43r. - hladanie prace

Príspevok v téme: 43r. - hladanie prace
Lionessel

Povedzte mi prosím, ako si má 43ročná žena nájsť prácu... Ak som nepopísala vyše 80 žiadostí tak ani jednu. Najhoršie je, že na Slovensku je zvykom ani neodpísať že nemajú záujem. Ignorácia a človek čaká, čaká, čaká.
Vyštudované hoteliérstvo, prax v administratíve, recepčná, kurzy... šéfka nám tento mesiac znížila mzdu... na úplné minimum. 250 Eur. 200 mesačné poplatky. Ako mám vyžiť z 50 EUR. Čachruje aj so stravnými lístkami - máme jesť čo zostane po ľuďoch z reštiky. Pani podnikateľka sa celé mesiace sťažovala ako nám to zle ide, že sme v mínuse, že je na dne. Výsledkom bola spomínaná min. mzda a jej nový kožuch za 1000 EUR.
Som na dne.

bibi123

rony26-to bolo pisane s ironiou:O))) jednoducho je tam neochota z oboch stran a nemyslim si, ze sa to niekedy zmeni...
okrem toho, existuje inspektorat prace, ktory si na dodrziavanie zakonov posvieti, ak zamestnanec poda podnet... ale podnet nemoze byt v tom, ze znizili mi mzdu a oni si teraz za to, co usetrili, chodia 3x na dovolenku:O)))

rony26

bibi, odpracovat nadcasy, preto, ze chcem potesit zamestnavatela a vzdat mu tak vdaku za to, ze ma zamestnava???...to mozem urobit len vtedy ked mam byt zaco vdacny...to ze ma zamestnava je malo, kedze to nerobi ako dobrocinnost, ale preto, ze ma z toho profit...preco ma zamestnanec robit nieco navyse, ked zamestnavatel casto nerobi ani to minimum co mu predpisuje zakon?...totizto ked sa presunieme z BA do hladovych dolin stredneho a vychodneho Slovenska, tak tam vyzera situacia trochu inak...pre niekoho je samozrejmostou zabezpecenie stravy napr. cez stravne listky, ale niekde jednoducho nie su...ozves sa, nepaci sa ti, ok, presne ako si napisala kazdy ma moznost volby, to iste ti povie aj zamestnavatel, ktory vie, ze na druhy den najde 10 takych co budu robit za minimalnu mzdu a bez listkov...podobne je to s priplatkami, s dovolenkami, nadcasmi, meskajucimi vyplatami...pravo je casto na strane zamestnancov, ale realne udrzanie pracovneho miesta nedava priestor na jeho aplikaciu...je to tak ako pisala jajka, je to o ponuke a dopyte, to je trhova ekonomika
vo vela veciach s tebou suhlasim, aj s tym, ze kto by si skusil poziciu zamestnavatela by sa na niektore veci pozeral inak...ale citil som potrebu vyjadrit sa k tvojmu poslednemu odstavcu, lebo trvam na tom, ze v oblastiach s vysokou mierou nezamestnanosti tento fakt zamestnavatelia naplno vyuzivaju, ludia drzia hubu a krok a je otazne ci maju zaco dakovat

bibi123

sway.-moja suseda-advokatka, ziadna koncipientka, ani absolventka! zaraba v BA v statnej organizacii 700eur mesacne, takze podla mna mzda recepcnej je primerana z hladiska narocnosti a priprav na povolanie(uz sme si spominali, ze to nie je urcite len 250eur, lebo by zamestnavatel porusoval zakon, kedze minimalna mzda na TPP je v cistom vyssia a Lionessel este ani tu mzdu nevidela, takze ani nema predstavu o tom, aka bude). 2. vec je, ze je to malo na prezitie, ale ako som pisala, sikovni ludia sa uplatnia vzdy a vedia si zarobit, aj keby mali robit 2 prace naraz(mohla sa s riaditelom dohodnut, ci nemoze robit aj chyznu).
Ale vcit sa do majitela penzionu-ak mas 24 hodinovu recepciu, to znamena, ze musis mat aspon 4 recepcne(ktore cele dni, noci, nic nerobia-ked nie su klienti) a ked Ti pride 1 host denne, tak si so mzdou nemozes vyskakovat, ked mas vysoke naklady na iny personal, na udrbu majetku, opravy, energie...
Na Slovensku posobi aj vyse 1000 000 podnikatelskych subjektov a ti su podla mna dolezitejsi, nez slovenski zamestnanci, lebo pride Ti sem robit za ten plat hocaky ukrainec, poliak... uvedom si, ze podnikatelia davaju pracu, mzdu, drzia ako-tak ekonomiku,...
katka...-ano, mam viacero aktivit a aj podnikam. Vidis to prilis jednosmerne- ale preco ma povinnosti len zamestnavatel vytvarat prostredie a preco zamestnanec sam od seba nemoze byt mily??? Mne by uplne stacilo, aby zamestnanci nekradli, neklamali a plne vyuzivali svoj pracovny cas, ale takeho zamestnanca je hladat ako ihlu v kopke sena..
Mala som mileho, az makkeho sefa, ktory nam skratil pracovnu dobu na 7 hod, v piatok sme mohli ist na obed domov, s tym, ze mame mat vsetko hotove. Samozrejme, ze sa to zneuzivalo, zo 7hod. pracovneho casu bolo 6hod, z toho polovica bola stravena na socialnych sietach a nikdy sa nestihlo, co sa malo, lebo aj ti pracanti sa nechali strhnut vacsinou:O))) A ako to dopadlo? Ja som odisla kvoli inej ponuke a sef padol asi za polrok aj so vsetkymi 20 zamstnancami...
Ti, ktori to poznaju len z jednej strany, nie zo strany aj zamestnanca, aj zamestnavatela, tak tym je to tu zbytocne vysvetlovat. Dajte si ruku na srdce, ci si odpracujete 100% z Vasho pracovneho casu a ci este zostavate nadcasy, nie preto, ze by Vam to zamestnavatel delegoval, ale preto, ze ho chcete potesit a vzdat mu tak vdaku za to, ze Vas zamestnava...

jajka001_

chcem este podotknut, ze take upratovacky a pomocne sily sice nepotrebuju extra kvalifikaciu ale namakaju sa takisto a casto aj viac ako ludia v kancli. za to ze boh niekomu nenadeli viac iq alebo sa vhodne nenarodi (financne ci spolocensky) neznamena ze ma zivorit. ak normalne pracuje.

sway.

soffa to nie je o zavisti,ale o znizovani zivotnej urovne na SK.Za chvilu tu bude plno pristahovalcov,velke podniky sa presunu dalsej na vychod a clovek s priemernym vzdelanim bude moct byt akurat tak vdacny,za pracu na urovni zivotneho minima.
Vidno to najma v BA.Napr sa mi stava,ze obsluha nerozozna biele vino od cerveneho (tramin cerveny),ale majitel si nehanbi vypytat za vodu 7eur.Princip je ten,ze pan "podnikatel" zamestna za par korun obsluhu bez vzdelania,zarobi co najviac penazi na turistoch,ktori sa uz nikdy nevratia a nejake budovanie prijemnej atmosfery alebo dobreho mena podniku ho nezaujima.S tymto sa stretavam coraz castejsie a desim sa toho, kam spolocnost speje.
A ten kto hovori,ze 250 je za pracu recepcnej v prosperujucom penzione v poriadku,lebo stat urcil minimalnu mzdu - navyse pri znalosti jazykov,ten si nedokaze cenit pracu drobnych zamestatcov.(ak by sa niekto chcel chytit,tak nehovorim o krizovych situaciach,kedy zariadenie krachuje a majitel sa nestaci obracat a splacat dlhy) Kolko potom maju dostavat upratovacky alebo kucharky v zavodnych jedalnach?Ktore naozaj nepotrebuju ziadne odborne znalosti?

jajka001_

je uplne jedno kto si co mysli, podstatna ja ponuka a dopyt prace na trhu, ze, takze kym sa najdu ludia ktori su nuteni robit za take male peniaze, najdu sa aj podnikatelia ktori ich za taku cenu zamestnaju. zamestnavatelia nie su filantropi, fakt im ide len o zisk a nie o ludi, a na Slovensku je mizerna kultura vsetkeho vratane medziludskych vztahov. Kym ich stat alebo trh neprinuti davat im viac, nebudu im davat viac.
Problem je v tom ze Slovensko Slováci kašlú a každý sa stará len o seba, všetko sa tu rozkradne a kto nestihne si uchmatnut ci bude nebodaj taky blby ze sa o to ani nepokusi tak moze ist do haja ... co uz so slusnymi ludmi

katka...

Ale keby vsetci podnikali, kto by pre tych podnikatelov robil? Uz teraz je nedostatok manualnych pracovnikov a podobne. Cize nie je spravny nazor, komu sa nepaci, nech podnika. To si myslite, ze ti co nepodnikaju, tak si nezasluzia slusne jednanie a plat, z ktoreho by sa dalo vyzit?

soffa

ved ja to tiez hovorim.v dnesnej dome ma kazdy pravo podnikat,kto nie je spokojny nech robi na seba.ci mas robotu alebo nie musis odvadzat odvody do poistovne,platit prenajom.svokor podnika,tak dobre do toho vidim.ludia su zli,zavistlivi,stazuju sa ,ale nikto nevidi ze podnikatel nema vikend,stale si na sluzobnych cestach,aby si si nasiel odberatelov...ale toto je slovac,zavistliva slovac nic viac.kazdy vidi ze mas 2 auta,ale to ze "dres 16 hodin denne" TO UZ NIKTO NEVIDI.kazdy vidi len to pekne,dovolenky,preco to druhi nevyskusaju???co im v tom brani.nie kazdy mal zo zaciatku kapital,ze ta mam bohateho otecka tam mi na zaciatok pomoze.svokor zacal podnikat od piky,stalo sa ze ho zozaciatku zivila manzelka lebo mu nevychadzal zisk.a teraz ked sa mu dari,vidia ludia ze kazdy 2 roky ma nove auto na lizing,ze chodi 3 krat na dovolenku.nech chodi a co???podaktori si vstupte do svedomia...

delphia

nie, ja to neriesim do extremov, ale mam pocit, ze to celkom zjednodusujes. minimalnu mzdu moze davat zamestnavatel na zaklade toho, ze ta minimalna mzda bola zakonm stanovena. takze tu almuznu stanovila vlada. a dalsia vec je, ze na vyplatnej paske si treba vsimat okrem vyslednej cistej mzdy aj cenu prace zamestnanca. zamestnanec stoji ovela viac penazi pre zamestnavatela, nez je iba jeho cista mzda. a uz sa opakujem- treba pozerat aj na poziciu a pozadovane vzdelanie a schopnost zamestnanca. predsa nemozme uniformne posudzovat porovnavat napr. platy v oblasti informatiky s platmi napr. spominanej recepcnej. pricom aj v tej pozicii sa zohladnuje znalost cudzich jazykov, praca s pc- world, excel, sklady, atd. ak clovek ma svoje devizy, tak ma vacsiu sancu jednak u svojho zamestnavatela a samozrejme aj na trhu prace. a nie je to len o veku. niekedy prave vek je tiez devizou, lebo sa jedna o "hotoveho" odbornika s niekolko rocnymi skusenostami, ktoremu netreba venovat kopec casu na zaucanie a pozna chod v danej oblasti.

mojou snahou nie je utocit a ani obhajovat jednu a ani druhu stranu, len poukazujem na to, ze tato problematika nie je taka jednoducha, ze by sme mohli na zaklade 4 vetami popisanom pripade (podotykam jednostranne vyjadreny nazor, zamestnavatelka nemala moznost sa k veci vyjadrit)vynasat sudy, resp. hadzat kazdeho zamestnavatela, ci zamestnanca do jedneho vreca. takze zrejme problematiku miezd nevyriesime, len ostava nam podporit Lionessel v jej odhodlani hladat si ineho zamestnavatela. prajem jej vela stastia

sway.

dephia nemusis to riesit do extremov.Je jasne,ze cim je zamestnanec sikovnejsi a kvalifikovanejsi,tym ma viac vyhod a naozaj moze casto vyuzivat auta,telefony a pocitace k sukromnym ucelom a nie je denne kontrolovany. Rovnako ak je viac skodny ako osozny a pripadne vyhody zneuziva,bude prepusteny.
Rec je tu o tom,ze zamestnavatel by si mal svojich zamestncov vazit,pretoze je to jeho najcennejsi kapital.A to sa na SK casto nedeje. 250Eur je skutocna almuzna a je to smutne,ze socialna uroven vacsiny ludi je taka nizka a mili podnikatelia to beru ako prirodzenu vlastnost trhu.Ved je dost chudobnych ludi,ktori su za tie peniaze ochotni pracovat a neostava im nic ine. Takze v zasade je normalne,ze to podnikatelia vyuzivaju. Bohuzial sa bojim tvrdych nasledkov za par rokov a buducnosti nasej spolocnosti.