gastro-vysetrenie

mili

jeluska, stolica sa da v pohode upravit stravovacim rezimom a probio kulturami napr. lactobacily swiss, tiež čaje ako baza, harmanček a podobne, ktore maju mierne prehaňavý účinok. možno potom prestaneš mať aj bolesti. Ale chce to pravidelnosť a čas. No možeš mať aj zlé trávenie-teda enzýmy/napr. pankreas/, chce to komplexné vyšetrenie u gastroenterológa. horšie je to s tým krvácaním. xce to objasniť príčinu a to sa dá jedine kolonoskopiou, prípadne rektoskopiou, kde sú tiež isté riziká... i ja mám z toho strach, ale strach z choroby je horší. ak máš strach z rakoviny, daj si odobrať špeciálne markery /sestra ti povie/ ktoré sa týkajú čriev a trávenia, možno potom budeš kludnejšia...

jeluska

ako som uz napisala, krvou zaliatu misu som mala naposledy v decembri a to pravidelne niekolko dni a niekolko krat za den. tie probioticke jogurty mi pomohli v tom, ze uz nemam zapchu (teraz pre zmenu hnacku). ibaze citim, ze to brucho je este nafuknute. len som nejedla nic tazke (ani chlieb ani maso ani nic), no a brucho sa mi zvykne velmi nafuknut prave po tychto potravinach. vcera som viac-menej prezila den len o ovoci, 2 sladkostiach a 2 probiotickych jogurtoch. takze mi bolo celkom dobre. ibaze asi nebudem moct zit o tychto potravinach cely zivot. brucho mam nafuknute aj tak. mna momentalne tesi to, ze mam stolicu (aj ked hnacku) a ze nie je (zatial!) tvrda. dost sa bojim toho vsetkeho. ale uvidim, jak sa veci vyvinu. ale viem, ze chcem ist ku gastro-lekarovi, ak to bude nutne. nechcem riskovat.

poppi

Jeluska:Mne to robili vrámci vyšetrení,keď som bola hospitalizovaná.Písala som ti predtým,že som doma začala krvácať -asi 1-2dcl-a otec sa zľakol,že mi praskol nejaký vred,tak sme šli na pohotovosť.Keď som povedala o krvácaní,v momente ma brali na oddelenie,začali mi dávať nejaké infúzie na zúženie ciev ,aby predišli rozvinutiu vnútorného krvácania-stále mali obavy,že mi prasklo hrubé črevo.Ležala som asi 5 dní na JIS.Vieš, mne vlastne už potom nič nebolo,ani som nekrvácala,ale pustiť ma odmietli,vraj je to nebezpečné a ak by to bolo ono do pol hodiny môže byť po mne.Tak sme boli všetci na smrť vyľakaní,lebo som si myslela, že mi dajú nejakú injekciu a idem domov a oni tam okolo mňa lietali a stála pri mne sestrička celú ďalšiu noc.Po kolonoskopii ma držali ešte asi 2 dni na normálnom chirurgickom oddelení a nakoniec ma pustili s tými Salofalkovými čípkami.Tá bolesť pri vyšetrení je naozaj individuálna,len som počúvala spolupacientov, ktorí to mali za sebou a zhodne tvrdili, že tučnejší majú v tomto prípade šťastie.Ja mám úbohých 46kg a naozaj to bol pre mňa ubolený zážitok.A to som porodila štvorkilové bábo,ale to nebolo naozaj také hrozné.Rozhodne si pýtaj injekciu.

lioon

ja si myslím že tá bolesť pri kolonoskopii je individuálna.Teda mna to bolelo dosť,ale iní ludia ktorí z ambulancie odchádzali boli dosť v pohode..Mne lekár povedal že mám "ostré klučky"(ak si dobre pamätám),no neviem čo to znamená,ale zrejme preto ma to bolelo..A ked píšete že menej to bolí tlstejších ludí,tak na tom tiež môže niečo byť lebo ja mám 47 kg..Podla mna sa nemáš čoho báť,možno to naozaj nebude také strašné,a mna ani tá bolesť neodradila,určite mi to ešte budú robiť kvôli kontrole..a pojdem tam aj ked sa budem báť..Zdravie je najdôležitejšie,netreba to podcenovať!!

makra

moj brat ma celiakiu, pravidelne chodi na gastroskpiu a na kolonoskopiu, ale povedal, ze by radsej zniesol 2 kolonoskopie naraz ako jednu gastroskopiu, ze kolonoskopia je v pohode, len trochu neprijemna (ale kto by sa citil pri tom prijemne, ze? :))

babenka

jeluska,kamoska bola na kolonoskopii a vobec nehovorila,ze to bolo tak strasne.bolo to vraj normalne.dokonca,ked to porovnala s gastroskopiou,tak ta podla jej nazoru bola horsia.
ak si mala misu zaliatu krvou,tak to by si mala s tym ist.ja by som teda necakala! a tmavocervenu,ojoj.nemyslim,ze je to dobre.a zapcha ktomu...radsej chod.lekar upozornil mojho otca,ze dlhodobe zapchy su nebezpecne,aby k nemu prisiel,lebo mozes dost zle dopadnut. toxikuje sa organizmus a neliecena vyvolava rakovinu creva. jeluska,chod k nej,nic za to nedas.preziva sa aj horie veci.mozno ak sestre vysli negat.vysledky tak si povie,ze tam nemala chodit.ale co ak budu pozitivne na nieco?potom by povedala ze aj druhykrat pojde,ak to pomoze zachytit nieco v zaciatku!
ja som mala nieco ako krv-len take stopy krvy na papiery,ale to len 2x a myslim,ze to bolo z casteho utieranie.asi som tu kožu mala riadne podrazdenu a zodratu :-),lebo ja som zase mavala hnacky...helicobakterove.

jeluska

ja nie som az taka tucna (nemam ani nadvahu - ale zasa ani nie som top-modelka s mierami 90-60-90). proste mam normalnu vahu. inak POPPI, to si musela ist do nemocnice, alebo ked si odpadla, tak ta hospitalizovali? alebo co...

jeluska

troska som sa potesila tomu, ze som opat dostala stolicu. lebo som ju uz nemala vyse 24 hodin. zjedla som uz 2 probioticke jogurty a trosku som vypila acidofilne mliecko a potom som dostala stolicu. u nas v Presove nerobia kolonoskopiu s anesteziou. moja sestra ma nezabudla upozornit, ze je to take drasticke vysetrenie, ze olutujem, ze som ho podstupila a ze od bolesti uvidim mesiaciky, hviezdicky a anjelikov nad hlavou. ja neviem. bojim sa. teraz sa citim celkom dobre po stolici, no minulu noc som dostala krc. tak dufam, ze nedostanem aj tuto noc. a zasa bojim sa cakat 3 tyzdne do vysetrenia. boze moj... ale to bude dobre... sama neverim tomu, co pisem, ale trosku optimizmu nezaskodi :o). krv som mala vtedy, ked som nemohla mat stolicu a krvacala som trosku len na papieri. mama sa rozpravala s jednou zdravotnou sestrou na chirurgii, ktora byva v nasom bloku a ta jej povedala, ze pokial nekrvacam tak, ze je misa zaliata, tak ze netreba robit z toho vedu. no a ja som mala v januari, maji, septembri a decembri tak krvou zaliatu misu niekolko dni a niekolko krat denne, ze som myslela, ze odpadnem, ked som to videla. ja som to povedala doma, ale doma si len hudli svoje, ze ide urcite o "zlatu zilu" a ze si z toho absolutne nemam nic robit. ale ved ak by islo o "zlatu zilu", tak by bola krv svetla, nie? no a ja som mala cely cas tmavocervenu, iba pred par dnami bola svetlocervena (iba kusticek). ja neviem co robit. boze... cakat, jak sa to vyvinie? ta veta, ze bolest pri kolonoskopii je horsia nez porod je riadne strasna. ved to pri porode je to otrasne (nezazila som to, ale...). uvidim, jak sa rozhodnem. ale viem urcite jedno, ze mam strach...

poppi

Jeluska:ozaj nečakaj,tá rada,že probiotiká napomôžu vyprázdňovaniu, ale krvácavé epicentrum neliečia je pravda.Krvácaš preto,že sú tam nejaké vriedky, trhlinky a zmeny na sliznici čreva a to sa lieči tými čípkami,ktoré ti predpíše gastroenterológ.Myslím,že sa to volá Salofalk.Kolonoskopické vyšetrenie robia v úplnej anestéze v Blave.Inde neviem.Mne dali tiež iba tú injekciu na oblbnutie,ale to už bolo neskoro,najskôr mi to robili "zaživa" a to mi išli slzy a chcela som umrieť,pôrod je oproti tomu nič.Nechali ma pekne odpadnúť a potom mi pichli ten oblbovák.Neviem, kto ma tam obliekol, zložil zo stola a odvliekol späť na oddelenie,ale pamätám si až sestričku na izbe,čo ma preberala a jasala ako som to dobre zvládla.Samozrejme dva dni predtým mi vyprázdňovali črevá, to bol tiež hnus,čiže už som na to vyšetrenie išla unavená, vyčerpaná a od hladu som omdlievala.Ale všetko to vydržíš,len to nezanedbaj,lebo sú to vážne a háklivé veci.A ešte niečo,menej to bolí tých, ktorí sú trošku pri sebe, mohutnejších s väčším bruškom a trošku viac kilami,ja som ale veľmi chudá a tá blbá hadica sa nemala kde otáčať,preto to vraj toľko bolí a ešte aj keď to máš ukrvácané a ubolené,to je jasné.Daj si injekciu pichnúť najprv a bude to ok.

lioon

jeluska,podla mna by si mala ist radšej čo najskor na to gastro.Probiotické jogurty ti môžu upraviť pravidelnosť stolice,ale krvácanie nezastavia.Tá kolonoskopia može bolieť(mna teda bolela),ale je to nevyhnutné vyšetrenie..Ja mám chronický zápal hrubého čreva(ulceroznu kolitídu) a lutujem že som s tým nešla k lekárovi skôr-tiež som sa bála..tiež krvácam pri stolici..ked ti určia diagnozu budeš aspon kludnejšia,ak budeš čakať krvácanie sa može zhoršiť..ja som toho názoru,že radšej ísť k lekárovi skôr ako sa doma trápiť a nevedieť čo je so mnou..psychika vie tiež vela spraviť a ked hovoríš že máš nejaký "blok" ísť na wc,tak radšej nečakaj..