Násť-ročne mamičky

simona28

Ja som porodila v 14-tich a bolo to velmi tazke,ci uz fyzicky alebo psychicky. Velmi sa mi nechce verit tomu,ze v dnesnej dobe su nastorcne baby pripravene na to mat dieta. Dieta je prilis velka zodpovednost a neviem si predstavit ako by mu mohla hoc aj 19nastrocna baba dat co potrebuje. Ci uz ide o materinsky cit,lasku, zodpovednost, financie.

RNG

Postnatalne nervove problemy, vcitane depresii a tetanie su nielen zo stresu, ale aj z vycerpania zivin babatkom.
Rozhodne odporucam brat aspon doplnok mineralov a rybaci olej, co je dobre aj pre matku aj pre babatko ci plod.

mata...

krpec chem ti zagratulovat ku zdravemu synovi, ja sama mam 20 rokov ale babo by som uz chcela :) myslim ze je jedno kolko mas rokov ak to teda nie je menej nez tych 15 dolezite je ze to teraz mate v rodine usporiadane tak, ze ste vsetci z maleho stastní, ze sa otec babatka na teba nevykaslal a ze ste to vzali zodpovedne. ludia vacsinou vravia /v tejto dobe/ ze by sa aj vzali a mali dieta ale nemajú na to dost penazi.. ibaze tych v tejto ekonomickej situacii krajin nebude nikdy dost. preto si myslim ze niekedy je dieta tym spravnym nakopnutim. a to co tu niekto pisal ze ci to da do novin ze sa na nu nevykaslal, povedzme si na rovinu, chlapi rovnako aj zeny opustaju svoje rodiny aj po 20-30 rocnom manezlstve. a mam znamu ktora otehotnela pred 2 rokmi, mala 18 tiez boli vsetci proti svadbe a tak, no teraz su s babatkom velmi stasti a spokojní. ono je to velmi individualne takze si myslim ze netreba hned hodnotit inych, pokial to ma niekto tak neznamena ze iny to nemoze mat hentak. prajem vela stastia a zdravia do buducnosti :)

isabella

jajka, no organizmus matky je rozhodne dojcenim namahany, ja sa snazim mat vyvazenu stravu, aby mi nechybali vitaminy, samozrejme po porode to bolo este horsie a vyslovene som musela zacat brat vitaminy vo forme vyzivovych doplnkov a odvtedy som ok... ale naozaj uz bezim, majte sa

isabella

RNG, super informacia, si lecitin teda zabezpecim, dakujem
a zakladatelom temy sa ospravedlnujem, ze som to tu otocila na dojcenie :-D nebol to nejaky zly umysel, pekny vecer prajem vsetkym

Krpec3

isabella
Ďakujem za radu, vyskúšam to :) Uvidím, ako zvládnem prvý deň v škole, ako to zvládne malý a uvidíme. Možno nám to nebude vyhovovať a budem mať individuálny študijný plán. A keď budem niečo potrebovať, určite sa ozvem. Teraz sa ideme kúpať a spinkať. Tak prajem ešte pekný večer :)

RNG

Inac co sa tyka kojenia, potrebuje na to extra materialy, ktore sa rabuju z tela ak clovek nepouziva extra bohate jedla na ziviny alebo doplnky. Odnesie si to obvykle kostra, zuby a podobne. Pre to sa neodporuca dorastajucej mladi otehotniet, lebo nemaju este dostatocne zasoby zivin v tele a znici im to rast a rozvoj.
Samozrejme sa to odrazi aj na babatkach, ktore maju nizsiu vahu a IQ pri prilis mladych mamickach.
To bez ohladu na moralizovanie, bez ohladu na neschopnost a nepripravenost ekonomicky a dusevne znasat materstvo, cest vynimkam, pre teenagerov.

RNG

Neviem ako na Slovensku, ale v USA maju odsavacie masiny, ktore pracuju dostatocne jemno a deti mozno krmit odsatym mliekom. Na zvysenie toku mlieka a upchatych mliecnych zliaz pomoze brat lecitin, co je uzitocne aj pre rozvoj mozgu dietata.
Lecitin sa da brat aj kazdodenne, hoci obvykle spominam pouzivanie raz tyzdenne lyzicu cisteho, da sa pouzivat aj kazdodenne.
Kedze je to aj na Slovensku predavany lacny potravinovy doplnok, odoporucam ho nielen kojacim mamickam, ale vseobecne kazdemu na cistenie ciev od usadenin(plaque), odtucnovanie pecene a uzitocnost na mozgovu cinnost(choliny su neurotransmitery, az 30% suchej vahy mozgu je lecitin)