripad uvedeny vyssie), poskytovateľ je povinný prevzatie osoby do ústavnej starostlivosti oznámiť do 24 hodín súdu, v ktorého obvode sa zdravotnícke zariadenie ústavnej starostlivosti nachádza. O zákonnosti dôvodov prevzatia do ústavnej starostlivosti rozhodne súd. Do rozhodnutia súdu možno vykonávať len také zdravotné výkony, ktoré sú nevyhnutné na záchranu života a zdravia osoby alebo na zabezpečenie jej okolia."
.
cize podla mna zakon pocita s takymto pripadom a treba sa od toho asi odrazit ked sa s tym chce nieco robit, najskor asi kontaktovat prislusne zariadenie a objasnit vec v takomto style

jajka01

qweqw ... no len to vyzera dost zlozito...a navyse vyhlasenim za nesvojpravneho by sme ho mozno dostali na liecenie...ale co jeho praca???..nemoze prist o pracu...a navyse teraz je taka situacia u nas ze pracuje iba on, pretoze mamka je kvoli krize doma...

jajka01

M74 - ale ja nemozem rezignovat...tu uz neide len o palenku...tu uz ide o jeho zivot...a je to moj otec, nechcem aby sa stalo nestastie...

qweqw

Lebo ked ho prehlasite za nesvojpravneho,mozete ho poslat bez problemov na alkoholicke liecenie,nanutit mu veci atd. takze zatrhnut mu alkoholicke hratky,aspon bud rada ze vas nebije ked je ozraty.

qweqw

Pokial sa on nebude chciet zmenit, tak ho NIKDY nezmenis,uz je strateny pripad,musis sa s tim zmierit,ale ako mu obmedzit alkohol...chodte sa popytat pravnikov atd. ako ho prehlasit za nesvojpravneho,ale to musi on sam podpisat,mozno ist s tim na sud a oni ho za urcitych podmienok mozu prehlasit za nesvojpravneho...poradte sa s nejakym pravnikom,vela stastia,lebo viem ako to je byt obklopeny rodinou alkoholikov.

M74

jajka01: Moja mama je na tom podobne,ale s tým rozdielom, že vôbec nechce pripustiť že pije. O nejakom liečení samozrejme nemôže byť ani reč. Ja som už rezignoval.

marika_č

Keď nechce sa liečiť,skús naňho vplývať sama.V Česku je odbor "adiktológia" na vysokej úrovni,u nás sme trochu pozadu.Naštuduj si to a uvidíš ako by si mu mohla pomôcť.Existujú aj laickí adiktológovia,na portáli "omimine" sa jeden vyskytuje,poraď sa s ním..

jajka01

a aj vcera sa tak opil sa niekde rozbil, dvaja pani ho nasli lezat bohvie kde na ceste tak ho doniesli domov...cista hanba.este aj na video som ho natocila a dnes rano som mu to pustila nech sa "pokocha" sam sebou...ani to nepomohlo. hned rano isiel do obchodu na flasu, a teraz sadol opity za volant... DA SA VOBEC NIECO ROBIT S ALKOHOLIKOM??? a on nema velku snahu to zmenit...len slubuje :(((