Študium prava

Student231

wauu, hltam tvoje odpovede, kedze ja osobne nepoznam ziadneho pravnika alebo cloveka, ktory sa vyzna v tomto odbore, tak vsetko co pises,beskyd, je pre mna velmi zaujimave, a dik za rady, aj ked mna to pravo strasne nebavi, sice uz studujem 3. rocnik, ale to len kvoli titulu, ze ked som to uz zacal tak nech mam z toho aspon tie dve pismenka pred menom, aj ked aj to je na h.vno, ale tie skusky najma teraz pred statnicami ma totalne ubijaju, nevladzem to kvantum napratat do hlavy, a aj tak po par dnoch to uz neviem, ciste biflovacky bez rozumu../: clovek sa tak natrapi na tom prave, a ked vidim ludi co studuju ine odbory a cely semester maju rovnaky ako skuskove, nic nerobenie, tak ma ide porazit, za tu namahu aj tak po skole skoncim na urade prace, na co je to potom dobre.. :(
a ani jazyky moc dobre neviem, prax ziskat pocas skoly je nulova sanca, presne ako pises, raz som bol sice na pohovore, kde nas vybrali 8 ludi z prihlasenych vyse 400 ludi, ktori tam poslali zivotopisy, a jednalo sa o obycajnu fyzicku pracu zakladania spisov v archive nejakej pravn. kancelarie, ale aj tak z toho nic nevzniklo, cize to znamena, ze studujem upne najhorsi odbor, bez praxe, s absolutne nizkou moznostou zamestnania po skole.. och... to je na antidepresiva.../:

beskyd

ale hej, po polroku nakladania kamionov a sustavneho opakovania materie kvoli pohovorom o ktorych som vopred nevedel ci vobec budu ..a aj tak to stalo za h*vno tak som zas inde, od maja mam dva joby dokonca aj ked z isteho pohladu menej perspektivne, ale to je aj tak velmi specificka situacia v mojom pripade cele a je mozne ze sa zmeni este tento rok zase. hlavne si pocas studia najdi dobru robotu v odbore a uc sa anglicku a nemecku terminologiu (okrem ineho samozrejme), bez toho sa v sukromnom sektore na pohovoroch nepohnes, bez anglickej urcite nie, najma zavazkovopravne vztahy aby si mal zmaknute v anglictine, resp. vedel napsiat v anglictine zmluvu/prelozit do slovenciny a daj si ako volitelnu statnicu obchod, zhanaj kontakty, zakladaj ludom s.r.o.cky:), spoznavaj ludi, to je velmi dolezita vec ktoru som ja zanedbaval a dost na to doplacam. bezne sa vo firmach hladaju zamestnanci na zaklade odporucani ludi ktori v danej firme uz pracuju, hladanie novych ludi zvonka cez nejaky inzerat je skor krajne riesenie. zo zakona sa robia vonkajsie vyberka akurat v spominanej statnej sluzbe. inak mna sa na jednom pohovore advokat okrem ineho spytal nieco v tom zmysle ci mu viem dohodit klientelu:)) hlavne ze koncipient je vo vztahu k advokatovi v pracovnom pomere a vykonava prenho zavislu cinnost, plni len pokyny, robi na nim zadanych ulohach, nic samostatne na vlastne triko, uz je to dneska strasne postavene na hlavu, nehorazna prevaha ludi z tohto odboru dopytujucich po praci ich stavia do pozicie ked mozu v podstate akurat drzat hubu lebo za dverami je ludi viac nez dost.

beskyd

o obtiaznosti som pisal viacmenej v suvislosti s ukoncovanim studia, tie klasicke postupove skusky nie su az taka katastrofa same o sebe zase, to zvladnes aj popri robote podla mna, sak ucit sa da aj v busoch, na zastavkach, vo vytahu:)

baran465

beskyd, teda precital som si to cele, a teda uz teraz lutujem svoju volbu, ale co uz ked to mam uz nacate, ale v podstate mas vo vsetkom pravdu a najma v tej obtiaznosti toho studia.. je to hrozne narocne na psychiku a co z toho ked po skole sa clovek nikde neuplatni.. och depresie mam z toho...//:

beskyd

heh, tak kto dneska ide na pravo bez toho aby mal kontakty na zabezpecenie fleku alebo tatka advokata/sudcu alebo nejaku velku zver tak to je podla mna zivy blazon. uz pred krizou sa dal zohnat flek pre absolventa v podstate len v BA, inde len so stastim, po 2009 je aj v BA velky problem, inde zabudnite. na svk je 6 pravnickych skol, stacili by aj 2. ak chcete ist robit advokatskych koncipientov tak pocitajte s tym ze nakolko bezne do kanclov pride na ponuku aj 300 - 400 CV ciek, je z koho vyberat a zaroven dostanete pocitit ze ked sa vam nieco nepaci (napriklad o piatej po 10 hodinach roboty zavola klient ze nieco potrebuje a vy musite robit dalej, alebo vam nepreplatia navstevu lekarov 7 dni v roku aj ked ZP to ustanovuje ako povinnost alebo musite nebodaj robit niekolko veci naraz a okamzite, pripadne trpiet servilnych kolegov) tak na vas flek caka aspon 300 ludi podobnych vam:) to si vsimnete tiez vtedy ked sa budete po 3 rokoch povinnej koncipientskej praxe chciet pripravovat na advokatske skusky (zo vsetkych odvetvi prava v podstate, celkom zaberacik) tak mozno dostanete 3 tyzdne volna, inak sa mozte ucit po robote v noci, aby ste rano mohli zase makat a chodit po pojednavaniach, riesit stale nove veci ktore casto maju x roznych vykladov:) statna sprava je neperspektivna robota za almuznu z ktorej neuzivite ani akvariove ryby (pozri prilohu zakona o statnej sluzbe a zakona o vykone prace vo verejnom zaujme) a ani tam sa nedostanete lahko, notari, prokuratura, sudnictvo je viacmenej zarubana cesta, ponuk na exekutorskych koncipientov je malo a tiez ich je uz viac nez dost. policajny zbor tiez nie je nafukovaci aj ked viacerym byvalym spoluzuiakom sa tam podarilo nedavno este natlacit. za podnikoveho pravnika vas bez praxe (uz po skole myslim 2 roky, 3, prax pravneho asistenta u advokata cez skolu je vam tu na 2 prdy) nevezmu ak sa aj nahodou objavi ponuka. a ak chcete ist nahodou na UK tak sa pripravte na to ze mgr. statnice su taky maly krst ohnom:)) aj ked teraz je to uz rozdelene, jeden predmet sa robi v tretiaku ale aj tak, je toho vela, nadriete sa a uplatnenie je viac nez otazne. a samozrejme ked neviete aspon 2 cudzie jazyky na urovni advanced s pravnou terminologiou tak po skole mozte ist rovno umyvat riady cez noslus. alebo za pokladnu do tesca. a uz nehovorim o tom ze vedomosti nadobudnute pri drveni sa zakonov a skript su prchave, po polroku - roku z toho neviete skoro nic ak to neopakujete, dobre sa pamataju akurat veci s ktorymi clovek pride do styku v ramci praxe, veci naucene doma za stolom odchadzaju. zhrnute a podciarknute, z mojho pohladu je pravo bez kontaktov a protekcie dneska jedna z najhorsich moznych volieb lebo sa musite dost drvit a uplatnenie a zarobok mate casto horsie ako robotnik + ste v zasade viazany na slovensko ak chcete robit vo fachu. nekvalifikovana pracovna sila ma v rakusku, par km odtialto s kludom 1500 eur mesacne a naklady na byvanie, stravu, handry ci verejnu dopravu su uz porovnatelne ako v BA... advokatski koncipienti ktori pocas skoly praxovali v odbore, skoro polroka sa drvili na statnice den noc, stresovali, vedia spominane jazyky na spominanej urovni, platili si za kadejake jazykove certifikaty, musia sa furt ucit a dovzdelavat, maju v priemere okolo 400 - 500 brutto (nehovorim o firmach ako linklaters ci squire & sanders a pod.), buducnost neista, byvanie s rodicmi bohvie dokedy a to vsetko v skaredej spinavej prasivej prepchatej blave. samozrejme, ak mate stastie a budete prvi z 300.

Student231

kolko stoji atestacia cca?
a ktori si rocnik, nepodstatna? :)
myslis si ze si najdes robotu po skonceni v tomto odbore?