vysoka skola, socialna praca

bori.s

majka: Presne pre toto, vás verejnosť nemá za nič! Robíte s tej svojej školy, ako keby bola najlepšia, najdôležitejšia, najťažšia na svete a už nič iné ani neexistovalo. Preto sa z vás skoro každý smeje a mávne rokou nad vami, nikto vás neberie vážne! Ale za tento "kredit" u väčšinovej populácie si môžete sami ;-)
Poviem Ti to teda rovno (neuraz sa, ale koleduješ si o to): začínal som v DSS ako ošetrovateľ, bez toho, aby som mal VŠ! Postupom času som sa vypracoval a dnes pracujem v administratíve, som spokojný a na to mi netreba žiadnu nezmyselnú SP, ani to po mne nikto nežiada! Mám "iba obyčajné" Gymnázium, k tomu šikovnosť - prax, srdce pre túto robotu a úplne to stačí mne, aj vedeniu k spokojnosti. Pracujem presne v tej oblasti, do ktorej sa ty možno nikdy v živote neprebiješ a môžeš mať škôl koľko len chceš ;-)
Nemal by som problém si urobiť výšku, ale poviem rovno, že ísť na nejakú pochybnú SP, tak to radšej nechcem nijakú ;-) Info o nej mám dostatočné, ako sa tam študuje, neboj. Možno nebudem cool medzi dnešnými ľuďmi, lebo nemám VŠ, ale mám dobré zamestnanie, v rámci možností solídny plat, robím čo ma baví a celkovo som spokojný a o to v dnešnej dobe ide, navyše, veľa ľudí si to asi nemôžu povedať, že sú vo svojej práci (keď ju vôbec majú) spokojní, že?

lioness_01

majka_21 :D fakt si myslíš, že ak niekto niekde pracuje a ku svojej práci potrebuje znalosť nejakého zákona, tak je to problém sa ho naučiť a treba na to vysokoškolské vzdelanie? :D :D :D

tak to je potom prúser, ak tu máme takto zmýšľajúcich ľudí a dokonca VŠ vzdelaných

majka_21

Lioness, nenauci sa ho kazdy, ale o tejto teme s tebou diskutovat nebudem, lebo to nema zmysel.
Boris, hej, aj ja poznam ludi, ktori ked maju pomoct staremu cloveku ist na zachod (a nemaju to podla nich v naplni prace), tak sa zduju... ale napr. mne to problem nerobi. Som zvedava, co by sa stalo, keby sa odbor socialna praca uplne zrusil... ale skoda diskusie ocividne. Lebo ked je raz niekto proti tomuto odboru zaujaty, tak s nim nik nepohne.

bori.s

Ja pracujem v DSS už nejaké roky a nikto nikdy po mne nechcel žiadnu školu navyše, tobôž nie nejakú SP! Takže sa zbytočne nerobte dôležití, Soc. pracovníci!
Inak čo k nám prídu z UP, alebo na prax nejakí SP, tak len zalamujeme rukami, pretože oni nemajú vôbec vzťah k starým ľuďom (česť výnimkám, ale takých je vás málo), myslia si, že pôjdu rovno všetci do administratívy, no keď ich zadelia rovno k ošetrovateľskému personálu, mali by ste vidieť, ako vtedy oľutujú celé ich "poslanie" :-) Ten pohľad si nikdy nenechám ujsť, bavím sa na takých "sociálne cítiacich" a doprial by som vám to vidieť tie ich zduté nosy :-)

Janulik33

Ja len tolko ze, moja svokra robi u nas v meste, v domove dochodcov zdrav. sestru. Casto hovori, ze tam potrebuju soc. pracovnikov, ze sa tam o tych staruckych nebude mat coskoro kto starat. Aj vidavam na profesii, ze tam casto hladaju soc. pracovnikov. Aj tam pridu mladi a po case, zas odidu. Je pravda, ze platy tam niesu bohvieco ale pritom, tolko je vystudovanych soc. pracovnikov, kt. rozpravaju o svojom povolani ako o poslani. No a ked sa im nuka praca v ich obore tak... je to smutne.

lioness_01

majka_21 - zákon sa dokáže naučiť hociaký blbec ak to potrebuje k svojej práci :))))))

nebuď smiešna :D

majka_21

nesuhlasim s tym, ze na pracu v DSS nemusis mat vystudovanu socialnu pracu. ono to nie je iba krmenie a utieranie zadkov. je to aj o ovladani zakonov (napr. Zakon o socialnych sluzbach a ine) trebars. ja osobne nepoznam hocijakeho laika, ktory by sa len tak nudil doma a pri ranajkach si cital jednotlive zakony. jasne, pri krmeni stareho cloveka nie je potrebne poznat zakon - jednoducho je dolezite tu robotu chciet robit a nebrat ju ako podradnu. ale pri komunikacii socialneho pracovnika pracujuceho v DSS so socialnou poistovnou, lekarmi ci roznymi dalsimi uradmi je potrebne aj nieco z tej legislativy vediet. jasne, neovladame mozno zakony tak ako pravnici, ktori sa v nich sprtaju kazdy den, ale kazdy je odbornik pre svoju oblast. socialny pracovnik nemoze vediet vsetko to, co pravnik ci medik a naopak. kazdy odbor je v zivote dolezity.

bori.s

lienočka: Presne tak, na túto prácu v Soc. zariadeniach, DSS atď. človek nemusí disponovať nutne titulom z danej oblasti, aby mohol danú prácu vykonávať omnoho lepšie, než tí, ktorí ju študujú v päťdesiatke, že vraj z presvedčenia, samej radosti a nadšenia :-) je to dané tým, že túto prácu vykonávajú predovšetkým srdcom - vnútorne to majú usporiadané, aby mohli túto prácu robiť, nie z nejakého kalkulu a taktizovania!

lienocka2808

Tak ja som pracovala 1rok brigadne v geriatrickom centre Betania na Partizanskej ul. v BA. A to som ani nemusela mat vystudovanu socialnu pracu. Starki ked som tam dosla boli taki unudeni, cely den ten isty rezim, ranajky, telka, obed spanie, telka vecera spanie. Ja som im vymyslela hry, vo volnom case som ich zabavala, robila som im kazdy den iny program. Okrem toho som ich samozrejme umyvala, utierala som im zadky, proste vsetky tieto prace okrem davkovania liekov, a mozem povedat, ze to bola moja najlepsia brigadnicka skusenost v zivote a zatial jedina "praca" ktora ma bavila, a dedkovci a babky boli nadseni :). Takze som toho nazoru, ze clovek nemusi mat vystudovanu socialnu pracu aby socialne citil a dokazal vykonavat socialnu pracu. V prvom rade na to clovek musi mat povahu. A uz chcem vidiet kolko studentov socialnej prace sa naozaj zamestna vo svojom obore. Podotykam, ze ja som vystudovala techniku, takze som uplne mimo.