Násť-ročne mamičky

ajajaja

mne je niekedy az smiesno z toho privelmi zodpovedneho pristupu...ono, nie ze by to bolo zle, ale na mna to posobi tak velmi striktne, perfekcionisticky, nalinajkovane...fakt nic v zlom,ale za prve 100%v tejto dobe nie je nic, ...za druhe vzdy sa vyskytne nieco , co bude este treba vylepsit-napr. kupa auta, chaty, atd...btw- dieta NAOZAJ nemusi mat vsetko (materialne)...

dana660xz

izabelka_MT- pokiaľ patríš medzi nás smrteľníkov, ktorí kupujú byt za vlastné zarobené peniaze, tak dieťa nikdy nebudeš mať. teda, jedine, že by si si založila nejaký podnik, ktorý by ti vynášal a mohla by si si kúpiť bývanie za vlastné bez úveru.alebo sa privydať k niekomu kto má vlasté bývanie. hypotéku treba splácať 20-30 rokov a mať dieťa po 50tke je horšie než v 16tke. d

Izabelka_MT

Ja mám taký názor, že dieťa len ked úspešne vyštudujem , zabezpečím sa finančne aj vlastným bývaním a až ked si budem 100% istá že o to dieťa sa budem schopná postarať a nikdy mu nič chýbať nebude ...to je tak na prd ked dieťa m mladá baba čo ešte ani školu nespravila a nemá ani kde bývať len ak u rodičov ...to nie je dobré a pre to dieťa je to to najhoršie ked nemá stále bývanie ..že raz tam a raz tam

ajajja

Keby sa venovali kariére, rodine ... to by bol ten lepší prípad. Lenže ono skôr ich potom pochytí to, že si budú chcieť " užívať ", keďže to obdobie, kedy na to bol ten správny čas strávili inak.
Druhá vec, prečo som proti tomu je, že v drvivej väčšine je starostlivosť o bábätko na starých rodičoch, lebo napr. rodičia bábätka ešte študujú a podobne. Som zástancom toho, že keď má človek dieťa, súčasťou by malo byť aj to, že som schopná JA a PARTNER sa o neho postarať. Netvrdím, že nedať občas babke, ale skôr na vytešenie, nie na niekoľkohodinovú denno-dennú kompletnú starostlivosť o dieťa. Mama je mama.
Ono je to všetko pekné, keď sa 17 r. rodičia vytešujú z dieťaťka, keď má pol roka-rok... ale čo bude po 3,5 ... rokoch?
V každom prípade nehádžem všetky násť-ročné mamičky do jedného vreca a tým čo sa naozaj snažia venovať dieťaťku samé a " neprepne " im po pár rokoch, že niečo zameškali, tak tým len držím palce, aj napriek môjmu názoru na túto vec.

ajajaja

mat dieta v tak mladom veku je na jednej strane krute voci buducim starym rodicom, kt. to vo vacsine pripadov budu musiet financne zatiahnut, no na druhej strane to ma nieco do seba...napr. ak by skolu (mozno aj vysoku)nejakym sposobom zvladli spolu s vypiplanim dietata, tak v 25.ke maju prakticky odrastene takmer samostatne dieta a mozu sa plne venovat kariere...okrem ineho, podla lekarov je idealne ma 1.dieta do veku 25 rokov, s pribudajucimi rokmi stupa riziko vzniku mutacii a teda vyssie % moznosti narodenia choreho dietata...

dana660xz

podľa môjho názoru je tiež rozumnejšie mať dieťa v trochu vyššom veku, ale preto, že niekto zlyhá v 17tke, netreba ho odcudzovať. ja som proti HAK, mám stáleho partnera už niekoľko rokov a sa chránime inak, ale to nie je podstatné. jednoducho sa mi len nepáči, že tu niektorí na tie baby vyslovene útočili. nevravím, že ide o posledné tri príspevky, to vôbec nie. iba sa mi nepáčia tvrdenia, že kto má dieťa v 17tke tak je nezodpovedný a využíva svojich rodičov a podobne. pretože nemožno nikoho súdiť bez toho, aby si ho poznal a prešiel si tým istým čo on. jednoducho len nemám rada takéto zovšeobecňovanie.
ale ako vidím, táto debata aj tak nikam nevedie, takže papa

geekygirl7

Tak po prve: kedysi zomieralo pri porodoch ovela viac zien aj deti.
Trochu o zdravotnych komplikaciach mladych matiek:
www.webmd.com
www.livestrong.com
tlc.howstuffworks.com

Pregnant teens have a higher risk of getting high blood pressure -- called pregnancy-induced hypertension -- than pregnant women in their 20s or 30s. They also have a higher risk of preeclampsia.

Pelvic bones do not reach their maximum size until about the age of 18; therefore, the pelvis of the teenage mother may not have grown enough to allow vaginal delivery of a normal-size baby.

ajajja

dana660xz, akože je lepšie v 17-tke otehotnieť ako sa " ládovať tabletkami " ?? No ja by som teda nemenila, to mi ver!
Nerodila som ako 35-ročná ani s pomocou umelého oplodnenia :) Na toto vôbec nechápem ako si prišla, že ženy čo berú tabletky takto dopadnú. Tabletky som vysadila ako 26 ročná. Pol roka sme sa chránili inak ( ono sú aj iné možnosti ochrany, ak by si náhodou nevedela, ja som uviedla len sama za seba ) no a na druhý pokus som otehotnela, v 27 rokoch.
V tom, že niečo bolo lepšie na minulosti s tebou len súhlasím. A bolo toho veeeeľa. Ale čo už doba ďaleko pokročila, jednoducho porvnávať sa to nedá. Asi trošku čítaš medzio riadkami - nikde som nenašla " vychvaľovanie dnešnej doby " :)
Ja ani netvrdím, že v 17 r. je hrôza otehotnieť a v 18r. je to ok. To si vôbec nemyslím. Podľa mňa je to skoro aj v 18-tke.
Ale určite sa zhodneme v tej prevencii - tá je sakra dôležitá a záleži V PRVOM rade na rodičoch!
A že keby sa to stalo môjmu synovi, tak ho budem podporovať som už tiež písala. Ale príde mi to strašne nezodpovedné. Na tom sa nič nemení :)

Aja02

dana660xz, opäť zle čítaš. Nikto tu nepísal o "ládovaní" hormonálnymi tabletkami. Existuje aj nehormonálna antikoncepcia, ktorá škodlivá nie je, takže to, čo si písala o tej škodlivej hormonálnej antikoncepcií a umelom oplodnení nie je na mieste, pretože ak žena nemôže alebo nechce užívať hormonálnu antikoncepciu, môže využiť nehormonálnu, ktorá je aj lacnejšia.
Ďalšia vec. Nikto tu nepísal, že to, čo bolo v minulosti bolo zlé. Ide o zodpovednosť preboha! Dnes je dostupných mnoho informácii o sexe, o ochrane, tak prečo to nevyužiť?
ajajja: Ďakujem. :)