Autorské práva

Príspevok v téme: Autorské práva
guitarist

Zdravím. Mám takú malú otázku. Autorské práva sa vzťahujú na európske štáty ale platia aj inde? Ide o to, že som gitarista, skladám vlastné inštrumentálne songy a chcem ich zverejniť na YouTube. Robí to veľa gitaristov. Problém je v tom, že im ich tvorbu môže hocikto prebrať a vyhlásiť za svoju a ak by sa to dostalo na súd, mohol by vyhrať hocikto. A ak v danom štáte neplatí zákon o autorských právach, tak sa so svojou tvorbou môžem rovno rozlúčiť. Potrebujem vedieť KDE platia autorské práva, a AKO. Chcem vedieť, či to môžem zverejniť pre celý svet s istotou, že to dielo nikto nevydá pod svojim menom.

guitarist

diky za ten odkaz hore, fakt mi pomohol ale mne hlavne išlo o to, kde to platí. To, že ako vzniká a čo znamená to som si už zistil aj keď tá stránka mi to ešte spresnila, ale ja hlavne nechcem aby nejaký terorista vydal album s mojimi nahrávkami. ;) Zatiaľ diky.

jajka001_

Autorské právo je na území Slovenskej republiky upravené zákonom č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon). Tento zákon upravuje vzťahy vznikajúce v súvislosti s vytvorením a použitím umeleckého a vedeckého diela, umeleckého výkonu, s výrobou a použitím zvukového a zvukovo-obrazového záznamu, s vysielaním a použitím rozhlasového a televízneho vysielania a v súvislosti so zhotovením a použitím databázy tak, aby boli chránené práva a oprávnené záujmy autora, výkonného umelca, výrobcu zvukového a zvukovo-obrazového záznamu, rozhlasového a televízneho vysielateľa a zhotoviteľa databázy.
Autorské právo vzniká osobe, ktorá vlastnou tvorivou činnosťou dielo vytvorila. Podmienkou vzniku autorského práva nie je zverejnenie diela v akejkoľvek podobe a tiež ani splnenie nejakých formálnych náležitostí, napr. zápis do registra a pod. Tiež podmienkou vzniku autorského práva nie je uvedenie copyrightovej doložky – symbol © s uvedením mena subjektu autorského práva.

Fyzická osoba, ktorej meno je uvedené na diele zvyčajným spôsobom ako meno autora, považuje sa za autora diela, ak nie je preukázané niečo iné.
Autorské právo je chránené už vytvorením diela. Na podporu slúžia autorské zväzy.
www.dusevnevlastnictvo.sk