KOLONOSKOPIA-obavy

Príspevok v téme: KOLONOSKOPIA-obavy
emili

Vie mi niekto /najlepšie odborník/ odpovedat na otázku, či je možné pri nedostatočnej hygiene na kolonoskopickom vyšetrení /príp. aj pri rektoskopii/ preniesť tiež nádorové bunky z jedného pacienta na druhého a ochorieť tak? /prenosom priamo do čreva alebo aj ďalej krvonou cestou a následným uchytením/, poprípade i použitím tej istej toalety po kolono vyšetrení, ak by tam ostali nespozorované hvyšky hlienu, či krvi? /pretože pri pokusoch na zvieratách sa im tieto bunky tiež musia inplantovať. Čítala som tiež, že jedným z možných rizík pri týchto vyšetreniach je aj infekcia...Tiež by ma zaujímalo, či sa ten istý videokolonoskop /aj rektoskop/ používa na vyšetrenie všetkých pacientov objednaných v ten deň a aká je sterilizácia či dezinfekcia týchto prístrojov /ako a čím, a tiež či je to dostatočné aj na zničenie nádorových buniek. Prosím o príspevky, aj odborné vysvetlenie. Ďakujem

emili

qtinka:to sa mi zda cudne, ked to raz treba.Kto ti to zakazal a ake ine moznosti ti miesto toho vysetrenia navrhli? preco by to znicilo mikrofloru? ved to je len hadica, nie su to lieky. a nesla si teda?

emili

ethel:ahoj, to nic, ved ja tiez nexodim kazdy den/na internet/. dakujem , precitala som si. viem ze vacsina vznika z nezhubnych polypov, ale nie kazdá. v niektorých prípadoch vzniká priamo zo sliznice. Zaujímalo by ma, co je vtedy príčinou/ked to nie su polypy?sposobuje to virus? bakterie?alebo nieco ine?to som sa nedocitala...

emili

... a aj helikobakter aj HPV sa jednoduchym sposobom zdiagnostikuje a da sa liecit-a tym predist. u creva si to neviem predstavit...myslim tym na hociaky virus ci bakteriu, co by to tam mohla sposobovat...?

emili

dufam... inak napada mi este jedna otazka.kedze niektoré zhubné nádory sposobuju urcite virusy ci bakterie-napr.HPV virus/bezne prenosny pohlavnym stykom/-krcok maternice,helicobakter/prenosny slinami/-zaludok/nastastie pri tychto je dobra prevencia i jednoduchsia diagnostika-myslim v tych zaciatkoch,ked to este nie je zhubne.chcem sa teda opytat,ci aj niektore typy nadorov creva mozu byt sposobene nejakym virusom ci bakteriou?? lebo tie potom bezne prenosne su

ethel

emili,ja ťa vôbec neodsudzujem,rozumiem ti,možno preto sa zdravotníci ešte viac obávajú ochorení,lebo do toho vidia..Ale naozaj sa nemusíš obávať rakoviny.Prístroj nezabudnú namočiť,lebo je to už rutina,ktorú robia pokým lekár vedie rozhovor s pacientom,ty nevidíš,čo sa deje v druhej miestnosti...

emili

ethel:ty ked sa v tejto sfére pohybujes máš na vec asi triezvejší názor,vidíš do toho, orientujes sa v problematike, vieš si to logicky zdovodnit, ale človek denne niečo číta,vidí,počuje čo všetko sa stáva/napr.co ak by nebodaj zabudli namocit ten pristroj do tej dezinfekcnej kvapaliny?/ a tak má strach... :( Ju na to wc poslali hned tam po vysetrení a vtedy mala ozaj dosť-ubolená,vyčerpaná,oblbnutá z injekcije/dormikum?/...-vtedy asi moc nerozmýšlas :) aNemyslelasom, ze sa to dá chytit len tak z krvi, ale priamo z toho nádoru/teda ked sa vysetruje kolonoskopom,či rektoskopom/, a potom, sliznica je asi citlivejsia a náchylnejsia na nejaké tie ranky , oderky aj krvácanie-aspon si myslím/je presiaknutá asi/a lahsie sa aj mechanicky poskodí napr. pri zavádzaní toho prístroja-si myslím. Tak som mala predstavu,že to tým myšiam,potkanom implantovali takýmto nejakým sposobom...