Vykanie/tykanie.

Príspevok v téme: Vykanie/tykanie.
Rossabella

Je neslušné požiadať staršiu ( vekový rozdiel viac ako 20 rokov) osobu o tykanie?
Situácia:
Priateľ ma predstavil svojej mame a ona mi automaticky začala vykať. Po chvíľke rozhovoru som jej povedala, aby mi tykala, že nie som zvyknutá, že mi vykajú ( teda samozrejme v kontakte s cudzími ľuďmi je to bežné, ale pri "bližších" osobách, ktoré sú o dosť staršie odo mňa, mi to príde divné).
Je odo mňa staršia o 25 rokov. Ona mi na to povedala, že dobre a že ak chcem, aj ja môžem tykať jej. Na to som jej povedala, že to samozrejme nie, že tak som to nemyslela, že len som chcela, aby ona tykala mne.
Myslíte, že to bolo neslušné odo mňa ( a celkovo, či je to neslušné) povedať jej, aby mi tykala.

lost

no hej presne, aj mne ked teraz taki krpci povedia dobry den, tak mi to pripomenie dectvo ze ako som si ja robil srandu z 20-22-24 rocnych :D

ale uplna sranda ako ten cas "leti" resp, ako sa meni "rola" (uloha, scenar) v zivote...

cim viac rokov ma clovek, tym rychlejsie starne :D (teda mozno, nieco ako cierna diera, ide to exponencionalne) :D

hassy

ja tiež keď stretneme nejakého staršieho človeka, alebo aj mladšieho to je jedno, o ktorom viem že ho budem stretávať častejšie tak ho požiadam aby mi tykal, veď mám len 21, nie som taká stará :) to samozrejme neplatí v práci. asi tak rok dozadu, keď som som išla ku kamarátke na návštevu, hrali sa na schodoch chlapci, asi tak 6-10 rokov mohli mať a jednohlasne pozdravili " dobrý deň teta", no vtedy som sa skoro rozplakala, že aká som ja už len teta, veď mám 20 :D

alle

polepetkova, fuha,ked ta taketo veci rozculuju, tak asi nie si este dost zrela na vykanie:) Bud rada, ze vyzeras mlado.

polepetkova

Ja napríklad z duše neznášam, keď mi staršia osoba začne automaticky tykať.. Pritom ide o cudzieho človeka, obaja sme dospelí a len preto, že je cca o 20 rokov staršia mi hádam nemá právo automaticky tykať, keď sa ma ani nespýtala, či môže! Vek podľa mňa v tomto prípade absolútne neospravedlňuje a nenormálne ma to vytáča.. ja mám 23 rokov a nemyslím si, že som nejaké šteňa, aby mi niekto cudzí začal tykať len tak..

Roza

Doteraz ma mrzí že som návrh na tykanie odmietla, lebo somj sa jej tým pravdepodobne dotkla, dúfam že tvoja nastávajúca svokra to tak neberie.

Roza

Toto isté sa mi stalo, že som odmietla tykať staršej žene a domnievala som sa že to bol vlastne výraz mojej úcty k nej, práve tak ako ty Rossabella. Pochopila som že to tak nie je až som sa dostala do zrelšieho veku a divila som sa prečo mi mladé dievčatá vykajú a že by som bola oveľa radšej keby mi tykali.
Preto tykanie prijmi pokiaľ nie je neskoro, myslím že ju potešíš. Mojej sestre nevesty tykajú a nemajú s tým žiadny problém.

rofl

na druhej strane ked mi kolegina v praci navrhla tykanie, tak sme si tykali. tam sice nebol rozdiel 25 rokov, ale bolo to cca 20, asi trochu menej. ale to bola kolegina a nie mama priatela/priatelky. kolko mas vlastne rokov?

rofl

ja si myslim, ze chcela byt k tebe slusna, ale hlavne asi dobra kamaratka, mozno to bolo z jej strany take priatelske gesto. chapem, ze sa na to necitis. asi by som sa necitil ani ja. hlavne ak ju clovek vidi prvykrat. ale ked ti to navrhla, tak asi vedela co robi a ze by to pre nu nebol problem.

Rossabella

rolf
Na to sa teda určite necítim :-)...keď mi to povedala, videli sme sa 1x, čiže ju nepoznám ešte dobre, ale vyzerá byť správny človek. Fakt by mi to pripadalo, že si ju nevážim, keby som jej tykala. Z mojej strany to nie je problém. Zaskočilo ma len to, že mi to navrhla aj ona - preto som si myslela, či to nemohlo odo mňa vyznieť neúctivo.

rofl

je to v poriadku. inak ak ti povedala, ze jej mozes tykat, tak ja by som to pochopil tak, ze jej naozaj mozes tykat. ak sa na to citis, nebude pre teba problem jej tykat, kludne jej tykaj. nehladaj problem tam kde nie je.