aktualne dejstvo vo svete

lost

je to stale lepsie, ale mozno len pre par % ludi
mohli by sme ich volat "vytrvalejsi" ludia
ale stale ich bude menej a menej a ja ci ty skor ci neskor z tej skupiny mozeme vypadnut, ak by sme priklad pritlacili do extremu :)
(napr ak by sme mali hyperinflaciu, jest by mohli len naozaj najbohatsi, kto by si mohol dovolit chleba za 100eur? ja nie :D )

mohli by sme sa mat lepsie, pokial by v ludstve chybal jeden element nazyvany chamtivost..

pred 500 rokmi mali kralov
pred 50 rokmi sme mali diktatorov
a teraz mame politikov

co sa zmenilo?

nic, vobec nic, zmenilo sa len ich meno, resp. to ako ich volame

(to je povodne z citato N.Bonatarteho a mal sakra pravdu)

ako sa budeme mat o 500 rokov? :)
no ak sa neznicime, tak rovnako... plus minus s malou odchylkou mozno lepsie a mozno trosku horsie..

lost

nie ,ved inflacia = kolko si mozem kupit chlebov za rovnaku sumu penazi ci tak nejak som si to vykladal.

ps: rumuni maju az 7-8%

napr
v 2010/01/01 som si mohol kupit 100 chlebov za povedzme 130 eur

ale kedze chleba zrazel za ten rok o 10 centov, tak musim zaplatit uz 140 eur

tj inflacia na chleba je 140/130 %
7.7%

(to su cisla len pre ukazku)

ale ak isli platy hore o 3%

tak inflacia je 4.7%

(to je len moja teoria :D nikdy som sa ekonomike nevenoval)

ale coskoro to bude vyzerat tak ako pred 500 rokmi

to ci sa mame lepsie ako pred 500 rokmi, to je podla mna relativne :)
pred 500 rokmi museli makat v zahrade napr. dnes musimme makat v "kancelarii" (ich efektivita je pod 30% to by som vedel garantovat).

to ze sme vyspelejsi, nemusi hned znamenat ze sa mame lepsie.

uvediem priklad, ktory sa ta kcasto objavuje:

ako ze stale nemame cas, ked mame rychle auta, rychle vlaky, rychle lietadla?
odpoved by som dostal:
cestujeme za pracou, zvdialenosti sa zvacsuju...

tj. nemame sa o nic moc lepsie, lebo mame vyssie naroky, chceme tv, chceme auta, cheme to a to a to...

lepsia je napr zdravotna starostlivost, I KEd, ehm ehm, to je tiez relativne, kedze nase zdravotnictvo vyzera ako zumpa..

0vecka

samy stazovatelia... pred 500 rokmi by ste boli radi kebyze mate co jest... ono je to stale lepsie a lepsie... ked neratam take veci ako stres a tak ale dnes sa da ovela jednoduchsie prezit....

inaq niesom ekonom ale nemame teraz v celej eurozone rovnaku inflaciu??? kedze mame rovnaku menu?

TA3

Uhlie
kde je chyba myslim, ze je jasne
sebeckost a bezohladnost, kazdy vidi iba seba a na ostatnych zvysoka se..e, hlavna vec, ze ja mam jachtu, styri luxusne auta, honosnu rezidenciu a pre istotu nie jednu, aby som mal vsakze aj nejaku tu zmenu a ostatni mozu skapat hladom
strach a nejednotnost, ludia sa boja otvorit usta a preco?, lebo nie sme jednotni, nevieme sa postavit jeden za druheho, nie je problem sa zbavit par odvazlivcov, ked ostatni sklonia hlavu a nechaju na sebe orat, je jeden fakt platny vseobecne v kazdom vztahu, len tolko si mozem dovolit, kolko mi ten druhy dovoli

uhlie

lost,

Slovensko je velmi specificky trh a robi mi tiez problem pochopit mentalitu ludi, ktori tu ziju. Vsetci kupuju zahranicne vyrobky, ale spolocne sa cuduju, ze slovenske firmy nefunguju, lebo nemaju peniaze. Podnikatel radsej zaplati drahe auto sebe a svojej zene, miesto toho, aby rozvijal podniaknie a lepsie zaplatil ludi. Miesto toho len tak vyhodi zopar milionov na to, aby si nemecki manazeri automobiliek mohli vyvaľovať vajcia na Bahamach, ale to, ze jeho zamestnanci nemajuá za co jest ho uz netrapi. My sme taky holubici, strateny narod. Nefungguje tu v podstate nic, ale politici beru platy a odmeny, ako v najvyspelejsej ekonomike. Nikto nevie riadit, ale vsetci maju vystudovane ekonomicke skoly. Niekde predsa musi byt chyba.

lost

Netreba na to svet. Staci to co tu mame na Slovnesku. LOL.
Vsetko ide zle, totalne vsetko ide proste zle.
Priklad:
Inflacia, nasa vlada sa chvasta stym, ze "ved aj v EU je inflacia, to je normal"
Ano ale u nas je 2-3x vyssia, to je tiez "normal" pre (ako orenge typek zaviedol vyraz) "Slovensko je specificky trh).
Financnici uz nemaju dostatocne zisky z financii, tak nakupuju potraviny, zdrazuju to umelo, atd atd..
Dovoz na SR je brutalny, a to by sme udajne mohli pokryt 70% spotreby - domacou vyrobou.
Proste, ak su tie cisla v mediach realne, tak mozem prehlasit ze "horsie sme sa nikdy nemali"
LMAO, to bude zabava...

Ale take veci ako Lybia atd velmi nesledujem, nie som tam a nemam tam znameho.

staci mi info z Japonska, nase media kricia ako nejaky orazni ze bububu.
'radiacia je 1000x vyssia akonormalne, radiacia do 30km"
bezny clovek si to vylozi tak, ze od reaktoru az do 30km linie ludia zhoria radiaciou...
ale ta radiacia 1000x vyssa je mozno tak na dvoje elektrarne ale urcite nie v celom okruhu 30km.
vela ludi BLOGuju to,ze co media pustaju do eteru je totalny nezmysel.

cize tazko sa hodnotia tieto veci.

ale to ze tu mame nehorazne zdrazovanie, to je snad viditelne aj pre slepeho..
staci ist par km do rakuska, kde maju 3x vyssie platy a benzin mam o 10centov lacnejsi. potraviny tam nie su 3x drahsie, ba niekedy lacnejsie.
ludia tam nepracuju za 350eur, kdezto to zivotne minimum nadostojny zivot nestaci.
atd atd

Cely system je na pokraji a moznoajdobre ked skonci, no len skoda ze ti "najbohatsi' budu chciet zobrat do hrobuso sebou miliony ludi...

strata casu sa o tom rozpisovat :)