Zavislost - ist k doktorovi?

Príspevok v téme: Zavislost - ist k doktorovi?
zavislost

ahojte, uz asi 10 rokov som zavisla na jednej cinnosti, ktora je tak trapna, ze ju ani nechcem menovat (neni to nic sexualne zalozene). nici mi to vsak zivot, sebavedomie...uz minimalne 5 rokov sa snazim zbavit sa toho, stale si vravim "tak zajtra" a ak vydrzim bez tej cinnosti, tak vacsinou to je tak max 4 dni a ani sa nenazdam a uz to zasa robim. nejde ani tak o tu cinnost samu, ale dostanem sa pri tom akoby do tranzu a napriek tomu, ze si uvedomujem, ze to nema robit, tak neviem prestat aj 4 hodiny. pomaly mi zacalo napadat, ze ci to nie je chorobna psychicka zavislost na tej cinnosti, trochu som si o zavislostiach citala a uplne to sedi. uz sa mi stalo x krat, ze som ostala aj do 4 rano hore, lebo som to robila alebo ze som kvoli tomu zrusila stretnutie. ked si vsak chcem nieco viacej vyhladat o zavislostiach, vsade su len informacie o tych klasickych - drogy, alkohol, sex a co ja viem co vsetko este...v kope inych veci mi pevna vola nechyba, ale pri tomto zacinam mat pocit, ze to je nad moje sily. myslite, ze to je uz na navstevu psychiatra? rada by som sa tomu vyhla, lebo cele mi to je trapne priznat vobec pred sebou nieto este pred niekym cudzim...nevie mi niekto poradit nejaky alternativny sposobo zbavovania sa silnej zavislosti?

ta3

Zavislost,
urcite chod k lekarovi, minimalne k svojmu obvodnemu a ten Ta uz posle k patricnemu odbornikovi, lebo sama sa toho uz asi tazko zbavis, treba Ti v tom pomoct a vobec sa nemas za co hanbit, su ovela horsie zavislosti ako je tato Tvoja, ja som roky bola zavisla na cigaretach, xkrat som sa pokusala prestat, vyskusala som vselico mozne, specialne zuvacky, naplaste, roztoky na vyplach ust, vsetko marne, cigaretam som odolala tak maximalne dva dni, nastastie na trhu sa objavila novinka Champex v tabletkach, ktora pracuje na odlisnom principe ako vsetko doteraz dostupne a je skutocne ucinna, dnes, ked vidim niekoho s cigaretou v ruke, som stastna, ze som sa zbavila tejto svojej dlhorocnej zavislosti, ale to iba vdaka tomu, ze som zasla za lekarom a poziadala, aby mi Champex predpisal, viem, ze fajcenie je ovela beznejsia zavislost, ako ta Tvoja, ale naozaj sa nemas za co hanbit a verim, ze aj na Tvoj problem sa najde liek ci vhodna terapia, drzim palce

jajka001_

musis si zohnat niekoho kto bude stale pri tebe a bude ta buzerovat, "nerob to"
alebo to nahrad akceptovatelnou zavislostou - napr zacni fajcit :)
je to zlozvyk, ako je ohryzanie nechtov. chcelo by to nejaku terapiu na sposob relaxacie a koncentracie, skus jogu ci ti nepomoze alebo nieco podobne

M74

Podľa všetkého sú tie vyrážky viac menej imaginárne. Trochu to poznám s vlastnej skúsenosti, mám jednu a pátram po daľších a skončím v horšom stave na začiatku.
Ináč tiež som mal trochu problém s jednou osobnou závislosťou, ktorá mi trochu narúšala život. Prvým krokom k jej obmedzeniu bolo že som sa zamiloval a tak som sa chcel stať lepším. Tým sa mi to podarilo zredukovať tak o 90%. A zvyšných 10% sa mi podarilo odstrániť neskôr, asi z dôvodu nedostatku času a uvedomenia si, že mi to moc dobrého neprináša. A takisto keď som to obmedzil, tak chuť robiť to sa znížila.

natalka1989

je to isty druh sebaposkodzovania, ventilujes tak napatie, stres, problemy a podobne... urcite zajdi za psychologom, ten ta mozno odporuci k psychiatrovi, ale myslim ze sa to da riesit iba slovnou terapiou - rozhovormi a tak... skor bude hladat pricinu preco to robis - treba odstranit ten dovod, ktory ta stresuje a tym padom odstranis aj tu "zavislost"
drzim palce ;)

nnn

jednoducho navštív kožnu lekárku!!!!§ mne predpísala zinerit.. a tenmi krásne vyliečil pokožku vôbec nemám akné! ak sa zbavíš akné tak sa zbavíš zlozvyku :P

akné je kožné ochorenie.. :P tak šup šup kožnej lekárke je to normálne.... mne ešte povedala že prečo som neprišla skôr :D

zavislost

lost, chodila som na kozmetiku, ale tu nejde o to, ze mi to spravi kozmeticka, ci mam alebo nemam vyrazky. ked som bola u kozmeticky, tak za tri dni som si to zasa spravila sama, proste ak neni co vytlacat, tak proste skusam kazdy centimeter stvorcovy. ide skor teda o to vzite spravanie, ktoreho sa neviem a potrebujem zbavit.
a myslim, ze o tom ako sa zbavit vyrazok je cela kozmeticka veda a keby na to existoval sposob, tak by asi bolo na svete ovela viac spokojnejsich zien :D

zavislost

och, no ide o vytlacanie vyrazok...nechcela som to povedat, lebo viem, ze to robi velmi vela ludi, ale nechcem aby to zacal niekto bagatelizovat, lebo po 1) fakt to trva uz 10 rokov a neviem prestat. 2) nemam v podstate velmi vyrazky, ale aj tak si dorantam vzdy celu tvar, ruky, dekolt a chrbat. 3) ako som uz spominala, dokazem to robit aj cele hodiny, potom sa na seba hnevam, hanbim sa, citim odpor voci samej sebe, som agresivna etc.
je to asi sposob akym uvolnujem v sebe napatie, ale je to chore, doslova. logicky sa potom hanbim ist von alebo medzi ludi. urcite by som nepovedala, ze ide o neskodny zvyk. dokazem sa ovladat napriklad ked som niekde odcestovana s cudzimi ludmi, ale tiez sa mi stalo, ze v kupelni som si donicila ramena, ktore neni vidno. ked sa tomu par dni vyhybam, tak som v pohode, ale potom staci chvilka neovladania sa, casto krat vecer, ked som uz unavena na to, aby som sama so sebou bojovala a zrazu zistim ze je pol tretej a uz tri hodiny trcim v kupelni...
ale kebyze idem k psychiatrovi, tak co, da mi na to lieky alebo co? skor som rozmyslala, ci by som nemala podstupit nejaku behavioralnu terapiu alebo ist do hypnozy...
@ lost: ocd to nie je, o tom mam co-to nastudovanie a kriteria nesplnam. skor mi napadlo ci to nie je ista forma sebaposkodzovania..