Informacie o antikoncepcii

Príspevok v téme: Informacie o antikoncepcii
Katkaaaa

Ahojte.
Chcem sa spýtať len tak informačne keď žena bere Antikoncepciu môže to mať dáke následky? Či už v súčasnosti či neskôršiom veku?
A ešte jedna otázka. Keď žena ide na potrat môže mať potom ešte deti alebo už to nebude možné.
Ďakujem za odpovede. Otázky sú kladené len pre moju zvedavosť.

bella12

Katkaaaa, na prvú položenú otázku, si po krátkej úvahe dokážeš odpovedať aj sama. Stačí sa len zamyslieť nad jednou vecou: Plodnosť človeka je prejavom jeho zdravia, jeho zdravého pohlavného ústrojenstva, neplodnosť naopak prejavom choroby. Ak sa u človeka diagnostikuje choroba, nejaká dysfunkcia tela, úlohou medicíny je pomocou lekárskych postupov a liekov prinavrátiť mu zdravie. Platí to však aj v prípade HAK? Nie je to práve HAK, pomocou ktorej si ženy snažia privolať prechodný (aspoň tak dúfajú) chorobný stav organizmu, ktorý sa prejavuje neplodnosťou?

Takýto vonkajší zásah do prirodzeného fungovania ženského tela nemôže ostať bez následkov - v prvom rade na plodnosť ženy, a to nielen prechodnú. Stretla som sa s názorom lekára - gynekológa, že HAK spôsobuje predčasné starnutie krčka maternice - pacientka zostarne o rok, ale jej krčok maternice o tri. Aj keby toto starnutie nebolo také progresívne, nemôžeme poprieť negatívny vplyv HAK na možnosť počať dieťa v budúcnosti, keď už žena HAK prestane brať. Ženský organizmus nefunguje ako stroj, a teda nemožno od neho očakávať, že sa jeho plodnosť navráti okamžite po vysadení tabletiek, hlavne ak žena brala HAK dlhodobo.

Okrem vplyvu na plodnosť sú s užívaním HAK spojené aj ďalšie zdravotné riziká:

1. pľúcna embólia a trombózy - HAK zvyšuje krvnú zrážanlivosť, nebezpečnejšie je to u žien, ktoré majú dedičné predispozície k tvorbe krvných zrazením. Užívanie HAK spôsobuje aj dýchacie problémy u mladých žien a dievčat (dýchavičnosť, slabé okysličovanie krvi kyslíkom).

2. riziko rakoviny prsníka a krčka maternice vďaka rakovinotvornému účinku estrogénov - prejavuje sa v neskoršom veku okolo 50 - 60 rokov

3. mozgová príhoda a infarkt - prejavujú sa u žien v strednom veku

4. menej závažné zdravotné problémy, napr. nárast hmotnosti, chronická nádcha, kožné problémy, vypadávanie vlasov, depresie.

Čo sa týka druhej otázky, pri interupcii môže dôjsť k poškodeniu hrdla a tela maternice, včasným následkom interupcie môže byť infekcia maternice či zápal vajcovodov a vaječníkov. Po poškodení maternice pri potrate môžu na nej zostať jazvy a po chronickom zápale zrasty. Zrasty v maternici môžu spôsobiť neplodnosť tým, že bránia oplodnenému vajíčku uhniezdiť sa v maternici. Zrasty na vajcovodoch zasa môžu spôsobiť mimomaternicové tehotenstvo. Pri násilnom rozťahovaní krčka maternice počas umelého potratu môže dôjsť k jeho poškodeniu a k jeho zníženej schopnosti udržať ďalší plod v maternici až do pôrodu, čo má za následok predčasný pôrod alebo samovoľné potratenie ďalšieho dieťaťa.

Ewka12

ja mam s antikoncepciou problemy,vzdy ked ju beriem som naladova,bolia ma prsia,nemam chut do sexu,som nervozna,priberiem,mavam migreny...nestoji mi to za to,prestala som ju brat a ked sa podari babo nevadi

veronicka2

ano moze mat do buducnosti nasledky. vid moj priklad. brala som ju asi rok a zacali mi kvasinkove infekcie, hak neberem uz treti rok a infekcie sa objavuju kazdy mesiac/ dva. od lekara mam potvrdene ze hak bola spustacom infekcii... mam 22 a kazdy mesiac kvasinky. uzasny pocit...v zivote by som nesla do hak uz. svinstvo..a to ani nehovorim o inych veciach co moze hak sposobit

DDana

Riziko užívania hormonálnej antikoncepcie je vždy u fajčiarok, ďalej spôsobuje vyššie riziko vzniku trombóz a s ňou spojenej embólie u rizikových pacientov. Čo sa týka tzv. Dany jedná sa o miniinterupciu - pretože likviduje už oplodnené vajíčko, ktoré sa nemôže uhniezdiť na sliznici maternice, ale zase je menej riziková.

ta3

Katkaaaa,
myslim si, ze hormonalna antikoncepcia je dost riziko, mozno sa mylim, ale podla mna ovela neskodnejsia je mechanicka zabrana-Dana-len neviem, ci sa este v dnesnej dobe zenam aplikuje alebo prezervativ

citala som uz davnejsie, ze az po rokoch sa zistila suvislost jednej antikoncepcii (uz si nepamatam ktorej) s rakovinou prsnika

umele prerusenie tehotenstva skryva v sebe tiez riziko, mozno male, ale predsa je tam riziko, ze potom zena uz nikdy neotehotnie

Deee

presne ako napisali predo mnou, antikoncepcia by nemala mat do buducnosti nasledky, ale moze sa stat...ze sa napriklad neobnovi ovulacia...
po presuseni tehotenstva by si mala mat v buducnosti deti, ale moze sa stat, ze sa nieco pokazi a o tuto sancu prides...