radioaktivne oziarenie ludi........

Príspevok v téme: radioaktivne oziarenie ludi........
milovna

no ludia,uz nam ziadna pomoc nepomoze :-(viem ze myslim negativne,ale snazim sa nemysliet na to,ale sami povedzte ze nam nic neomoze.radioaktivita ostane vzdy v atmosfere a pomali a isto sa bude roznasat do vsetkych stran.je to hrozne a ja som sa chcela dozit dobrej 90-tky a uzit si svoje vnucata.mrzi ma to,ze nas to postihne :-(

- mira

Zaujímavé, že v Japonsku je ožiarené už všetko...... okrem ľudí.
Nehovorí sa nič o tehotných ženách, deťoch.

lost

tvnoviny.sk

"Japonci opravili zničenú diaľnicu za necelých šesť dní"

Ja len tak provokujem, k tomu porovnaniu Slovenska s Japonskom :P :P :)

RNG

Ten posledny clanok od lost je pomerne dobry. Len by som ho doplnil o dolozku, ze voda v reaktore je potreebna na pokracovanie reakcie, nielen na chladenie. Naviac ma reaktor aj kadmiove tyce, ktore ked sa spistia medzi uranove tyce, zastavia cinnost reakcie. A ked ich tam aj nahodou nemozu spustit, kadmium sa topi pri teplote 362 stupnov celzia, takze prinajhorsom sa tamvyleje a zastavi reakciu. Samozrejme vytvorene radionukleidy sa este nejaku cas rozpadaju a udrzuju vyssiu teplotu, ale nie dosatatocnu bna to, aby porusili reaaktor, tj unik uranu z reaktorovej nadoby nie je mozny a meltdovn nie je roztopenie stien reaktora, ale len vnutorne roztopenie kadmia.
Pri uniku vody s nou unikne aj trochu radiacie vo forme tricia, ale to celkove nie je extra velke ohrozenie do velkych vzdialenosti, len miestne blizko reraktora, lebo ta davka tam nie je privelka. Moze to byt niekolko sto curie nanajvys.
Aby sa to prehrialo minimum, tak strekali aspon zvonku na vonkajsi plast reaktora morsku vodu, co nebolo priam optimalne riesenie, ale chceli predist vniutornemu poskodeniu reaktorovej nadoby a tyci.
Die rezervne dieslove agregaty malo byt postavene vys, aby ich cunami nezasiahla, nuz tam urobili definitivne chybu. Inac by k celemu problemu nebolo vobec doslo.

pj

Ja som rozmyslal ci je jadrova alebo atomova, ale hovori sa, ze buducnost je v jadre, tak som dal jadrovu :).

RNG ked sa v tom trochu vyznas, nechapem par veci, mozno budes vediet - to co tam leju tu vodu, aby to chladili, to je sekundarny okruh? Nekontaminuje sa ta voda a neodteka prec kontaminovana?

Dalej citam, ze mali v nadrzi palivove tyce koli oprave a chyba tam voda, takze sa tie tyce zohrievaju. To je take zlozite zohnat take mnozstvo vody/tazkej vody (neviem aku treba)?

Posledna vec - zevraj nemozu chladit, lebo im odplavilo dieselagregaty. To co su za dieselagregaty, ked sa nedaju nejako rychlo nahradit? Existuju totiz take obrovske mobilne vojenske, mozno si to videl..