Aky nazor mate na budhizmus?

Príspevok v téme: Aky nazor mate na budhizmus?
cinderella33

cim dalej, tym viac pribuda privrzencov budhizmu, hlavne z hladiska mierumilovnosti, dusevnej harmonii a ucte voci vsetkemu zivemu. myslite, ze by dnesnemu svetu neprospelo viac takeho zmyslania? ocividne robime niekde chybu. zijeme v honbe za peniazmi, nicime zivotne prostredie a tym padom seba samych. zabudli sme, co je laska k bliznemu, tyrame a zneuzivame aj zvierata, ktore su uz len cirym tovarom a ktore trpia zbytocne pre ludsku hlupost. nechcem tym povedat, ze by sa kazdy mal stat hned budhistom ale myslim, ze by sme sa mali od nich vela ucit, urcite by bol svet ovela krajsi.

Deria

ideologiu budhizmu vystihuje ich AHIMSA = NEUBLIZOVAT (tym je mysleny kazdy zivy tvor)
(my mame sice NEZABIJES! ale krestan si mysli, ze sa to vztahuje len na cloveka. :))
budhizmus je citlivy, mierumilovny, duchaplny a neskodny.

kanister

k budhizmu u nas je cesta zarubana...tak ako oni neprijmu krestanstvo a zabijanie zvierat,tak nasa kultura boh vie preco neprijme budhizmus,napriklad nevzda sa nikdy mesa a boha :)
ale ako jednotlivci kazdy ma pravo zit zivot ako ho citi

J111

Formy, ktore vymysleli Budhisti, su fenomenalne, ich fyziologicko-duchovny aspekt je nepopieratelny, avsak vedecky zatial nezdokumentovany. Pochybujem, ze niekto iny vymyslel nieco lepsie. 15 minut denne a blahodarne ucinky sa dostavia. Dakujem.

kafe

Yig to krásne napísal/a. "Vierovyznanie, ak je správne prežívané, človeka kultivuje a obohacuje."
Stretla som skvelých ľudí, moslimov aj budhistov (kresťanov tiež ale tých nepočítam:) a aj napriek odlišným kultúram a náboženstvám boli úprimní, otvorení, hľadajúci.. taký typickí obyčajní ľudia :)

Yig

Uvediem príklad: jeden buddhista mi raz napísal, že ak hľadám rozdiely medzi buddhizmom a kresťanstvom, nájdem ich veľa, ak podobnosti, tak tiež. Niektorí ľudia majú svoje vierovyznanie iba ako nálepku na zlepšenie reputácie, v skutočnosti ho sotva žijú, takže to, že sa človek označí za buddhistu / moslima / kresťana neznamená, že ním naozaj je... Nehádzal by som všetky vyznania do jedného vreca, no iste máme nejaké všetkým spoločné princípy. Ak ich budeme dodržiavať, bude dobre :) Vierovyznanie (nerátam nebezpečné sekty a pochybné kulty), ak je správne prežívané, človeka kultivuje a obohacuje a tento tak pomáha nielen sebe ale aj iným, či už je buddhista alebo nie :)

Slobodna

súhlasím. Na to však nemusíš byť rovno budhistom. Stačí v sebe pestovať humanizmus voči všetkému živému. Riadiť sa heslom, nerob druhým to, čo nechceš aby robili tebe.
Humanizmus, svedomie, zodpovednosť, morálne hodnoty. Človek by sa nemal hrať na Boha. Materiálne veci sú pominuteľné. Nesnaž sa zmeniť celý svet, zmeň seba, každý musí začať od seba. Teória je síce pekná vec, ale treba podľa nej aj žiť. Ak pomôžeš čo i len jednému živému tvorovi, ak zmeníš sám seba k lepšiemu a napriek svetu okolo seba, budeš podľa toho aj žiť, mnohí ťa za to môžu odsúdiť, vysmievať sa ti ale mnohí sa ti budú chcieť podobať a zmenia sa tiež. Netreba nikomu nič vnucovať, človek musí sám chcieť byť lepším.