Gilbertrov syndrom, hyperbilirubinemia

RNG

Inac hyperbilirubinemia sa casto zjavi pri poruchach vylucovania zlce, ked su pecenove kanaliky zapchane kamenami, zlcnik ma kamene alebo polypy.
A hned tu vidis, ze tu napisali ludia, ktorych hromadenie bilirubinu kolise, tj nieco na potrave a na tele sa meni a preto da ovplyvnovat. Tj vobec nie je pravda, ze sa s tym neda nic robit, len oni sami este nezistili, co to ovplyvnuje.
Nuz ale lekari, ktory sa s tym zaoberali zistili, ze zlepsenim funkcie pecene, precistenim a zvysenim toku zlce sa toto da znacne ovplyvnit a zlepsit, aj ked nie odstranit.
A ze by to neskodilo, to by som tiez netvrdil, lebo je to zamorenie v tele.
A v extremnych hodnotach dokonca smrtelne, hlavne pre deti, ktore nemaju proti tukorozpustnej forme(unconjugated)este dostatocny mozgovu krvnu barieru vybudovanu.

RNG

nejedna sa o znizenu aktivitu enzymu ale nedostatocne tvorenie tohoto:
glucuronosyltransferase. Tento enzym vytvara z tukorozpustnej formy bilirubinu vodorozpustnu formu. Obe formy sa vylucuju so zlcou, velka cast vodorozpustnej aj a mala cast tukorozpustnej a moze sa moze reabsorbovat v crevach, preto zdoraznujem viac vlaknin ,ktore obe formy vynesu von. Tak isto riedenie zlci, co zvysi celkovy zlcotok a cistenie pecene, a to aj od bilirubinu, nielen inych nepotrebnych veci a zamorenia.Preto sylimarin ako zlozka protokolu dr Berksona a ALA ako tiez regenerator. Cistejsia a regenerovana pecen lepsie pracuje, tj vylucuje aj viac enzymov , vratane tohoto.
Absolutna absencia tohoto enzymu sa nazyva Crigler-Najjar syndrome, ktory je bez transplantacie pecene smrtelny, zomieraju na kernicterus (=bilirubin encephalopathy)velmi skoro po narodeni.
Fototerapie, transfuzie a rozne lieky to len oddialia ciastocne.

llek

Podstatou Gilbertovho syndromu je vrodena, geneticky podmienena porucha - je znizena aktivita enzymu, ktory ma ulohu pri konjugacii a vylucovani bilirubinu.Je to zalezitost aktivity enzymu a nie oslabenia ci posilnenia funkcie pecene ako takej a uz vobec nie zamorenia ci odmorenia pecene. Ak to ma jedne z rodicov, zvycajne to sa vyskytne aj u jeho deti. bezne sa s tym stretavame a je to skutocne nezavazna porucha.

RNG

Vsetko v ludskom tele je vysledok genetiky.
A aj ked je vylucovanie bilirubinu oslabene, neznamena, ze neexistuje, inac by ludia na to zomreli. A posilnenim funkcie pecene sa ta situacia zlepsi. Stavim sa, ze clovek co tu o tom pise ten problem nemal od narodenia a ze ho teraz ma pre poskodenie pecene napr. roznymi zamoreniami alebo cinnostou virusov.

Nakoniec to nie je vec teorie a dohadovania sa , ale praxe roznych lekarov, ako aj napr uvedeneho dr Berksona.

rvnr

RNG, garantujem ti, ze geneticky danu oslabenu schopnost konjugovat a vylucovat bilirubin ziadnymi "odmoreniami" a vlakninami nevyliecis.

RNG

Zvysene mnozstvo bilirubinu v krvi znamena ,ze sa cez pecen dostatocne nevylucuje.
Podpora cinnosti pecene, cistenie a regeneracia sa da dosiahnut najma protokolom dr Berksona.
Pomaha pri tom brat aj extra absorbcne mnikrovlakniny(psylium, pektiny) alebo absorbenty(aktivne uhlie, bentonity, zeolity), aby sa zlc nereabsorbovala v tenkom creve spat do krvi.

llek

Gilbertov syndrom je porucha,ktora sa neda liecit. Vacsine ludi, ktori ju maju nesposobuje okrem mierne nazltlych ocnych bielok, ked maju zvyseny bilirubin ziadne subjektivne tazkosti. Niekedy snad len preto, ze ti ludia vedia, ze im nieco je. Podstatou toho celeho je, ze je znizena aktivita urciteho enzyu, ktory sa zucastnuje na metabolizme bilirubinu. Je to vrodene, pocas zivota sa to nemeni a nepredstavuje to zdravotny problem. Nedochadza pri tom k poskodzovaniu pecene ani ziadneho ineho organu.

kleopatra4589

Tu unavu som taktiez zabudla.. ale dakujem pekne za radu.. vyskusam.. Ja len som dufala, ze so ta da aj natrvalo vyliecit.. :o(

mate59

býva únava, je to hlavne aj o diete pečene,tá hladina bilirub.ale pri kontrolách dosť kolíše.Pitný režim je normálny,skús zaradit čaje z bylín,ktoré obsahujú mátu,trezalku,pamajorán,nechtík,striedaj, možeš ich pit dlhodobo.

kleopatra4589

No, mne to zistili, ked som mala 15.. 20 mam uz za sebou.. Dost casto mi zltnu kutiky oci a byva mi zle.. vraj treba dodrziava putny rezim, aby sa bilirubin z tela vylucoval.. to je vsetko, co mi doktor vedel k tomu dodat.. Ale niekde som citala, ze su na to aj nejake vitaminy, ktorymi sa to da preliecit..??